Uwaga! Od 1 lutego br ISKB w nowej odsłonie INFORLEX.PL Finanse Publiczne - Wypróbuj

Forum

środa, 5 maj, 2010, 09:29
autor: ~opcjonata
Ostatnio kilka razy słyszałam o tym, że jeżeli kobieta w ciąży otworzy firmę i będzie płaciła najwyższą składkę ZUS to dostanie wysoki macierzyński nawet do 6 tyś i ZUS nie może jej tego odmówić. Słyszałam to w radiu dwa razy ale bez konkretów. Czy to prawda, jeżeli tak to na czym to dokładnie polega, jestem obecnie w ósmym miesiącu ciąży i zastanawiam się czy mogłabym to wykorzystać bo faktycznie mogłabym otworzyć firmę jako dekoratorka wnętrz (tym się zajmuję dla przyjemności). Jestem również zatrudniona w innej firmie na czas nieokreślony ale to w otwarciu własnego biznesu chyba nie przeszkadza. Proszę o pomoc.
czwartek, 6 maj, 2010, 11:19
autor: ~basia
Odp: wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy
OTWIERAJ SZYBKO I NIE ZASTANAWIAJ SIĘ
czwartek, 6 maj, 2010, 14:38
autor: ~maryśka
nie wiem czy bedec w 8 miesiącu zdążysz, musisz miec ubezpieczenie z działalność nieprzerwanie 90 dni art 4 ust 1 pkt 2 i ust 2 ustawy z 25.06.1999
czwartek, 6 maj, 2010, 20:36
autor: ~jestem przeciw!
bardzo kreatywne myślenie kobiety w ciąży, szukasz kogoś kto powie ci krok po kroczku w jaki sposób wyłudzić z zus kasę? ty nie chcesz otworzyć własny biznes tylko chcesz wyłudzić dodatkowa kasę . pieniądze które inni wpłacają do zusu ty chcesz tak sobie wyciągnąć? i szukasz jelenia kto ci to ułatwi? w majestacie prawa? a gdzie uczciwość? zwykła ludzka uczciwość? będziesz uczyc swoje dziecko uczciwego życia czy cwaniactwa?
czwartek, 6 maj, 2010, 20:46
autor: ~Jestem za!!!
Też jestem ciekawa jak to działa :-) i wcale nie uważam że to naciąganie zusu.
czwartek, 6 maj, 2010, 22:13
autor: ~przeciw!
nie naciąganie zusu? to może naciąganie tych którzy płaca wysokie kwoty składek od działalności a ciężarne wybierają z worka do którego nic nie włożyły. zależy od punktu widzenia ale jest to naciągnie zusu.
piątek, 7 maj, 2010, 08:08
autor: ~kariolka
witam,
zasiłek macierzyński należy się osobie prowadzącej działalność gospodarczą od dnia zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby jest okres wyczekiwania 90 dni. Jednak U Ciebie może być problem gdyż jesteś zatrudniona na etacie i pewnie otzrymujesz wynagrodzenie powyżej minimalnego (1317 brutto) czyli z działalności gospodarczej, którą chcesz założyć powinnaś opłacać tylko składkę zdrowotną ponieważ będzie zbieg ubezpieczeń.
Także uważam, że jest to wyłudzenie pieniędzy od ZUS czyli tak naprawdę od nas ludzi, którzy płacą składki. Ale to pozostawiam Twojemu sumieniu.
piątek, 7 maj, 2010, 08:13
autor: ~kariolka
witam,
zasiłek macierzyński należy się osobie prowadzącej działalność gospodarczą od dnia zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby jest okres wyczekiwania 90 dni. Jednak U Ciebie może być problem gdyż jesteś zatrudniona na etacie i pewnie otzrymujesz wynagrodzenie powyżej minimalnego (1317 brutto) czyli z działalności gospodarczej, którą chcesz założyć powinnaś opłacać tylko składkę zdrowotną ponieważ będzie zbieg ubezpieczeń.
Także uważam, że jest to wyłudzenie pieniędzy od ZUS czyli tak naprawdę od nas ludzi, którzy płacą składki. Ale to pozostawiam Twojemu sumieniu.
piątek, 7 maj, 2010, 15:04
autor: ~bubi86
Planuję wydrukować plakaty i ulotki dla mojej firmy i znalazłam na necie tanią drukarnię, mają dobre ceny i szybki czas realizacji ale chciałam się poradzić czy, ktoś już korzystał z ich usług? Czy ktoś mógłby coś więcej powiedzieć, doradzić? strona drukarni:
www.drukowanieulotek.pl
sobota, 8 maj, 2010, 09:28
autor: ~Meg
Potwierdzam wypowiedź ~kariolki, z tym ,że moim zdaniem to nie jest zadne wyłudzenie. Wyłudza to ZUS od nas.
Dlaczego np. musze płacic podwójnie składke zdrowotna jeśli pracuję na etacie i mam dodatkową działalnośc? Czyżby ludzie pracujący więcej podwónie chorowali? A takich ludzi jest mnóstwo. Jesli jest taka możliwośc to należy z niej korzystać.
sobota, 8 maj, 2010, 15:56
autor: ~maryśka
Jeśli jest taka możliwość to należy z niej korzystać.----tak pisze Meg.
czy ZUS to jest dobry wujek który rozdaje kasę każdemu kto wpadnie na taki pomysł? a pomyśl z jakich źródeł zus ma kasę na wypłaty takich naciąganych świadczeń? dlazego płacisz 2x składkę zdrowotną? dlatego ze takich chętnych jak nasza ciężarna jest więcej i aby mięć kasę na wypłaty musi czerpać od nas płacaych po 2 lub 3 składki zdrowotne/tak na marginesie wypłaty takie nie są finansowane z składek zdrowotnych tylko społecznych/.
może gdyby takich naciągaczy było mniej to nasze składki tez mogłyby by niższe?
ile jast takich ciężarnych ? i zatrudnionych na lewo aby tylko mięć macierzyński? ile jest lewych rent? ile jest lewych zwolnień? i kto za to płaci? nie zus lecz my i tylko my.
sobota, 8 maj, 2010, 16:07
Nie jestem ciężarną i nie zamierzam nią być ale jestem jak najbardziej za skorzystaniem z tej mozliwości.Skoro Państwo nie daje kobietom mozliwości godziwego wynagrodzenia więc niech one same zawalczą o to dla swoich dzieci. A zus niech bedzie bardziej skromny w swoich poczynaniach /np.extra budynki/.
Nie wszyscy w życiu są tak zaradni jak WY PRZECIWNICY.
sobota, 8 maj, 2010, 16:24
autor: ~maryska
państwo to my pamiętaj- płacę wysokie składki do zus /działalność / i jakoś nie podoba mi się ze cwana ciężarna będzie moją kasę podbierać a jak będę w wieku emerytalnym to okaże się ze zus nie ma kasy aby mi emeryturę wypłacić bo setki ciężarnych wyłudziło przez okres kilkunastu lat takie kwoty ze głowa boli. to tak obrazowo żebyś lepiej mogła zrozumieć .
sobota, 8 maj, 2010, 16:34
Już pisałam,że nie każdy jest tak zaradny ja TY! I nie bądź pewna że kiedyś nie bedziesz w sytuacji mniej komfortowej,bo zycie lubi płatać figle i często jest tak że teraz jestes na wozie a za małą chwilkę kompletnie pod wozem - czego oczywiście nikomu nie zyczę.
niedziela, 9 maj, 2010, 11:04
autor: ~Meg
Do ~maryśka: Dziękuje za wykład, ale ja wiem co jest finansowane ze składek społecznych, a co ze zdrowotnej, podałam tylko przykład w którym nasz ustawodawca za pośrednictem ZUS-u wyciąga od nas forsę. Moim zdaniem takich przykładów jest wiele.
Jestem zaskoczona tą "uczciwościa" niektórych wobec innych (towarzyszy niedoli)płatników składek. To nie jest tak, że ktoś sobie wymyślił jak oszukać ZUS, tylko ktoś znalazł legalny sposób na pozyskanie wiekszych pieniedzy, które zapewniają matce i dziecku w pierwszych miesiącach spokojną głowę. Przecież to nie jest na całe życie, a matka z pewnością pieniędzy nie przepije, czy przepali:)tylko dobrze spożytkuje.
Naprawdę każda z krytykujących, gdyby miała taką możliwośc to uniosłaby sie honorem i nie chciała pieniędzy bo inni płaca składki? Jakos nie chce mi się wierzyć. Łatwo kogos oceniac i krytykować gdy sytuacja dotyczy innych. Ja nie wahałabym się ani chwili.
Ktos zadecydował że moim dziecom nie należy się zasiłek rodzinny, bo mama pracuje na etacie i prowadzi działalnośc, a tata też dużo pracuje. Ja wiem, że to nie sa wielkie pieniądze, ale mam świadomośc , że w naszym kraju wspomaga sie ubogich, albo nierobów, czy nieudaczników, ale jeśli ktoś sobie radzi, jakims kosztem przecież, to mu sie nic nie należy.
poniedziałek, 10 maj, 2010, 10:27
autor: ~Agnieszka
Trzeba się zastanowić, dlaczego kobiety chcą kasę?
Rząd daje tylko becikowy na który czeka się przeszło miesiąc i nawet wyprawki dla dziecka nie kupisz.
Nasz dochód jest trochę wyższy niż najmiższy, ale mamy kredyt na mieszkanie i ledwo nam starcza.(przy najmniej możemy wbić gwoździa w ściane i pomalować pokój dziecka)Ale nic nam się nie należy bo zarabiamy "za dużo".
Jak by rząd zadał o to by każda kobieta dostawała na macierzyńskim chociażby 400 zł, to zdecydowanie mniej było by kombinowania, bo przecież nie mówimy o urlopie wychowawczym, gdzie kobieta może dorobić. Macierzyński to naprawdę trudny okres dla każdej pary.
poniedziałek, 10 maj, 2010, 12:15
autor: ~Ania
czyli, jeśli żona i mąż pracują i zarabiają więcej niż płaca minimalna to nie mogą się starać o wyższy macierzyński (przy otwarciu firmy)? Bardzo proszę o pomoc bo nie rozumiem tego
poniedziałek, 10 maj, 2010, 12:35
autor: ~karolina
hej dobrzy ludzie proszę o pomoc z tematem koniec działaności !!!!
poniedziałek, 10 maj, 2010, 16:03
autor: ~xxx
Skąd wy się urwaliście z tymi komentarzami o sumieniu!? Jakiś dramat... Zus was rucha przez całe życie,a wam jest go żal. Wykorzystam każdą, nawet najmniejszą szansę na oszukanie ZUSu i jeżeli bym tylko wiedział, jak to dokładnie jest z własną firmą dla kobiet, to bym do szczegółowo, krok po kroku tu opisał. A jeżeli chodzi o emeryturę,to sami sobie o nia zadbajcie,a nie liczcie na państwo. Prowadząc działalność i tak dostanę 1000zł (wg obliczeń zusu),wiec jak dla mnie może ta instytucja zbankrutować...
piątek, 14 maj, 2010, 16:47
autor: ~Ania1
Odp: wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy ,
Do ~ maryska : weź nie pierdziel o swojej przyszlej emeryturze, co z tego,ze oplacasz skladki - przypuscmy,ze jak zachorujesz to nawet nie bedzie dla ciebie miejsca w szpitalu tylko bedziesz musiala leczyc sie prywatnie.Nie wypowiadaj sie i nie draznij ludzi kobieto. Zgadzam sie z ~xxx
wtorek, 18 maj, 2010, 16:01
autor: ~Krzysztoff
Treść została usunięta ze względu na naruszenie regulaminu
środa, 26 maj, 2010, 14:13
autor: ~młoda przyszła mama
witam:)jetem w ciąży,a nigdy wczesniej jeszce nie pracowałam,doszły mnie słuszy że da się coś wykombinowac zeby jednak zasiłek się nalezał,tylko musiałabym zatrudnic się w firmie,i tak tez mysle zrobic tylko że bym sobie sama opłacała składki a ktos wie jak długo je trzeba opłacać,termin porodu mam na pażdziernik
środa, 26 maj, 2010, 19:02
autor: ~A
Możesz zadeklarować jednak wyższą kwotę - maksymalnie 8109 zł (250 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Wówczas co miesiąc płacisz 198,67 zł, -----CO TY PIRNICZYSZ JAKA KWOTA 198,67 PRZY PODSTAWIE 8109? NIE WPROWADZAJ MŁODYCH MATEK W BŁĄD BO SIE ZDENERWUJA
środa, 26 maj, 2010, 21:21
autor: ~yyaaaaaaaaee
mnie tam wyszło że 270 ale nie wiem...
środa, 26 maj, 2010, 22:01
autor: ~koleżanka
źle ci wyszło i dlatego nie wiesz
czwartek, 27 maj, 2010, 10:38
autor: ~Kamka
Ludzie trzeba zapłacić składkę chorobową, emerytalną i rentową, to jest kwota kilku tysięcy a nie 200zł, ale wystarczy zapłacić tylko raz i potem dostaniesz wysoki macierzyński
czwartek, 27 maj, 2010, 16:27
autor: ~maryska
2400,80 tyle wynosi składka na ubezpieczenie społeczne TYLKO za społeczne za jeden miesiąc
poniedziałek, 31 maj, 2010, 17:51
autor: ~mysia
z tego wysokiego ubezpieczenie płaci się tylko chorobową składkę i wypadkową , bo one są nierozłączne a emerytalne i rentowe można płacić z najniższej podstawy. to w sumie daje około 400 zł, a nie jakieś tysiące.i do tego oczywiści składkę zdrowotną 233,32 zł.
poniedziałek, 31 maj, 2010, 18:07
autor: ~marysia
Witam, czytam to i mam pytanie' OD 01.2010 prowadzę d.g. zgłosiłam si do dobrowolnego ubezp.chorobowego I PŁACĘ SKŁADKĘ od kwoty tej niskiej podstawa 395,10 mam ciągłość z poprzedniego zakładu pracy czy mogę teraz od czerwca podnieść sobie ta podstawę na wyższą i po opłacaniu składek np miesiąc lub dwa tych wyższych w przypadku choroby otrzymam wyższy zas. chorobowy?czt ja dobrze zrozumiałam?
poniedziałek, 31 maj, 2010, 18:30
autor: ~ania
mysia: czy to znaczy że podstawa ubezpieczenia emerytalnego i rentowego może być inna niż chorobowego?? a nie jest tak, że musi być taka sama?

marysia: jeśli opłacałaś składkę niższą a tylko jedną czy dwie wyższą - to po wyliczeniu średniej nie będzie zasiłek tak wysoki (przeczytaj cały wątek)
wtorek, 1 czerwiec, 2010, 07:52
autor: ~ania
mysia: mylisz się, podstawa do ubezpieczeń społecznych musi być jednakowa! Czyli jednak trzeba płacić te tysiące ;) Jedynie składka zdrowotna jest rozłączna i można płacić od najniższej podstawy.
czwartek, 10 czerwiec, 2010, 10:36
autor: ~kajtek
ja już nic bie łapię, ppowiedzcie mi co w takim razie dzieje sie jeżeli załóżmy w grudniu 2009 otwieram działalność mam najniższe chorobowe jestem w 2 m-cu ciąży, od stycznia zawieszam, jest czerwiec działalność zawieszona wię jeżeli w lipcu urodzę to powinnam kiedy odwiesić żeby coś od nich jeszcze dostać?
poniedziałek, 14 czerwiec, 2010, 23:16
autor: ~GAJA
Żeby otrzymać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego, trzeba podlegać temu ubezpieczeniu minimum 90 dni (tzw. okres wyczekiwania dla prowadzących działalność gospodarczą. Zapłata składki za jeden miesiąc nie uprawnia w żadnym wypadku do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Inaczej sprawa się ma, gdy przed zalożeniem działalności istniał inny tytuł do ubezpieczenia chorobowego.
wtorek, 15 czerwiec, 2010, 09:01
autor: ~~
Treść została usunięta ze względu na naruszenie regulaminu
sobota, 3 lipiec, 2010, 16:36
autor: ~kfiatka
ja pracowałam na umowę tymczasową, jestem w ciąży zagrożonej, umowa wygasła... a ZUS od 2 miesięcy nie wypłaca mi chorobowego... nie mam z czego żyć, żadnego prawa do macierzyńskiego... pomaga mi chłopak, jego rodzice, więc założę działalność, jestem kreatywna, i WYŁUDZĘ MACIERZYŃSKIE! Kobieta w ciąży ma też prawo do godnego życia! Zamiast nam ubliżać postawcie się w naszej sytuacji.
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 11:25
autor: ~aa
Jestem właśnie na etapie walki o pieniądze z ZUS-em. Założyłam firmę 10 maja a urodziłam 29 maja. Składki preferencyjne zapłaciłam w wys. 30% a składkę chorobową od kwoty 8109,00. I zaczęły się jaja. Pani w ZUS-ie stwierdziła, że obie składki muszą być jednakowe (od takiej samej podstawy) co mówi art. 20 ustawy o ZUS. Poradziła mi, żebym obniżyła chorobową to dostanę macierzyński od razu i jeszcze zwrot nadpłaty. Ale nic z tego. Uchwała Sądu Najwyższego wyrażnie mówi, że ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej, jeżeli mieści się ona w ustawie o ZUS - a ta się mieści. Proponowano mi później opłacenie wyższej składki na społeczne, ale oskarżyłam panienkę o próbę wyłudzenia nienależnych świadczeń przez urzędnika państwowego. Sprawa się zrobiła głośna i ZUS ma coraz mniej czasu na wypłatę zasiłku, a ja nie odpuszczę.
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 13:40
autor: ~do aa
Witaj aa, jezeli mozesz skontaktuj sie ze mna, podobna sytuacja node@satfilm.net.pl
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 14:14
autor: ~jadzia
Mam pytanie odnośnie miesięcznych kosztów utrzymania jednoosobowej firmy konkretnie chodzi mi o wys. składek do zus wiadomo mi ze trzeba opłacać mas. skladki chorobowej ok 200zł a ile wynoszą pozostałe rentowne emerytalne czy je też trzeba opłacać i jak długo .Będzie trzeba korzystać z usług biura rach. chodzi o księgowość no chyba ze nie będę wykazywać dochodów z tej działalności. mam tyle pytań na ten temat a ciężko jest znaleźć rzetelne źródło odpowiedzi.bardzo proszę o odp.
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 14:26
autor: ~jadzia
Mam pytanie odnośnie miesięcznych kosztów utrzymania jednoosobowej firmy konkretnie chodzi mi o wys. składek do zus wiadomo mi ze trzeba opłacać mas. skladki chorobowej ok 200zł a ile wynoszą pozostałe rentowne emerytalne czy je też trzeba opłacać i jak długo .Będzie trzeba korzystać z usług biura rach. chodzi o księgowość no chyba ze nie będę wykazywać dochodów z tej działalności. mam tyle pytań na ten temat a ciężko jest znaleźć rzetelne źródło odpowiedzi.bardzo proszę o odp.
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 15:40
autor: ~Iwona
to zależy od jakiej kwoty musisz opłacać te składki, jeśli składki preferencyjne to podstawą jest 395,10 i 2592,46 na zdr.; jak normalna podstawa to 1887,60 na społeczne i też 2592,46 na ub. zdowotne
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 15:42
Odp
procent składek
emer. 19,52
rent 6,0
chor 2,45
fund. pr. 2,45
wyp. 1,67
zdr 9
poniedziałek, 5 lipiec, 2010, 15:43
to zależy od jakiej kwoty musisz opłacać te składki, jeśli składki preferencyjne to podstawą jest 395,10 i 2592,46 na zdr.; jak normalna podstawa to 1887,60 na społeczne i też 2592,46 na ub. zdowotne
środa, 7 lipiec, 2010, 07:56
autor: ~monalisa
mam podobną sytuacje, otworzyłam firme w kwietniu a urodziłam w czerwcu, jestem zgłoszona do tego najwyższego macieżyńskiego 8,109zł, wczoraj był u mnie pan z zus przeprowadzić kontrol,gdyż myślą że firma jest fikcyjna i ja chce WYŁUDZIĆ MACIEŻYŃSKI,robią sobie jaja z poważnych ludzi, ale jak płaciłam skladke po prawie 3 tys zł to nikt nie mówił ze firma jest fikcyjna, ciekawa jestem jak sie to potoczy,jezeli odmówią pójde do sądu!!!!!!!!!!
piątek, 9 lipiec, 2010, 22:21
autor: ~dwaft
witam ja dziś również miałam kontrole tylko ze mój maż był w zus i składał wyjasnienia
piątek, 9 lipiec, 2010, 22:35
autor: ~dawft
ps. mała podpowiedz zawsze można przejść na wcześniejszy urlop macierzyński i nie płacić juz na urlopie składek :) pozdrawiam

"Co najmniej 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński nie wykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru."
www.e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=3&menu=3&id_sprawy=283&pomoc=3
piątek, 9 lipiec, 2010, 22:58
ps. mała podpowiedz zawsze można przejść na wcześniejszy urlop macierzyński i nie płacić juz na urlopie składek :) pozdrawiam

"Co najmniej 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński nie wykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru."
www.e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=3&menu=3&id_sprawy=283&pomoc=3
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 04:59
hej DAWFT mam pytanie, czy moga mi odmówić tego macierzyńskiego?????
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 07:45
autor: ~Olkaa
a jak się ma sprawa jesli pracuję na etacie i dodatkowo założyłabym działalność gospodarczą? jak wtedy wypłacany jest macierzyński?
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 14:21
autor: ~dobrusia
właśnie, ja też pracuję na czas nieokreślony, 1900zł brutto/mies. jak by to było gdybym otworzyła teraz działalność swoją? czy mnie też należałoby się to wysokie macierzyńskie? bo tak czytam te wasze wypowiedzi ale do końca nie wiem jak to jest z zatrudnionymi ciężarnymi. czy gdy kobieta w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim(płatnym 100 proc) to może z tego skorzystać?
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 20:22
wydaje mi sie ze jak etat to nie działalność, ale najlepiej zapytać jakiegoś księgowego
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 23:25
www.goldenline.pl/forum/1420498/dzialalnosc-gospodarcza-i-ciaza/s/14
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 23:29
~monalisa
mogą jeśli uznają że działalność jest fikcyjna...
poniedziałek, 12 lipiec, 2010, 23:55
autor: ~bobo
po jakim czasie zus wypłaca macierzyński ?? jestem od 17 czerwca na macierzyńskim
wtorek, 13 lipiec, 2010, 22:14
Terminy wypłaty świadczeń
Osoby niezdolne do pracy przedkładają zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek. Płatnik przekazuje to zaświadczenie niezwłocznie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Podaje jednocześnie datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu składają zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Zasiłki chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane są bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Wypłata może być dokonana przelewem na wskazany rachunek bankowy, bądź przekazem pocztowym.

Płatnik musi wypłacać świadczenia w terminach, w których wypłaca wynagrodzenia lub dochody. Jeśli nie wykona terminowo tego obowiązku, będzie musiał wypłacić ubezpieczonemu odsetki.

Również ZUS, jeśli nie dotrzyma tych terminów, zobowiązany jest do wypłaty odsetek za zwłokę w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego. Liczy się je od dnia następnego po dniu, w którym upływa termin wypłaty świadczenia, za każdy dzień zwłoki.
wtorek, 13 lipiec, 2010, 22:14
Terminy wypłaty świadczeń
Osoby niezdolne do pracy przedkładają zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek. Płatnik przekazuje to zaświadczenie niezwłocznie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Podaje jednocześnie datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu składają zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Zasiłki chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane są bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Wypłata może być dokonana przelewem na wskazany rachunek bankowy, bądź przekazem pocztowym.

Płatnik musi wypłacać świadczenia w terminach, w których wypłaca wynagrodzenia lub dochody. Jeśli nie wykona terminowo tego obowiązku, będzie musiał wypłacić ubezpieczonemu odsetki.

Również ZUS, jeśli nie dotrzyma tych terminów, zobowiązany jest do wypłaty odsetek za zwłokę w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego. Liczy się je od dnia następnego po dniu, w którym upływa termin wypłaty świadczenia, za każdy dzień zwłoki.
sobota, 17 lipiec, 2010, 16:52
--dawft-- do kiedy zus ma wypacić ci macierzyński?????? moze dasz znać jak już dostaniesz:):)?????
czwartek, 22 lipiec, 2010, 16:28
dzwoniłam dzisiaj do zus aby zapytać o macierzyński i pani oświadczyła mi przez telefon ze oni mają 2 miesiące na wypłacenie pieniędzy, jak to jest?????? nie rozumiem!!!!!!!!!!
sobota, 24 lipiec, 2010, 20:36
Terminy wypłaty zasiłków
Zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.

www.infor.pl/prawo/artykuly/329301,terminy_wyplaty_zasilkow.html
poniedziałek, 26 lipiec, 2010, 12:08
dzisiaj powiedzieli mi jeszcze co innego; z racji iż mam działalność,niemożność pracy rozpoczął się 8 czerwca,kolejna moja składka ubezpieczeniowa do 15 lipca i od tego właśnie czasu odliczają 30 do wyłpaty, za każdym razem co innego mówią
cóż poczekamy zobaczymy..........
wtorek, 27 lipiec, 2010, 23:25
autor: ~k
a co jeśli to ja urodzę dziecko i wrócę do pracy na etacie a ojciec dziecka prowadzący działalność (żeby było trudniej to jako współwłaściciel w spółce cywilnej):) będzie chciał wziąć "tacierzyński"? Czy jemu zasiłek macierzyński będą również liczyli od wysokości odprowadzonej składki (tej maksymalnej) ?
czwartek, 29 lipiec, 2010, 11:27
autor: ~Aga
Witam.
Odnośnie podstaw wymiarów składek na ubezp emer i rentowe oraz chorob i wypadk - to sie RÓŻNIĄ! Mówię tutaj o max podstawach czyli 250%. Mam za sobą opłacenie już za 2 miesiące takich skladek. I tak max podstawa wymiaru składek na ubezp emer i rentowe jest obliczona od kwoty 7865,00 i jest to kwota "prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” do końca poprzedniego roku kalendarzowego, w drodze obwieszczenia". Natomiast na ub chorob i wypadkowe od kwoty 8290,95 i jest to 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.W sumie razem te skladki + skl na ubezp zdrowotne i FP płacę - około 2800,00 miesięcznie.
wtorek, 3 sierpień, 2010, 22:08
czekam na przelew po kontroli zus ma byc do 6-08-2010
środa, 4 sierpień, 2010, 23:31
autor: ~tośka
~dawft
co dokładnie było kontrolowane?
czwartek, 12 sierpień, 2010, 14:32
autor: ~gosiaw222
pytanie do ~dawft.
Dostałas ten wysoki macierzyński. Ile razy miałas kontrolę i co było kontrolowane. Jakie dokumenty w firmie???
czwartek, 19 sierpień, 2010, 21:40
autor: ~kaśka
Witam wszystkich,
Przyglądam się tej dyskusji i mam pytanie do osób zainteresowanych.

Usłyszałam ostatnio, że oprócz wysokiego macieżyńskiego po opłaceniu składki zdrowotnej można również dostac bardzo wysokie chorobowe.

Sprawa wygląda podobno tak, że zakładają firmę i będąc w ciąży wchodzi sie na najwyższy zus i płaci się go przez 3 miesiące bo jest okres wyczekiwania 90 dni na macieżyński, potem zanosi sie L4 i Zus ma obowiącek wypłacić najwyższe chorobowe.

Ale myk jest w tym że liczą średnią z zapłaconych składek. Najlepiej wyjdzie osoba która nigdy wcześniej nie miała płaconych składek a co za tym idzie nie pracowała na umowę o pracę, tylko zlecenie lub dzieło.

Proszę mi powiedzieć czy ktoś o tym słyszał bardoz mi zależy

dodam tylko ze można z wysokiego chorobowego uzyskać miesięcznie ok 8000 zł tylko nie wiem czy brutto czy netto.

Bardzo proszę o pomoc i opinie a jeśli można to moze jakieś linki.

Pozdrawiam Kaśka
czwartek, 19 sierpień, 2010, 21:59
Witam wszystkich,

Usłyszałam ostatnio, że oprócz wysokiego macieżyńskiego po opłaceniu składki zdrowotnej można również dostac bardzo wysokie chorobowe.

Sprawa wygląda podobno tak, że zakładają firmę i będąc w ciąży wchodzi sie na najwyższy zus i płaci się go przez 3 miesiące bo jest okres wyczekiwania 90 dni na macieżyński, potem zanosi sie L4 i Zus ma obowiącek wypłacić najwyższe chorobowe.

Ale myk jest w tym że liczą średnią z zapłaconych składek. Najlepiej wyjdzie osoba która nigdy wcześniej nie miała płaconych składek a co za tym idzie nie pracowała na umowę o pracę, tylko zlecenie lub dzieło.

dodam tylko ze można z wysokiego chorobowego uzyskać miesięcznie ok 8000 zł tylko nie wiem czy brutto czy netto.

Pozdrawiam Kaśka
czwartek, 19 sierpień, 2010, 21:59
Witam wszystkich,

Pozdrawiam Kaśka
środa, 1 wrzesień, 2010, 14:34
monialisa507@wp.pl
piątek, 3 wrzesień, 2010, 13:48
autor: ~Ewaaaaa
witam!!!

Czy jest chociaż jedna osoba która otrzymała tak wysoki macierzyński?

pozdr.
Ewa
wtorek, 7 wrzesień, 2010, 10:28
jasne ze jest, żywym przykładem jestem ja!!
środa, 8 wrzesień, 2010, 14:50
monalisa czy możesz przybliżyc kwestię otrzymania wysokiego zasiłku???
Kiedy otworzyłaś DG, jak długo czekałaś na decyzję i pieniążki z ZUSu?
I czy robili Ci problemy, kontrole itp? Pozdrawiam
środa, 8 wrzesień, 2010, 22:34
autor: ~!!
cwane z was @piszony! mamuśki!
czwartek, 9 wrzesień, 2010, 11:21
autor: ~LEM
A ja mam pytanie - a skąd mamusiom i tatusiom rączki wyrosły? Czy przypadkiem to nie sami powinni zadbać o siebie i swoje dzieci, a nie wyłudzać pieniądze od innych? Bo to JEST (od strony moralnej nie prawnej) - wyłudzenie, jakiej by teorii do tego nie dorabiać.

Bardzo podoba mi się argument przyszłych mam: "ponieważ państwo i tak cię okrada, to ja też mogę"... Czy jeśli któraś z Was zobaczy, że ktoś kradnie towar w sklepie, to też uznacie, że Wam wolno? Najlepiej w supermarkecie - wiadomo, podatku taki nie płaci, wyzyskuje ludzi. Więc dalej, do roboty - zamiast wyłudzać zasiłek, rąbnijcie mleko i pieluchy w sklepie...

Tak, wiem od strony prawnej to nie to samo - ale jest jeszcze coś takiego jak uczciwość i przyzwoitość... Jest? No - powiedzmy - niektórzy mają. I Ci zwykle mają najgorzej - ale przynajmniej mogą spojrzeć bez wstydu w lustro.

Dobry jest też argument, że państwo powinno to, czy tamto: dać wynagrodzenie, dać zasiłek, dać środki do życia itd. itp.

A ja pytam - DLACZEGO? Dlaczego z moich pieniędzy ma być utrzymywane cudze dziecko oraz jego rodzina? Ja chętnie dam zapomogę dla ubogich, ale powinienem to robić DOBROWOLNIE, a nie pod przymusem. Dlaczego robi się ze mnie niewolnika cudzych dzieci? Niewolnika - bo tylko niewolnik pracuje pod przymusem na utrzymanie innych ludzi.
czwartek, 9 wrzesień, 2010, 12:51
Pani/e LEM czy tyle samo argumentów wypowiada Pan/i pod adresem naszych ukochanych polityków??? P(osłów) i Senatorków??? Nie sadzę! Oni siedzą i nic nie robią poza pierdzeniem w stołki. Dbają tylko o swój interes i żeby im było najlepiej bo na pewno nie nam-społeczeństwu. I to przez ile? Przez 20 tygodni, pytam???? Ależ nie, bo przez całą długą kadencję!!! Na dokładkę nie biorą po około 6 tys zł mies!!! Lecz znacznie , znacznie więcej, i za co???? Burzy się Pan/i do nich? A przecież to na tych leserów idą nasze podatki również! Po prostu żal Panu/i du..ściska że ktoś- my Matki Polki możemy(mamy teraz taką szansę) nie martwić się przez 20 tygodni co będzie jak już pokarmu nie będzie któraś miała- bo kupi, o pieluchy i to nie jedynie te jednorazowe, bo zapewne to LUKSUS wg Pana/i ani o lekarstwa czy inne "przyjemności".
Pozdrawiam i mniej złośliwości życzę a więcej pokory i zrozumienia:-)
czwartek, 9 wrzesień, 2010, 18:12
autor: ~!!
wydaje się ze myślenie bo mi się należy mamy już za sobą, taka ideologia panowała w czasach wstrętnego komunizmu, a jednak mamuśki te cwańsze dalej mają takie myślenie może przejęły taka teorię życia od swoich mam? jakie będą ich dzieci? tez z takim podejściem ? to nie moje to mogę sobie zabrać . nie moje tylko nasze a jak nasze to znaczy niczyje czyli wyciągam łapę i z cwaniactwem biorę co mi się w moim mniemaniu należy DORABIAJĄC TEORIĘ. tylko ze należy wam się tyle ile zarobicie a nie tyle ile wyłudzicie . wyłudzacie kasę z zus a zus z braku kasy obcina zasiłki pogrzebowe bo nie ma pieniędzy. dlaczego nie ma? bo wydatki sa wysokie. bo zasiłki macierzyńskie tez wzrosły gdyz grupa cwaniaczków wymyśliła sposób jak okradać w majestacie prawa zus. a polityka nie ma tu nic wspólnego. popieram LEM.
piątek, 10 wrzesień, 2010, 16:47
jest takie prawo, jest mozliwość uzyskania takiego macierzyńskiego
więc nie rozumiem dlaczego pan uważa że to wyłudzenie
a poza tym,zeby uzyskać taki wysoki macierzynski tzreba płacić Bardzo Wysokie składki zus!!!!!!!!!!!!!!!!nigdy niczego nie daja za darmo!!!!!!!!!!!!!
wtorek, 5 październik, 2010, 17:59
autor: ~~do aa
Witam, czy est szansa abys skontaktowała sie ze ma na agnes-k@o2.pl
wtorek, 5 październik, 2010, 20:32
autor: ~~do aa
Witam, czy est szansa abys skontaktowała sie ze ma na agnes-k@o2.pl
poniedziałek, 1 listopad, 2010, 06:46
autor: ~POSTRONNY !!!!!!!!!!!!!!!
Do tych co mówią ze zabierają wasze pieniądze kobiety w stanie błogosławionym
to kpina . KAŻDA Z WAS KTÓRA BĘDZIE W TAKIM STANIE BĘDZIE MIAŁA MAŁO PIENIĘDZY BO TO STRASZNE SA KASZTY !!! WIEC PAŃSTWO POWINNO ZADBAĆ O TAKIE MAMY A NIE SAME POWINNY SZUKAĆ LIK W PRAWIE I UŻERAĆ SIĘ O SWOJE .
poniedziałek, 1 listopad, 2010, 06:52
autor: ~POSTRONNY !!!!!!!!!!!!!!!
macierzynski
A co do zusu . OPŁACAM GO JUŻ PRAWIE 20 LAT nie chorowałem ani razu a składki muszę płacić

DO MAM ---- NIE przejmujcie się tym co inni piszą bo jak to już było trafnie określone zazdroszczą

JEŚLI JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ TO TRZEBA Z NIEJ KORZYSTAĆ . TO MAMY MACIE ZADBAĆ O SWOJE DZIECKO . I ta forma jest jak najbardziej trafna . Walczcie o coś co wam się należny
piątek, 5 listopad, 2010, 12:28
autor: ~pobudka!
zus nawet kaleki odsyła z kwitkiem "zdolny do pracy" a niektórzy maja jeszcze skrupuły !! Tragedia!
Brać ile się da, nie dadzą to do sądu! I tak zus zbankrutuje i kogo bedziecie wtedy błagać o emerytury? Teraz tona w kredytach ale na remonty budynków i imprezy zawsze jest!
Tam kierujcie wypowiedzi o sumieniu moze ktoś was wysłucha, choć wątpie he he
poniedziałek, 22 listopad, 2010, 13:24
autor: ~autorka
ja tez bym wzięła bez namysłu, a ci co mówią żebyś nie brała to faceci albo bezdzietne panie które dla kariery nie zachodzą w ciążę. Jak zus dobrowolnie może dać ci pieniądze to bierz nie gadaj, rób wszystko aby je dostać. A tych co serce boli, że inni mogą dostać a oni nie niech siedzą cicho,bo kiedyś to wam wypomną że bierzecie.
środa, 8 grudzień, 2010, 12:08
autor: ~brygi
Bardzo proszę o pomoc! Podejrzewam drugą ciążę. moja sytuacja wygląda następująco: Zasiłek chorobowy od 02.11.2009 do 15.06.2010
Zasiłek macierzyński od 16.06.2010 do 16.11.2010
W tym okresie nie opłacano składek na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłki były pobierane ze statusu pracownika. Umowa o pracę została rozwiązana w wyniku upadłości firmy 24.07.2010.
Od 17.11.2010 z prowadzenia działalności gospodarczej opłacam wszystkie składki ZUS oprócz składki na ubezpieczenie chorobowe. Działalność prowadzę od 01.04.2009.
1. Czy jeżeli zwiększę składki ZUS do składek maksymalnych to będzie mi przysługiwał wysoki zasiłek macierzyński?
2. Ile najwyższych składek muszę opłacić, aby mi przysługiwał zasiłek chorobowy oraz macierzyński?
3. Czy w moim przypadku będą brane pod uwagę składki z 12 ostatnich miesięcy?
sobota, 18 grudzień, 2010, 18:13
autor: ~jaro
wydaje mi sie ze bedzie tu brane pod uwage srednia z 12 poprzednich miesiecy.
poniedziałek, 10 styczeń, 2011, 20:44
autor: ~kaś
Ja też od listopada otrzymuję ten zasiłek- za grudzień to było nawet 5845,45zł ;) Choć za pierwsze dwa miesiące pieniążki dostałam po upływie 2 miesięcy od daty rozpoczęcia macierzyńskiego- a nie od razu po miesiącu, może mnie sprawdzali ;) Jest to zgodne z polskim prawem, a więc nie widzę niczego niewłaściwego w skorzystaniu z takiej możliwości jeśli planuje się otwarcie własnej działalności. Choć muszę przyznać, że spotkałam się z jakimś wewnętrznym "oporem" i osobistą niechęcią pań w ZUS-ie kiedy już podczas załatwiania formalności wyszło że chcę płacić składkę od najwyższej podstawy :) ale niestety tak to już jest w tym kraju że ludzka zawiść nie zna granic, a ludzie czasem zachowują się jak pies ogrodnika, co to sam nie zeżre a i drugiemu nie da....
P.S. W przypadku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania- składki wystarczy opłacać przez miesiąc przed przejściem na macierzyński.
środa, 12 styczeń, 2011, 18:22
autor: ~doris
ja do... kaś.... jesli jestes jeszcze na tym forum napisz prosze ile cie wyniosla skladka zeby dostac takie macierzynskie ,z tego co sie orientowalam to chyba jakies 2500 za 1 m-ac, z gory dzieki za odp.
środa, 12 styczeń, 2011, 18:31
ja do... kaś.... jesli jestes jeszcze na tym forum napisz prosze ile cie wyniosla skladka zeby dostac takie macierzynskie ,z tego co sie orientowalam to chyba jakies 2500 za 1 m-ac, z gory dzieki za odp.
czwartek, 13 styczeń, 2011, 12:08
autor: ~Biuro BB
Proszę o pilny kontakt osoby która dostała tak wysoki zasiłek macierzyński.Z tego co do tej pory dowiedziałem się to jeszcze nikt nie otrzymał takiego macierzyńskiego ponieważ ZUS robi straszne trudności jeżeli komuś udało się proszę o kontakt. biurobb@wp.pl
czwartek, 13 styczeń, 2011, 12:46
Proszę o pilny kontakt osoby która dostała tak wysoki zasiłek macierzyński.Z tego co do tej pory dowiedziałem się to jeszcze nikt nie otrzymał takiego macierzyńskiego ponieważ ZUS robi straszne trudności jeżeli komuś udało się proszę o kontakt. biurobb@wp.pl
czwartek, 13 styczeń, 2011, 12:47
sobota, 15 styczeń, 2011, 11:15
Składki wyniosły:
2369,61 społeczne
233,32 zdrowotne
195,87 fundusz pracy
W sumie 2798,80 przy podstawie 7994,63
środa, 19 styczeń, 2011, 17:32
Dzieki kaś za odp.,mam jeszcze jedno pytanie jesli mozna,otoz jestem w 22 tyg.ciazy,termin mam na polowe maja ,czy orientujesz sie jaka data jest najlepsza na wznowienie dzialalnosci w moim przypadku zeby zus sie nie doczepil ze za krotko byly placone skladki.Mam dg zawieszona od maja 2010,wiec chce ja odwiesic powiedzmy od 1 maja 2011 czy to nie zapozno ,slyszalm ze do macierzynskiego moze byc nawet 2 tygodnie ubezpeczenia przed porodem.
czwartek, 20 styczeń, 2011, 00:18
Wiesz doris niestety ciężko mi cokolwiek doradzić bo nie mamy pewności że nie będą Ci robić problemów. TEORETYCZNIE- nie mają podstaw żeby odmówić wypłacenia zasiłku, bo niby na jakiej podstawie? Nie ma okresu wyczekiwania i tyle. To już ja zostałam lekko wprowadzona w błąd, że jako że nie ma tego wyczekiwania to wystarczy opłacić składki za 1 miesiąc wstecz żeby dostać zasiłek- ale skoro go nie ma to wcale nie musiałam całego miesiąca opłacać... (inna sprawa że chciałam już otworzyć działalność bo miałam widoki na zlecenia) Na jakimś forum przeczytałam nawet że np. otwierasz działalność 31. poprzedniego miesiąca a od 1. miesiąca następnego jesteś na macierzyńskim, ale nie sprawdziłam więc nie wiem. Ja mogę tylko powiedzieć jak ja zrobiłam i że nie mam z tego powodu problemów, a resztę przypadków znam tylko z teorii. I zwracam uwagę na przestrzeganie terminów jeśli chodzi o ZUS, bo każda najdrobniejsza zwłoka może być powodem odmowy wypłaty świadczeń. O tym też się naczytałam ;)
W razie czego pytaj, chętnie pomogę, wpadam tutaj czasami.
Pozdrawiam
czwartek, 20 styczeń, 2011, 16:13
Dzieki kaś za odp.,mam jeszcze jedno pytanie jesli mozna,otoz jestem w 22 tyg.ciazy,termin mam na polowe maja ,czy orientujesz sie jaka data jest najlepsza na wznowienie dzialalnosci w moim przypadku zeby zus sie nie doczepil ze za krotko byly placone skladki.Mam dg zawieszona od maja 2010,wiec chce ja odwiesic powiedzmy od 1 maja 2011 czy to nie zapozno ,slyszalm ze do macierzynskiego moze byc nawet 2 tygodnie ubezpeczenia przed porodem.
czwartek, 20 styczeń, 2011, 16:17
Odp
Dzieki za odp.,do tego okresu jest jeszcze troche czasu, ale niechcialabym przegapic, bede sie jeszcze dowiadywac ,ale jesli slyszalas to juz cos moze byc na rzeczy,jeszcze raz dzieki.
sobota, 22 styczeń, 2011, 10:17
autor: ~Baśka
Mam pytanie:
od 1 lutego zaczynam prowadzenie działalności gospodarczej, termin porodu mam na 22 lipca. Właśnie jestem na etapie wypisywania ZUA, gdzie na razie deklaruję najniższe składki 30%.
PYT. 1 Nie wiem, czy powinnam już deklarować chęć opłacania chorobowego, czy jeszcze się z tym wstrzymać (nie wiem, czy nie będzie to potem wliczane do średniej?).
PYT. 2 Kiedy powinnam zadeklarować płacenie najwyższych składek, aby uzyskać wysoki macierzyński? Za który miesiąc? I czy skoro w lipcu mam poród, to 10 sierpnia płacę jeszcze tą wysoką składkę, czy już za lipiec w ogóle nie płacę?
sobota, 22 styczeń, 2011, 13:30
autor: ~angela
Witam
Jestem w 34 tyg trzeciej ciąży od listopada 2010 prowadzę drugą już DG(zus 850zł). termin mam na 10 marca. Mam znajomą która otrzymała wysoki macierzyński, ale niestety chyba z zawiści nie chce mi udzielić konkretnych wskazówek jak tego dokonać.
Wiem tylko, że istotne jest aby w zusie wzięli pod uwagę tylko podstawę z ostatniego pełnego miesiąca (2800), tylko jak to dokonać? Może ktoś wie to proszę o podpowiedź.
sobota, 22 styczeń, 2011, 17:37
do Baśki:
Nie odpowiem wyczerpująco na Twoje pytanie bo nie mam na tyle rozeznania- może ktoś bardziej kompetentny wyjaśni pozostałe pytania; nie wiem czy trzeba od razu opłacać tą dobrowolną składkę- ale pewnie tak skoro ogólnie ją trzeba mieć opłacaną żeby dostać macierzyński. Co do podnoszenia podstawy- najlepiej wylicz sobie co Ci się bardziej opłaci wiedząc że ZUS wyliczając wysokość składki weźmie pod uwagę ŚREDNIĄ za opłacane miesiące- i ile w efekcie Ci się zwróci. Opłacasz tą wysoką składkę do momentu przejścia na macierzyński- od tego momentu płacisz TYLKO składkę na ubezpieczenie zdrowotne (ja płacę 233,32 zł). Ja przeszłam na macierzyński na 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu.
do Angeli:
Nie da się niestety zrobić tak, żeby wzięli do średniej tylko ostatni miesiąc.. W ten sposób właśnie kobiety prowadzące już jakiś czas działalność z niskimi składkami są w dużo gorszej sytuacji niż te, które dopiero DG rozpoczynają i od razu podają wysoką podstawę- bo tylko ten jeden miesiąc wchodzi do średniej. Też bym na Twoim miejscu policzyła jaka średnia Ci wyjdzie kiedy opłacisz wyższą składkę od stycznia, a jaka kiedy zaczniesz od lutego- no bo płacąc od stycznia jesteś w plecy te 2,5 tyś.
sobota, 22 styczeń, 2011, 19:37
Do angela i kaś
Po całym dniu spędzonym na wyszukiwaniu informacji w internecie już jestem bardziej zorientowana.
W moim przypadku jak na razie nie powinnam opłacać składki chorobowej, a przystąpić do niej dopiero od 1 czerwca (termin mam na 22 lipca i aby mieć przynajmniej jeden miesiąc w całości opłacony zacznę już od czerwca opłacać najwyższe składki). Gdybym teraz przystąpiła do chorobowego, to bym na tym straciła, bo później byłaby liczona średnia.
Angela, Ty aby mieć liczone tylko z najwyższych składek (czyli z jednego miesiąca) musiałabyś na co najmniej 30 (albo 31 dni nie pamiętam dokładnie) zrezygnować z dobrowolnego chorobowego. A potem znów przystąpić na najwyższych już składkach. Tylko nie wiem czy w Twoim wypadku zdążysz się z tymi terminami wyrobić. Chyba, że obecnie nie opłacasz dobrowolnego chorobowego?
sobota, 22 styczeń, 2011, 20:17
Dzięki wielkie Basiu za te informacje. Mam nadzieję, że zdążę zrezygnować z dobrowolnej składki chorobowej, bo płacę ją od początku prowadzenia DG. Zaraz w poniedziałek jadę do ZUSu. Dam znać co załatwię.
Pozdrawiam!
sobota, 22 styczeń, 2011, 21:40
ale czy faktycznie wystarczy tylko z tej dobrowolnej zrezygnować, żeby brali tylko jeden miesiąc pod uwagę? bo na logikę: skoro trzeba płacić wszystkie składowe wyższe od wyższej podstawy to by oznaczało, że jakoś to idzie nierozerwalnie razem, więc czy nagle wystarczy tylko "zawiesić" płacenie dobrowolnej chorobowej? proszę Basiu napisz gdzie to znalazłaś, bo ja szukając informacji zrozumiałam, że do obliczenia podstawy zasiłku biorą średnią z ostatnich 12 miesięcy opłacania składek (a nie tylko dobrowolnej chorobowej) i żeby tylko miesiąc był brany pod uwagę trzeba przez te 30 dni w ogóle nie opłacać składek- czyli de facto nie prowadzić działalności
sobota, 22 styczeń, 2011, 21:45
Odp
tzn., że do obliczenia podstawy macierzyńskiego biorą średnią z 12 miesięcy od jakiej podstawy były płacone składki, a nie samo chorobowe. Tak to przynajmniej odczytałam, dlatego proszę żebyś dała znać gdzie znalazłaś coś co mogłoby wskazać, że jest inaczej. Bo to zdecydowanie zmienia postać rzeczy i daje szansę dziewczynom które już jakiś czas prowadzą działalność
sobota, 22 styczeń, 2011, 22:55
autor: ~angelika
o zawieszeniu składki na miesiąc przed zapłaceniem wysokiego zusu słyszałam, ale nie byłam tego pewna, kobiety które prowadzą dłużej firmę, jeżeli średnią będą miały z ostatnich 12m, nie dostaną takiego wysokiego macierzyńskiego, taka rezygnacja tylko na miesiąc przed zapłaceniem wysokiej stawki (przy wysokiej stawce trzeba tą składkę znowu zapłacić) odcina nam przeszłe zusy i podstawę mamy naliczaną tylko z ostatniego miesiąca (2800), macierzyński w wysokości 5700.
Mam nadzieję, że się nie mylę.
sobota, 22 styczeń, 2011, 22:59
Odp
czy umie ktoś obliczyć wysokość macierzyńskiego np: trzy ZUSy ok 850 (włącznie z dobrowolnym chorobowym) i jeden ten ok 2800?
niedziela, 23 styczeń, 2011, 12:18
Taką informację znalazłam na stronie ZUS-u
"Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia"
Czyli z tego wynika, że brane są pod uwagę tylko miesiące, kiedy było płacone ubezpieczanie chorobowe.

i jeszcze z innego źródła (tutaj przypadek Angeli): "W przypadku podniesienia jednej składki przez osoby stale ubezpieczone, świadczenie za okres urlopu macierzyńskiego wzrośnie w sposób marginalny. Rozsądniejszym sposobem podniesienia zasiłku macierzyńskiego do maksymalnej wysokości dla takich osób byłaby rezygnacja z ubezpieczenia chorobowego na okres 30 dni, a następnie ponowne przystąpienie do ubezpieczenia. Jeżeli bowiem przerwy w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu przekroczą 30 dni, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej ZUS weźmie przychód z okresu opłacania podwyższonej stawki (por. uchwała SN z dnia 12 września 2008 r. sygn. I UZP 5/08).
niedziela, 23 styczeń, 2011, 12:19
jeszcze...
Dziewczyny polecam też forum www.goldenline.pl/forum/1420498/dzialalnosc-gospodarcza-i-ciaza/s/2
Naprawdę można tam znaleźć dużo fajnych informacji, tym bardziej, że widać iż osoby które się tam udzielają mają o tym pojęcie.
niedziela, 23 styczeń, 2011, 12:34
jeszcze...
Dziewczyny polecam też forum www.goldenline.pl/forum/1420498/dzialalnosc-gospodarcza-i-ciaza/s/2
Naprawdę można tam znaleźć dużo fajnych informacji, tym bardziej, że widać iż osoby które się tam udzielają mają o tym pojęcie.
niedziela, 23 styczeń, 2011, 12:55
autor: ~obliczenia
Angela, spróbowałam to dla Ciebie obliczyć i wyszło mi, że: (aha, różnice mogą być kilkuzłotowe, ze względu na różnice w podstawach wymiaru składek w 2010 i 2011 r)
przez trzy miesiące odprowadzasz od kwoty 3359 zł (3359x3= 10077 zł)
jeden miesiąc od kwoty 8007,70 zł
średnia = 10077zł+8007,70/4 = 4521,17 zł

Od tej kwoty odliczasz 13,71% (tyle się odlicza przy macierzyńskim) czyli 619,85 zł wychodzi Ci 3901,32 zł. Z kolei od tej kwoty odliczasz 18% podatku i wychodzi Ci że dostaniesz ok 3200 zł macierzyńskiego na rękę.

Głowy uciąć sobie nie dam że to dobrze.
Tylko, że Angela u Ciebie skoro opłacasz ciągle to chorobowe to będzie 11 miesięcy składek od kwoty 3359 i jeden miesiąc od 8007,70 zł więc nie za bardzo Ci się to opłaca...
niedziela, 23 styczeń, 2011, 13:20
Proszę mi jeszcze napisać, czy będąc na macierzyńskim (przy wysokiej podstawie) ile miesięcznie będę płacić do ZUSu? (Jest to moja trzecia ciąża więc przez 5miesięcy)A po macierzyńskim, jeśli przejdę na chorobowe, to jaka kwota jest wypłacana od tej wysokiej podstawy?
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
niedziela, 23 styczeń, 2011, 14:04
Na macierzyńskim płaci się tylko ubezpieczenie zdrowotne, a więc obecnie coś ok.243 zł.
piątek, 28 styczeń, 2011, 01:15
autor: ~ja ania
witam mam pytanie jesli z dniem 1.02 wyrejestruje sie z ubezpieczenia chorobowego to kiedy powinnam sie powtornie zapisac zeby dostac wyzsze macierzynskie?? dziekuje z gory za pomon
piątek, 28 styczeń, 2011, 01:28
witam mam pytanie jesli z dniem 1.02 wyrejestruje sie z ubezpieczenia chorobowego to kiedy powinnam sie powtornie zapisac zeby dostac wyzsze macierzynskie?? dziekuje z gory za pomon
piątek, 28 styczeń, 2011, 01:35
piątek, 28 styczeń, 2011, 02:27
sobota, 29 styczeń, 2011, 16:16
A kiedy masz termin porodu?
wtorek, 8 luty, 2011, 15:29
Witam
Dzięki miłej pani w Zusie (tak też się zdziwiłam) zdążyłam zawiesić składkę dobrowolnego chorobowego za styczeń i od lutego znowu do niego przystąpić. Podstawę zwiększam za luty, termin mam na marzec, ale czy ktoś się orientuje co by było gdybym urodziła w lutym?
wtorek, 8 luty, 2011, 22:56
autor: ~m
a jak ma się sytuacja matki jednocześnie pracującej na etat i prowadzącej firmę?
1. czy jeśli płaci dobrowolne chorobowe od firmy, dostanie zasiłek macierzyński i z etatu, i z firmy czy tylko z jednej podstawy ubezpieczenia? z której?
2. czy przejście na macierzyński oznacza urlop w pracy etatowej i możliwość dalszego prowadzenia firmy?
środa, 9 luty, 2011, 11:12
Drogie przyszle mamy
Ja bedac w ciazy otworzylam biznes, prowadzilam dzialalnosc i zwiekszylam stawki ZUS. Obecnie otrzymuje macierzynski w wysokosci 6 tys. Niestety nie obylo sie bez kontroli ZUS. Pomimo, ze istnieje prawo, ze kobiety ciezarne maja prawo otworzyc dzialalnosc, dobrowolnie zwiekszyc oplaty do ZUS-u to jednak ZUS za wszelka cene bedzie chcial udowodnic, ze zrobilyscie to specjalnie by go wykorzystac. Prawo prawem a zycie zyciem. Wszelkie oplaty, swiadczenia , kontrole doprowadzily do tego, ze ciaza stala sie jednym wielkim stresem spowodowanym kwestiami rozliczeniowymi, prowadzeniam biznesu i moim stanem zdrowia. Prawo jest i wykorzystujcie je dla siebie i swojego dzieciatka, ale miejcie na uwadze stres za tym idacy. Powodzenia!
środa, 9 luty, 2011, 21:18
autor: ~as
witam
mogłaby pani opisać kontrolę między innymi jakie pytania zadawali???i na czym polegała?odprowadzała pani może już jakieś podatki do urzędu skarbowego.??gratuluje macierzyńskiego i pozdrawiam
czwartek, 10 luty, 2011, 20:43
autor: ~a
Witam
Też jestem ciekawa jak wygląda taka kontrola, może uchyli Pani rąbka tajemnicy?
piątek, 11 luty, 2011, 10:53
Drogie Mamy,
Kontrola byla b. detaliczna. Grzebali w mojej przeszlosci by sie dowiedziec, ze mam uprawnienia albo doswiadczenie w tym co robie; czy mam ukonczone kursy, pozwolenia, wyciagi z banku, strona internetowa i rekalama, imiona i nazwiska klientow oraz kontakt, sprzet do wykonywania mojej dzialalnosci, ile pieniedzy zainwestowalam w biznes, podpisane kontrakty/umowy o prace itd. Kontrola polega na tym, ze ZUS chce Wam udowodnic, ze Wasza dzialalnosc jest prozaiczna. Ja rowniez dostalam dotacje na otworzenie biznesu. W zasadzie to nigdy nic nie wiadomo. Miejcie pewnosc, ze macie wystarczajaco dowodow, ze prowadzicie dzialalnosc.
Nie rozliczalam sie ze Skarbowym. Czeka mnie ta przyjemnosc w tym roku. Mam nadzieje, ze jakos Wam pomoglam.
wtorek, 15 luty, 2011, 19:42
Witam
Podstawę zwiększam za luty, termin mam na marzec, ale czy ktoś się orientuje co by było gdybym urodziła w lutym?
czwartek, 17 luty, 2011, 08:35
Witam
Naprawdę nikt nie wie co by było gdybym urodziła w lutym?
czwartek, 17 luty, 2011, 10:39
nikt nie jest chętny do odpowiedzi. z tego co się orientowałam a orientowałam się sporo, musi Pani opłacić składkę w miesiącu w którym Pani nie urodziła, czyli opłacić luty a najlepiej urodzić w marcu. podobno dziewczyny nie dostają macierzyńskiego jeśli urodziły w miesiącu w którym opłaciły tą pierwszą składkę. tak więc lepiej niech maluszek tak się nie śpieszy na świat.pozdrawiam
czwartek, 17 luty, 2011, 10:55
a ja mam takie pytanko, jak tłumaczyć się kontroli na pytanie: dlaczego zawiesiła pani działalność a potem zwiększyła sobie składki od podstawy 8000 zł( 3 miesiące płacenia a potem L4 ciążowe)??może ktoś ma jakieś fajne wytłumaczenie:)
sobota, 19 luty, 2011, 11:16
Witam!
Moje drogie Panie. Widzę, że mało jest osób, które chętnie by odpowiedziały na pytania. Pewnie Panie które dostały macierzyński, już nigdy więcej nie zajrzą na tą stronę.
Obiecuje, że jak będę już po, zaloguję się jeszcze, i odpowiem na wszystkie pytania (o ile pójdzie wszystko pomyślnie).
Pozdrawiam!
poniedziałek, 21 luty, 2011, 21:29
autor: ~mazilo
oki nie wiem czy wszystko załapałem więc napiszę raz jeszcze.
Zatrudniam siostrę która jest w ciąży(termin na czerwiec 2011) na umowę zlecenie i opłacam wszystkie składki ZUS.Z tego co zrozumiałem to mam zrobić tak:
1.z siostrą dokonać rozwiązania umowy zlecenie
2.siostra ma założyć działalność gospodarczą
3.następnie przyjąłbym ją do pracy na działalność gospodarczą
4.siostra dokonywałaby dobrowolnej opłaty składki zdrowotnej w maksymalnej ilości(250%)
5.ja bym płacił siostrze przez przez okres zanim urodzi dziecko
6w momencie urodzenia dziecka siostra otrzymywałaby około 5-6 tyś

bardzo proszę o odpowiedź bo czasu mamy bardzo mało............
poniedziałek, 21 luty, 2011, 22:58
autor: ~masakra100
k, dzięki za info :)
teraz wiem co mam przyszykować na kontrole ;)

Do ogółu:
temat jest poważny... ludzie się "grzeją" na łatwy pieniądz, a tu trzeba
troche pogłówkować. W zusie będą próbowali podważyć każdą próbę "wyłudzenia"...
Jeśli masz podstawy do prowadzenia DG to luz, jeśli ściemniasz, to sobie podaruj... Do***ią cie przy pierwszej kontroli...
środa, 23 luty, 2011, 13:17
nikt nie pomoże???????????????
środa, 23 luty, 2011, 13:52
Z tego co się orientuję, mogą się przyczepić jeżeli tylko twoja siostra będzie pracować u ciebie na działalność, jeżeli masz już takich pracowników to ok. Jeżeli była na zwolnieniu chorobowym to też może być problem. Ale, jeżeli nie i jest to jej pierwsza działalność to spoko. Wystarczy miesiąc przed planowanym porodem zgłosić zwiększenie postawy do ok8500tyś zł. Jeśli ma termin na np.kwiecień, za marzec zapłać wysoką podstawę a w kwietniu wróć do normalnej.
Mam nadzieję, że pomogłam
środa, 23 luty, 2011, 14:19
Więc siostra pracuje na umowę zlecenie i płacę za nią składki ZUS ze względu że się nie uczy.W chwili obecne zarabia około 1500zł.Jeśli rozwiążemy umowę zlecenie i siostra otworzy DG i ja ją zatrudnię(i teraz na jakiej zasadzie zus będzie wyliczał jej macierzyński )nie bardzo wiem na czym polega zatrudnienie na DG.Skoro ona będzie prowadzić DG to sama ustali sobie maksymalna składkę???.Sęk w tym że nie mogę siostrze wpisać dużego zarobku.
środa, 23 luty, 2011, 14:21
Więc siostra pracuje na umowę zlecenie i płacę za nią składki ZUS ze względu że się nie uczy.W chwili obecne zarabia około 1500zł.Jeśli rozwiążemy umowę zlecenie i siostra otworzy DG i ja ją zatrudnię(i teraz na jakiej zasadzie zus będzie wyliczał jej macierzyński )nie bardzo wiem na czym polega zatrudnienie na DG.Skoro ona będzie prowadzić DG to sama ustali sobie maksymalna składkę???.Sęk w tym że nie mogę siostrze wpisać dużego zarobku.
środa, 23 luty, 2011, 14:26
środa, 23 luty, 2011, 14:30
środa, 23 luty, 2011, 14:33
środa, 23 luty, 2011, 14:35
środa, 23 luty, 2011, 14:41
środa, 23 luty, 2011, 15:08
czwartek, 24 luty, 2011, 08:36
żeby siostra miała naliczony wysoki macierzyński np: termin ma na maj, w marcu zakłada działalność (płaci składkę do Zusu w zależności od tego czy to pierwsza działalność czy nie, ok360zł, lub ok890zł) składka musi być wpłacona bez dobrowolnego chorobowego (ok48zł), za kwiecień zgłasza podwyższenie podstawy do 8500 (czyli składka ok 2800) JUZ razem z dobrowolnym chorobowym!!!!! a w maju zmniejsza do takiej składki jak w marcu. cały czas później z dobrowolnym chorobowym. Bardzo istotne jest zrezygnowanie z dobro choro na miesiąc przed dużym zusem, to odcina przeszłość i wtedy macieżyński jest naliczany od wysokiej podstawy. Sama jestem w trakcie i nie jestem pewna na 100 % tylko na 99,99%. Mam nadzieję, że się nie mylę i trochę pomogłam.
czwartek, 24 luty, 2011, 15:52
Wysokość składki, jako właściciel firmy, możesz zmienić kiedy tylko chcesz bez konsekwencji. Najlepiej to mieć kogoś znajomego w ZUSie.
czwartek, 24 luty, 2011, 21:10
do a
z tego co zrozumiałem to siostra ma zrezygnować na miesiąc przed dużym ZUS-em z dobrowolnego chorobowego jakie w chwili obecnej płacę?
Jeśli siostra ma termin porodu na 24.06.2011 to zakładając że pracuję u mnie na umowę zlecenie(osoba nie ucząca się-płacę dobrowolne chorobowe)do np:08.05.2011 i np od 10.05.2011 zakłada DG(ale juz nie pracuję u mnie) to nadal muszę zrezygnować na miesiąc przed przejściem przez nią na DG z dobrowolnej składki chorobowej?..............
Proszę o odpowiedz a

A teraz co powiedział mi księgowa......
Wiec siostra w chwili zakończenia ze mną współpracy np:08.05.2011 i otworzenie DG z dniem 10.05.2011 z ustaleniem podstawy na 8300zł dokona opłat łącznie 3788,3zł wówczas będzie otrzymywała 5700zł miesięcznie(działalność gospodarcza musi być założona minimum 30 dni przed datą porodu np:otwarcie DG dnia 10.05.2011-30dni upłynie 10.06.2011-jeśli poród nastąpi wcześniej to lipa z kasy,trzeba dobrze wycyrklować żeby nie przesadzić)
więc za 05.2011 zapłacimy 3788,3zł a cała resztę proporcjonalnie od tej kwoty do daty porodu.ZUS wypłaca kasę za ostatnia historię więc bierze pod uwagę historię DG a nie pracy jaką podejmowała u mnie.
TERAZ PYTANIA:
-jaką formę działalności musi prowadzić siostra?
-czy 30 dni ZUS traktuje jako 30 dni kalendarzowych czy jako dane okresy np.otwarcie DG dnia 30.04.2011 i dokonanie opłat w 05.2011 za poprzedni miesiąc pojmowane jest jako miesiąc prowadzenia DG?
-czy DG w okresie "miesięcznego ściemniania"musi wykazywać sochód?
czwartek, 24 luty, 2011, 21:16
do a
z tego co zrozumiałem to siostra ma zrezygnować na miesiąc przed dużym ZUS-em z dobrowolnego chorobowego jakie w chwili obecnej płacę?
Jeśli siostra ma termin porodu na 24.06.2011 to zakładając że pracuję u mnie na umowę zlecenie(osoba nie ucząca się-płacę dobrowolne chorobowe)do np:08.05.2011 i np od 10.05.2011 zakłada DG(ale juz nie pracuję u mnie) to nadal muszę zrezygnować na miesiąc przed przejściem przez nią na DG z dobrowolnej składki chorobowej?..............
Proszę o odpowiedz a

Wiec siostra w chwili zakończenia ze mną współpracy np:08.05.2011 i otworzenie DG z dniem 10.05.2011 z ustaleniem podstawy na 8300zł dokona opłat łącznie 3788,3zł wówczas będzie otrzymywała 5700zł miesięcznie(działalność gospodarcza musi być założona minimum 30 dni przed datą porodu np:otwarcie DG dnia 10.05.2011-30dni upłynie 10.06.2011-jeśli poród nastąpi wcześniej to lipa z kasy,trzeba dobrze wycyrklować żeby nie przesadzić)
więc za 05.2011 zapłacimy 3788,3zł a cała resztę proporcjonalnie od tej kwoty do daty porodu.ZUS wypłaca kasę za ostatnia historię więc bierze pod uwagę historię DG a nie pracy jaką podejmowała u mnie.
TERAZ PYTANIA:
-czy 30 dni ZUS traktuje jako 30 dni kalendarzowych czy jako dane okresy np.otwarcie DG dnia 30.04.2011 i dokonanie opłat w 05.2011 za poprzedni miesiąc pojmowane jest jako miesiąc prowadzenia DG?
czwartek, 24 luty, 2011, 21:27
do a
Proszę o odpowiedz a

TERAZ PYTANIA:
czwartek, 24 luty, 2011, 21:30
do a
Proszę o odpowiedz a

TERAZ PYTANIA:
czwartek, 24 luty, 2011, 21:30
jeżeli zrezygnuje miesiąc przed wysokim zusem z dobrowolnego chorobowego, a przy dużej składce przystąpi znów, zus naliczy jej macierzyński tylko z wysokiej podstawy (5700). A o formę prowadzenia działalności to już sami musicie coś wymyślić, może jakaś sprzedaż przez internet? Coś takiego co może kobieta w ciąży robić bez problemu.
Z tego co się orientuję, to musi być zapłacony cały miesiąc poprzedzający poród. W waszym przypadku to maj, w czerwcu wraca do zwykłej podstawy, na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu, może iść na macierzyński.
A z dochodem bywa różnie, nie musi wykazać dochodu, ale musi udowodnić skąd wzięła na Zus, np. mąż dobrze zarabia albo coś innego.
Jeżeli poczekacie do końca marca, wtedy opiszę wam dokładnie swoją sytuację krok po kroku, i czy udało mi się z Zusem. Na razie tylko mogę gdybać, bo sama nie mam 100% pewności.
piątek, 25 luty, 2011, 18:41
zrobię tak:
-za siostrę już za miesiącu lutym nie będę dokonywał opłat dobrowolnego chorobowego i będzie pracowała do 05.05.2011
-dnia 10.05.2011 założy DG i ustali najwyższą podstawę
-zakładając że 24.06.2011 odbędzie się poród to przejdzie na macierzyńskie(upłynie 30dni więc kasa będzie się należała)
-podczas macierzyńskiego będzie dokonywał jedynie opłat około 280zł
-po zakończeniu macierzyńskiego obniży podstawę do najniższej i nadal będzie prowadziła DG lub ją zawiesi

Nie rozumie dlaczego w miesiącu porodu siostra ma przejść na najniższą podstawę?Przecież wtedy opłacana stawka będzie niższa i to ZUS policzy od niej podstawę.Czekam na info do końca marca bo i tak puki co siostra pracuję u mnie.
piątek, 25 luty, 2011, 19:16
zrobię tak:
-za siostrę już za miesiącu lutym nie będę dokonywał opłat dobrowolnego chorobowego i będzie pracowała do 05.05.2011
-dnia 10.05.2011 założy DG i ustali najwyższą podstawę
-zakładając że 24.06.2011 odbędzie się poród to przejdzie na macierzyńskie(upłynie 30dni więc kasa będzie się należała)
-podczas macierzyńskiego będzie dokonywał jedynie opłat około 280zł
-po zakończeniu macierzyńskiego obniży podstawę do najniższej i nadal będzie prowadziła DG lub ją zawiesi

Nie rozumie dlaczego w miesiącu porodu siostra ma przejść na najniższą podstawę?Przecież wtedy opłacana stawka będzie niższa i to ZUS policzy od niej podstawę.Czekam na info do końca marca bo i tak puki co siostra pracuję u mnie.
czwartek, 10 marzec, 2011, 11:31
autor: ~ewa
Witam,
Mam pytanie czy pracując na etacie (pensja>min. krajowa) i zgłoszona do ZUS jako osoba współpracująca (mąż prowadzi DG) z opłacanymi składkami zdrowotną i dobrowolną chorobową dostanę wysoki macierzyński? W jaki sposób policzą mi zasiłek z 2 źródeł? poród na początek sierpnia. Czy jeśli będę os. współpr. od czerwca z opłaceniem max składki to ZUS policzy średnią z 2 źródeł za 12 m-cy (tj etat za 12 m-cy + współpraca za 1 m-c i z tego średnia za 12 mc-y)? Na dodatek podlegamy pod 2 inne oddziały zus, więc jak będzie z wypłatą?
Proszę o pomoc.
czwartek, 17 marzec, 2011, 22:46
autor: ~przyszla mama
Witam!ja jestem w 5 m-cu ciąży,termin porodu mam na poczatek sierpnia.
Mam pytanie,jestem zatrudniona na pelny etat na czas okreslony.Od 2 m-cy jestem na L4.W miedzy czasie zmienil sie system pracy z 4 zmian na 3 zmany,na co wczesniej liczylam bo chcialabym zalozyc swoj salon masazu,po pracy co teraz jest mozliwe.Boje sie,ze Zus bedzie mnie osadzal o jakies wyludzenia,chcialabym sie dowiedziec jak to wyglada skoro jestem juz zatrudniona i mam oplacane skladki?interesuje mnie to jezeli oplace skladke maksymalna(dotyczaca zus i inne skladki)w mojej firmie czy odejma mi te skladki ktore oplacam w zakladzie pracy?
Prosze o odpowiedz
poniedziałek, 28 marzec, 2011, 19:57
autor: ~katipl
Witam, przedstawie moją sytuację (jestem tez księgową) Prowadze działalność od 2000 roku, do tej pory oplacalam skladki do ZUS oczywiscie od najniższej podstawy. Termin porodu mam na 15 maja. Od 1 lutego zrezygnowalam z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tzn wyrejestrowalam sie drukiem ZWUA, po to zeby zglosic sie ponownie od 1 kwietnia, co tez uczynilam bo wazne jest zeby zgloszenie doszlo najpozniej w dniu kiedy ma obowiązywać (w takim przypadku nie obowiazuje termin 7 dni na zgloszenie, mozna zglosic sie kilka dni wczesniej, byleby nie pozniej niz 1 kwietnia). Czyli zrobilam dwa miesiace przerwy, poniewaz luty ma 28 dni, a musi byc przerwa minimum 30 dni. Oczywiscie za kwiecien w deklaracji DRA ustale sobie podstawe do wszystkich ubezpieczen spolecznych i oczywiscie z dobrowolnym chorobowym, powiedzmy na rozno na 8.500zl. Mam tylko wielka nadzieje ze dzidzia wytrzyma i nie zrobi mi psikusa i urodzi sie w terminie czyli w maju, bo musze miec oplacony caly pelny okres (kalendarzowy) czyli w moim przypadku kwiecien. Wtedy macierzynski bedzie liczony z jednego oststniego miesiaca, a nie z ostatnich 12 (poniewaz przerwa w oplacaniu wynosila minimum 30 dni). Mam tez nadzieje ze prowadzac dzialanosc od 10 lat Zus nie bedzie mnie strasznie kontrolowal, chociaz jestem bardziej niz pewna ze bez kontroli sie nie obejdzie. Wszysto jednek jest zgodne z obowiazujacym prawem o ubezpieczeniach spolecznych. Mam nadzieje ze choc troszke niektorym pomoglam. I dam znac czy otzrymalam wyplate bez zbednej szarpaniny z ZUSem, bo niestety wiem jak to z nimi jest, zawsze sie do czegos przyczepia. Aha i pamietajcie o oplaceniu takiej skladki w scisle okreslonym terminie czyli do 10, albo 15 dnia nastepnego miesiaca, ale najlepiej chociaz dwa, trzy dni wczesniej bo oni sobie licza date wplywu na konto, a banki czasem lubia przetrzymywac gdzies w prozni nasze pieniadze. Pozdrawiam
sobota, 9 kwiecień, 2011, 14:31
W końcu urodziłam, wysłałam papiery do ZUSu i czekam, jak tylko coś będę wiedzieć, dam znać.
poniedziałek, 11 kwiecień, 2011, 18:45
Pewnie przytrzymają cie do samego konca, czyli mają 30 dni na wyplacenie zasiłku ale daj znać, czekamy z niecierpiliwością. Ja rodze za miesiąc, i tez jestem ciekawa jak to z tym Zusem wyjdzie.
poniedziałek, 11 kwiecień, 2011, 22:02
autor: ~jaaa
~a
sobota, 9 kwietnia, 2011, 14:31
W końcu urodziłam, wysłałam papiery do ZUSu i czekam, jak tylko coś będę wiedzieć, dam znać.

Cześć. Ja również ubezpieczyłam sie na wysoką stawkę i założylam własną działalność. Tylko, że zrobiłam to w 2 miesiącu ciąży i za miesiąc przechodze na chorobowy a po 4 miesiącach na macierzyński. I chciałam sie zapytać jak wysokie obroty wykazywałaś przy tak wysokiej stawce? Bo wydaje mi sie, że to też ma duże znaczenie. A właśnie obawiam sie, że mam małe obroty i zus sie tego doczepi.
wtorek, 12 kwiecień, 2011, 15:49
autor: ~ciekawa bardzo
zainteresowałam sie też tym tematem. U mnie sytuacja wygląda nast. Mąż oprócz pracy na etacie i ma własną firmę ( na razie nie przynoszącą dochodów , ja przebywam na wychowawczym, staramy się o drugie dziecko. I teraz moje pytanie, czy jak mąż przepisze na mnie firmę to będzie problem z tymi obrotami- chyba nie uwierzą że stać mnie na taki zus skoro nie przynosi firma dochodów?
wtorek, 12 kwiecień, 2011, 16:57
Po pierwsze mąż nie musi przepisywac firmy na ciebie (jak nie chce), wystarczy ze cie w niej zatrudni, poniewaz jako jego zona(bardzo bliskie pokrewienstwo) automatycznie bedzisz jako osoba wspolpracujaca, i maz bedzie musial odprowadzac od ciebie takie same skladki jak od osoby prowadzacej dzialalnosc gospodarcza. Czy twoj maz odprowadza z dzialalnosci gospodarczej tylko skladke zdrowotna, skoro ma pozostale ubezpieczenia z tytulu umowy o prace?.... dowiedz sie. Zus bierze wiele aspektow pod uwage: ile czasu jest prowadzona firma, czy faktycznie dziala, czy jest prowadzona sprzedaz, wykonywane uslugi,czy jest tytul wlasnosci lokalu(siedziby firmy) lub umowa najmu itp.- po prostu czy firma nie jest fikcyjna. Ale oczywiscie bierze tez pod uwage przychody firmy, napewno bedzie kwestionowac fakt, ze firma przynosi np. same straty, a zadeklarowana podstawa do chorobowego to 8500 zl. Najlepiej jest troche sie do tego przygotowac i w miesiacach za ktore chce sie zglosic z wysoka podstawa, powinno sie rowniez wykazac jakies dochody. Mysle ze jak sie dobrze pokombinuje to jest to do zrobienia.
środa, 13 kwiecień, 2011, 10:39
autor: ~ciekawa bardzo
katipl- dzięki za odpowiedź - coś musimy wymyślić:)
środa, 13 kwiecień, 2011, 22:09
autor: ~kam
witam!
Prowadzę działalność od kilku lat. Jestem w 2mies. ciaży. Czy jesli płacę od stycznia niskie chorobowe a od maja podwyższę do maksimum będę mogła korzystać w większego macierzyńskiego? Jak mniej więcej wyliczyć średnią z tych 12 mies (od stycznia do maja niskie chorobowe a od maja do listopada, grudnia wysokie). Z góry dziękuję za odpowiedź!Bardzo bardzo proszę o podpowiedź!!!
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 15:05
tak jak jest wszedzie napisane i wystarczy pocztać tylko forum aby otrzymać wysokie chorobowe wystarczy aby zapłacić jedną wyższą skladkę przed urodzeniem dziecka. Nie są branę przed macierzyńskim skladki z ostatnich 12-mc tylko ostatnia składka, a do chorobowego 3 ostatnio zapłacone składki.
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 15:08
Odp
przepraszam za przejęzyczenie. Miesiąc przed otrzymaniem macierzyńskiego, zaś 3 miesiące przed pójściem na chorobowe.
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 17:44
do kam, Zalezy czy planujesz w trakcie ciazy isc na zwolnienie lekarskie,czy wolisz tylko uzyskac wysoki zasilek macierzynski. Jesli planujesz podniesc sobie skladke do maksimum od maja i czekac do dnia porodu i dopiero wtedy isc na zasilek macierzynski to troche bez sensu, bo bedziesz musiala od maja do powiedzmy listopada, czyli przez 7 miesiecy placic bardzo wysokie skladki (od najwyzszej podstawy.w tej chwili ta skladka wynosi okolo 3000zl miesiecznie-czyli faktycznie bez sensu bo zobacz ile bedziesz musiala zainwestowac w to kasy, a ZUS jak bedzie liczyl zasilek to policzy srednia i tak od momentu kiedy zglosilas sie do ubezpieczenia chorobowego czyli jak napisalas od stycznia. Czyli 4x2015,40zl(styczen-kwiecien)+ np.7x8500zl=67.561,60zl, nastepnie dzielone przez 11 miesiecy daje wynik okolo 6.142zl czyli to nie jest najwyzsza podstawa i zasilek od tego tez nie bedzie na najwyzszym poziomie. Na twoim miejscu jesli nie planujesz isc na zwolnienie lekarskie w trakcie ciazy, tylko wyegzekwowac wysoko zasilek macierzynski, zrobilabym teraz przerwe w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym(wyrejestrowala sie z tego ubezpieczenia) i zarejestrowala dopiero pelny jeden miesiac przed porodem i od tego miesiaca oplacila skladke od najwyzszej podstawy. Wtedy ZUS policzy czy do macierzynskiego srednia tylko z ostatniego, jednego miesiaca, a zaplacisz to wysoka skladke tylko za jeden miesiac. Musisz tylko zglosic sie tak zeby to byl caly jeden pelny miesiac. Bo jesli masz porod np na 2grudnia, zglosisz sie do chorobowego tylko za listopad, a sama wiesz ze mozesz urodzic wczesniej pod koniec listopada to wyjdzie lipa. Musi byc pelny miesiac. Mam nadzieje ze pomoglam, chociaz to zawile -przeczytaj ze zrozumieniem dokladnie
czwartek, 14 kwiecień, 2011, 21:00
autor: ~kam
Dziękuję serdecznie! Bardzo mi to pomogło. W takim razie rozumiem , że jak sie zawiesi skłądkę to jakby liczy sie po wznowieniu od nowa i do średniej brany jest tylko miesiąc. Asekuracyjnie zapłacę za 2 miesiące przed porodem. Jeszcze raz dzięki! POzdrawiam!
piątek, 15 kwiecień, 2011, 22:34
Odp
przepraszam za przejęzyczenie. Miesiąc przed otrzymaniem macierzyńskiego, zaś 3 miesiące przed pójściem na chorobowe.
poniedziałek, 18 kwiecień, 2011, 18:32
Tak, należy zawiesic na minimum jeden misiąc, (minimium 30 dni kalendarzowych) żeby chorobowy liczył sie od nowa, i do sredniej liczy sie wtedy np jeden miesiac. Wiec proponuje zrezygnowac z chorobowego juz teraz, no chyba ze planujesz pojsc inna droga i isc na zwolnienie chorobowe niedlugo, ale to finansowo bedzie napewno mniej oplacalne. Bo z tego najwyzszego macierzynskiego mozna przez 22 tygodnie(bo tyle sie nalezy macierzynskiego w tym roku-tzn zalezy na ktore dziecko-czyli tj, 5 miesiecy kalendarzowych, wyciagnac okolo 5.700zlx5=28.500 zl(plus minus pare zl, bo zaokraglam)
poniedziałek, 18 kwiecień, 2011, 18:48
Sory dlugosc zasilku macierzynskiego zalezy ile dzieci naraz sie urodzi :)
czwartek, 21 kwiecień, 2011, 14:03
autor: ~Piotr
Witam.

Jestem chyba tu jedynym meżczyzną, który postawnowił się wypowiedzieć.

Otóż z żoną spodziewamy się dziecka, termin gdzieś na przełomie września/października. Żona od kilku lat prowadzi działaność gospodarczą. Teraz planowaliśmy że od maja zawiesi opłacanie dobrowolnej składki chorobowej a juz w czerwcu przystąpi na nowo ze składką zwiększoną.

Tylko pytanie czy takie działanie jest w pełni legalne? Co prawda znam orzeczenie SN z kwietnia , które mówi że ZUS nie może podważyć wysokości składki, tylko czy ZUS nie zarzuci próby wyłudzenia?

Działanośc jest rzeczywista, żadnej ściemy, tu nie mamy się czego obawiać, bo nic niezgodnego z prawem żonie nie udowodnią.

W ZUSie kobieta powiedziała że wszystko jest ok, ale juz radca prawny w zusie powiedział znajomej ( oczywisvie wszystko nieoficjalnie ) że wszystkie takie sprawy kierują odrazu do sądu. Jest to wogóle możliwe? Bo niby na jakiej podstawie?

Czy jak żona na czerwiec złoży wniosek o podwyższenie składki i ZUS go przyjmie to potem co najwyżej może robić kontrol i jak wtedy coś znajdzie nie tak to założyć sprawę w sądzie ?

Niech ktoś napisze cos mądrego , kto miał już z tym do czynienia bo zgłupiec idzie :(
piątek, 22 kwiecień, 2011, 10:47
Trzeba zawiesic skladke na minimum jeden okres (30 dni) najlepiej na dwa miesiace, zeby srednia liczyla sie od nowa, a nie z 12 miesiecy. Jest to jak najbardziej legalne i zgodne z przepisami, samo ubezpieczenie chorobowe dla prowadzacych dzialalnosc gosp. jest dobrowolne, i mozna sie zglaszac i rezygnowac kiedy sie chce, jak i wysokosc podstawy do ubezpieczen spolecznych rowniez jest okreslona pewnymi widelkami i rowniez jest do wyboru w granicy tych "widelek". Trzeba tylko pamietac zeby skladka byla oplacona w terminie, nie mozna sie spoznic ani jednego dnia (najlepiej przed czasem zeby sobie zus mial czas na zaksiegowanie i nie mogl niczego podwazyc). Wcale tak nie jest z kazda taka sprawa konczy sie w sądzie. Na pewno na pierwszy ogien ida kobiety ktore zakladaja dzialalnosc w ostatniej chwili, oplaca tylko jedna- dwie skladki i licza na wysoki macierzynski-chociaz jak wiadomo i takie przypadki wygrywaja z ZUSem. W przypadku kiedy prowadzi sie dzialalnosc przez kilka lat, Zus posiada cala historie twojej zony, wie ze ta dzialalnosc to zadna lipa, i nie ma prawa podwazyc wysokosci zasilku. Zalezy od oddzialu Zusu ale co najwyzej Zus moze przyslac kontrole, zeby troszke "postraszyc"-chociaz i tak nie ma czym bo to jest postepowanie zgodne z przepisami, w celu zapewnienia sobie i dziecku, na czas pierwszej opieki nad nim i braku mozliwosci aktywnej pracy zawodowej-odpowiedniej sytuacji finansowej.Tak jak mowie zalezy od oddzialu, ale w waszym przypadku nie powinno byc zadenj szarpaniny z Zusem, chociaz nie wykluczone ze beda chcieli sie wymigac i troche was przeciagna(mozliwa kontrola). Trzeba byc pewnym siebie, nie dac sie zastraszyc, powiedziec ze ustawodawca daje taka mozliwosc wiec sie z niej skorzystalo, a dzialalnosc jest prowadzona od wielu lat. Jedyne co moge od siebie doradzic to sprawdzic sobie w swoim Zusie swoje konto. Najlepiej wystosowac pismo o rozliczenie konta(poprawnosc wplat i deklaracji), wtedy ZUS sprawdza czy nie ma sie na koncie zadnego zadluzenia, i czy wszyskie skladane deklaracje sa zgodne i poprawne. jesli cos jest nie tak zawsze jest troche czasu na korekte. Bo kiedy sie sklada jakiekolwiek zwolnienie, czy wniosek o zasilek Zus zawsze przed wyplata cie przetrzepie i sprawdzi, a lepiej miec wczesniej wszystko uporzadkowane, zeby nie mieli sie do czego doczepic. Chyba ze oczywiscie jestescie pewni ze macie wszystkie poskaldane deklaracje i wplaty w porzadku, to nie ma sensu sprawdzac konta. To tylko jest moje doswiadczenie z ZUSEM. I jeszcze jedna wazna sprawa jak bedziecie zglaszac ta przerwe musicie pilnowac terminow, tu nie obowiazuje termin 7 dni na zgloszenie, (on obowiazuje tylko jak sie zglaszasz pierwszy raz do takiego ubezpieczenia) czyli chcecie zrobic przerwe na powiedzmy maj i czerwiec i zglosic sie od lipca, wiec wyrejestrowanie musi dotrzec do ZUSU najpozniej 1 maja a zarejestrowanie 1 lipca, (lepiej np 30 czerwca). Mam nadzieje ze troche pomoglam, nie namawiam, bo to sprawa indywidualna. Moje dwie znajome juz to przerabialy, a ja rodze za kilka dni, mam taka sama sytuacje jak wy, dam znac na forum jak to u mnie wyszlo. Powodzenia, Wesolych Swiat
środa, 4 maj, 2011, 09:30
~katipl - a jesli chodzi o to sprawdzenie konta pod kątem poprawności deklaracji i terminów to jaki okres jest brany pod uwagę? Cały okres prowadzenia działalności czy tylko np. ostatnie 12 miesięcy lub od momentu podniesienia składek?
Od lutego płacę wysokie składki, terminów pilnuję, jedynie teraz jak sprawdzam to rok temu miałam w maju składkę opłaconą równo 10. Za parę dni idę na L4 bo juz nie mogę pracować i się zastanawiam czy tam będzie wszystko ok.
A jeszcze jedno pytanko - co się dzieje z zapłaconymi składkami jeśli np. ZUS uzna że w papierach było coś nie tak, nie przyzna wysokiego zasiłku? Czy jest jakaś szansa na złożenie korekty, przeksięgowanie tych składek na poczet przyszłych wpłat czy po prostu przepada?
Pozdrawiam, Aga
środa, 4 maj, 2011, 09:38
~katipl - a jesli chodzi o to sprawdzenie konta pod kątem poprawności deklaracji i terminów to jaki okres jest brany pod uwagę? Cały okres prowadzenia działalności czy tylko np. ostatnie 12 miesięcy lub od momentu podniesienia składek?
Od lutego płacę wysokie składki, terminów pilnuję, jedynie teraz jak sprawdzam to rok temu miałam w maju składkę opłaconą równo 10. Za parę dni idę na L4 bo juz nie mogę pracować i się zastanawiam czy tam będzie wszystko ok.
A jeszcze jedno pytanko - co się dzieje z zapłaconymi składkami jeśli np. ZUS uzna że w papierach było coś nie tak, nie przyzna wysokiego zasiłku? Czy jest jakaś szansa na złożenie korekty, przeksięgowanie tych składek na poczet przyszłych wpłat czy po prostu przepada?
Pozdrawiam, Aga
środa, 4 maj, 2011, 09:38
Pozdrawiam, Aga
wtorek, 10 maj, 2011, 18:48
autor: ~bez nazwy
czesc, prosze o poradę w moim konkretnym przypadku, od 9m-cy jestem wspolnikiem w spolce cywilnej, jest to moja pierwsza działalnosc - na małym zusie, jestem w pierwszym miesiacu ciazy, do tej pory NIE OPŁACAŁAM dobrowolnej składki chorobowej, moja ksiegowa powiedziała mi ,że nalezy opłacac te ekstra wysokie składki przez min. 6 m-cy czyli 6*~2800, natomiast na roznych forach przeczytalam, ze wystarczy tylko przez miesiac, lub dwa..., jak to wygląda w praktyce jAki jest stan prawny na dzień dzisiejszy? dodam, ze firma normalnie działa oplacam duzy vat i dochodowy gdy wychodzi,nie jest to żadna "lipa" nie chce tej otrzymac tej najwyższej "zapomogi" za 250%, wystarczy powiedzmy 175% podstawy wymiaru, czy przy takim wymiarze zus robi mniejsze problemy?

drugie pyt. dotyczy opłacania tej składki po porodzie, jak powrot do mniejszej składki wyglada w praktyce? planuje caly czas odprowadzac składki nie chce zawieszac działalnosc z uwagi na to, że jest to spólka i wprowadziłoby to tylko niepotrzebne zamieszanie, czy nadal bedę mogła oplacac preferencyjne składki przez pozostale miesiace, do momentu upływu 2 lat?
środa, 11 maj, 2011, 18:52
autor: ~Kaśka
Witam! Mam takie pytanie bo chciałam się upewnić ponieważ planuję ciąże. od 04.2009 mam działalność gospodarczą i byłam na małym zusie, na początku roku zapłaciłam zus po terminie i wyrejestrowano mnie z chorobowego,czy jeśli teraz złożę wniosek o podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu to średnią do chorobowego i zasiłku macierzyńskiego bedą mi brali z ostatnich 3 miesięcy? czyli od czerwca do sierpnia 2011?
środa, 11 maj, 2011, 20:42
Witam wszystkich zainteresowanych
Jak pisałam wcześniej obiecywałam, że dam znać jak już będę PO>
Okazało się jednak, że tak CHOLERNIE przeciągają ile się da!
Dziś minął tydzień odkąd zadzwoniłam do ZUSu i upomniałam się o swoje (urodziłam dwa miesiące temu, a papiery złożyłam 7 dni po). Powiedzieli mi , że wszystko jest w porządku i żebym cierpliwie czekała, wypłata będzie do dwóch tygodni. Mam jeszcze tydzień oczekiwania.
Pozdrawiam!
czwartek, 12 maj, 2011, 12:39
autor: ~zosia
Dzień dobry,
Mam pytanie, czy ZUS ma prawo do wglądu do moich dokumentów księgowych. Od stycznia prowadzę działalność gospodarcza, płacę składkę chorobową - najwyższą. Obecnie jestem na chorobowym, jeszcze nie nastąpiła wypłata świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Dzisiaj dostałam pismo z ZUSu:
".... w związku ze zgłoszeniem przez Panią roszczenia o wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego . . . prosi o przedstawienie . . . dokumentów księgowych potwierdzających wysokość uzyskanych przez Panią dochodów . . . "
Czy mam obowiązek przedstawić takie dokumenty?
Czy takim dokumentem może być ewidencja sprzedaży? Tylko, że w mojej ewidencji sprzedaży mój przychód jest w granicy 5 tys zł, a nie jak podstawa wymiaru składki około 8 tys. Co w takiej sytuacji?
Obecnie jestem na chorobowym i na zwolnieniu jest napisane - "leżeć". W prawdzie lekarz nie powiedział, że mam bezwzględnie leżeć, ale na zwolnieniu zaniesionym do ZUS jest tak napisane. Czy w takiej sytuacji muszę się tam wstawić?

Prosiłabym o odpowiedź.
czwartek, 12 maj, 2011, 12:54
autor: ~.
już raz pytałas w innym poscie i odpowiedx dostałaś
czwartek, 12 maj, 2011, 13:01
autor: ~Kaśka
byłam dzisiaj w zusie, przez nie zapłacenie składki w terminie wyrejestrowano mnie z chorobowego, Pani ponownie mnie zarejestrowała od lutego i juz nabyłam prawo do chorobowego, mam 2 składki z niskim zusem i 1 z wysokim z oststnich 3 miesięcy. Ale powiedziano mi że średnia do wypłaty chorobowego będzie mi się liczyć z 12 miesięcy wstecz! a nie z oststnich 3! Także dupa bo mam 1 miesiąc dużego zusu, a reszta mały zus. co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?
piątek, 13 maj, 2011, 12:07
autor: ~1
z tego co ja się orientuję, to gdy masz przerwę w składce dobrowolnego chorobowego, to średnia jest naliczana od momentu powrotu do płacenia składki
piątek, 13 maj, 2011, 13:11
Właśnie wygrzebałam w ustawach że jest tak jak mówisz,czyli średnia jest naliczna od momentu powrotu do płacenia składki, na to wychodzi że Pani w zusie wprowadziła mnie w błąd! ale Ja jeszcze sie zastanawiam żeby zrobić inaczej ponieważ w tej chwili i tak mi wychodzi niska średnia to zastanawiam się żeby zrobić tak: Teraz iść na L4, następnie po miesiącu zwolnienia opłacać przez 3 miesiące podwyższone składki zus i w ten sposób uzyskać większą średnią, ponieważ jeśli między 1 a 2 zwolnieniem przerwa wynosi minimum 3 miesiące wtedy od nowa jest naliczana podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Przy czym pierwsze zwolnienie jest na inną chorobe, a drugie kiedy jestem w ciąży.
Podpowie ktoś czy dobrze kombinuje?
czwartek, 19 maj, 2011, 10:06
autor: ~Jarek
Witam a jak to jest gdy zona prowadzi dzialalnosc od 1 kwietnia 2011 i jest na karcie podatkowej, przy takiej dzialalnosci nie prowadzi sie zadnej ksiegowosci placi sie tylko stala miesieczna stawke do US i tyle, W takim przypadku ZUS nie ma co kontrolowac moge jedynie przedstawic im liste klientek i tyle. Prosze takze o popdpowiedz skoro zona zaczela dzialalnosc 1 kwietnia to czas wyczekiwania na zasilek jest 90 dni???? czy to nie obowiazuje kobiet w ciazy?? zaznacze takze ze termin ma na polowe sierpnia:)

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz
czwartek, 19 maj, 2011, 18:22
autor: ~Marlena
90 dni obowiązują każdego. Chyba ze wcześniej ktoś ubezpieczony był z innego tytułu np. etat wtedy wystarczy tylko 1 miesiąc gdyż ciągłość jest zachowana i jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyla 30 dni.
piątek, 20 maj, 2011, 19:11
autor: ~~~
A czy może ktoś się orientuje, czy będąc na macierzyńskim, gdy się rozchoruję, mogę przedstawić zwolnienie lekarskie?
piątek, 20 maj, 2011, 21:43
zwolnienie od czego ?
bo chyba nie od pracy ?
poniedziałek, 23 maj, 2011, 16:53
UDAŁO SIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Właśnie przelali mi pieniądze!
Życzę powodzenia!
czwartek, 26 maj, 2011, 13:03
autor: ~do a
jakbyś mogła to podaj mi swojego @ chętnie porozmawialabym z Tobą bo sama jestem w takiej sytuacji i na dniach zakładam działalność :) możesz podać mi na gg 11261799 jeśli nie chcesz na forum.. pozdrawiam i gratuluję macierzyńskiego :)
piątek, 27 maj, 2011, 07:36
lidiaszmyd@wp.pl
piątek, 27 maj, 2011, 07:37
Odp
po zatym wcześniej pisałam na forum jak to zrobić
środa, 1 czerwiec, 2011, 21:56
autor: ~lola
moi drodzy, czy ktoś się orientuje ile bym dostała macierzyńskiego przy czwartym dziecku, gdybym zaraz po skończeniu macierzyńskiego z trzecim zaszła w czwartą ciążę i była na chorobowym do porodu? oczywiście przy wysokiej podstawie.
wtorek, 7 czerwiec, 2011, 21:32
autor: ~lola
naprawdę nikt nic nie wie?
piątek, 10 czerwiec, 2011, 09:20
autor: ~iza
Witam

mam pyt prowadze dzialalnosc juz jakies 2mies nie jestem w ciazy ale planuje byc i to niedlugo z wiazku z tym udalam sie do zus w celu wyliczenia podwyzszonej skladki czyli tej o ktorej jest mowa na forum.Pani zaczela mnie straszyc ze czekaja mnie kontrole i podejrzenie o wyludzenie jesli okaze sie ze w krotkim czasie po podwyzszeniu skladki jestem w ciazy, troche mnie to wystraszyloi zaczelam sie
zastanawiac czy zus tak naprawde wyplaca te 5700 netto i nie robi problemow, Mam pyt czy na zolnieniu tez placa te 5700 i co trzeba zrobic zeby je wyplacil wiem o tej 30dniowej przerwie w oplacaniu zus i pozniej mozna placic ta wyzsza skladke i czy na zwolnieniu i macierzynskim tez trzeba placic ten wysoki zus czy tylko te sto klika zl chorobowego, mam pyt do Pan ktorym sie udalo dostac pieniadze i po jakim czasie zus
wyplaca 1 skladke?

z serdecznymi pozdr
iza
piątek, 10 czerwiec, 2011, 17:40
Witam cie Iza, To co ja wiem to ZUS moze zrobic kontrole ale jesli prowadzisz juz dzialalnosc to spokojnie ja przejdziesz. Jesli chodzi o ustawe to masz prawo do 250% przecietnego wynagrodzenia a ZUS ma obowiazek wyplacic tobie to swiadczenie maciezynskie. Jesli jeszcze nie jestes w ciazy to mozesz podwyższyc skladke a po zajsciu w ciaze mozesz chodzic na zwolnienia chorobowe za ktore bedziesz otrzymywala 80% tylko nie wiem czy netto czy brutto?????. Ja osobiscie przegapilem sprawe i zalozylem firme zonie 4 miesiace przed rozwiazaniem ale i tak zona zdazy isc na chorobowe przed maciezynskim:)))

Pozdrawiam wszystkich i czekam na jakas informacje jesli ktos wie czy te 80% jest od kwony netto czy brutto??
poniedziałek, 13 czerwiec, 2011, 09:21
hej Jarek z tego co sie orietuje to nie 80% tylko 100% przysluguje kobiecie w ciazy na chorobowym, nie wiesz moze jak to jest przy placeniu tej skladki na chorobowym tez placi sie ten wysoki czy juz nizszy?
pozdr
poniedziałek, 13 czerwiec, 2011, 16:11
autor: ~ppp
A moją żonę dosięgnęła kontorla... Ryją papiery i wmawiają żonie że nie jest w stanie płacić tak wysokiego ZUSu bo nie wynika to dochodów firmy (wiadomo jak jest na początku)... Każą pisac jakieś oświadczenia skąd ma kase na taki ZUS... nie wiem co z tego wyniknie ale ryja ryja i ryją co chwilę wzywając na wyjasnienia i każąc donosić dokumenty... Nie jest lekko jak się trafi takiego palanta urzędnika... Koniecznie robi wszystko, żeby nie wypłacić chorobowego.
poniedziałek, 13 czerwiec, 2011, 17:19
Ja dzisaj dzwonilam zeby sie dowiedziec jak tam moj macierzynski i dowiedzialam sie ze mam kontrole ,mam odpowiedziec na jakies pytania i odeslac zobaczymy co z tego wyniknie ,ale powiedzialam ze sie nie poddam.
poniedziałek, 13 czerwiec, 2011, 23:12
Witam, troszke tu nie zaglądałam ale urodziłam dzidziusia i wiecie jak to jest wtedy z czasem... totalny brak. Chciałam wam tylko powiedzieć ze mnie równiez sie udalo wypłacili mi wysoki macierzyński, dokładnie w 30 dniu od zlożenia wniosku, bez zadnej kontroli huraaaaaaaaaa
poniedziałek, 13 czerwiec, 2011, 23:45
Witam, troszke tu nie zaglądałam ale urodziłam dzidziusia i wiecie jak to jest wtedy z czasem... totalny brak. Chciałam wam tylko powiedzieć ze mnie równiez sie udalo wypłacili mi wysoki macierzyński, dokładnie w 30 dniu od zlożenia wniosku, bez zadnej kontroli huraaaaaaaaaa
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 08:14
hej wszystkim dzwonilam wczoraj do ciotki, ktora pracuje w zusie i powiedziala ze zus nie ma prawa pytac czy kogos stac czy nie na wysoka skladke ich interesuje tylko czy np zwolnienia nie sa lewe i czy platnosci sa na czas reszta co do kontroli powinnien sie zajac us bo zus nie ma mocy sprawdzac wyciagów z banku oraz tegpo jakie firma ma przychody na wysoki zus i nie ma prawa odmowic wysokiego macierzynskiego jedynie co sie zdarza bardzo czesto ma prawo go wyplacici z mega duzym opznieniem ale w takiej sytuacji po przekroczeniu 30 dni nie wyplacenia swiadcvzen kazala od razu skladac wniosek do sadu ubezpieczen spolecznych bo wysoki macierzynski jest zgodny z prawem.
Dziewczynki mam do was pytanie po jakim czasie od zlozenia wniosku zus wyplaca 1 swiadczenia macierzynskie i w jakie kwocie mowimy oczywiscie o tym najwyzszym :) i oczywiscie pyt nr 2 czy bedac na zwolnieniu w czasie ciazy zus wyplaca od 2miesiaca chorobowe bez zadnego marudzenia czy na zwolnieniu rowniez moga byc kontrole i odkladanie tej wyplaty ?

pozdr
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 08:23
hej wszystkim dzwonilam wczoraj do ciotki, ktora pracuje w zusie i powiedziala ze zus nie ma prawa pytac czy kogos stac czy nie na wysoka skladke ich interesuje tylko czy np zwolnienia nie sa lewe i czy platnosci sa na czas reszta co do kontroli powinnien sie zajac us bo zus nie ma mocy sprawdzac wyciagów z banku oraz tegpo jakie firma ma przychody na wysoki zus i nie ma prawa odmowic wysokiego macierzynskiego jedynie co sie zdarza bardzo czesto ma prawo go wyplacici z mega duzym opznieniem ale w takiej sytuacji po przekroczeniu 30 dni nie wyplacenia swiadcvzen kazala od razu skladac wniosek do sadu ubezpieczen spolecznych bo wysoki macierzynski jest zgodny z prawem.
Dziewczynki mam do was pytanie po jakim czasie od zlozenia wniosku zus wyplaca 1 swiadczenia macierzynskie i w jakie kwocie mowimy oczywiscie o tym najwyzszym :) i oczywiscie pyt nr 2 czy bedac na zwolnieniu w czasie ciazy zus wyplaca od 2miesiaca chorobowe bez zadnego marudzenia czy na zwolnieniu rowniez moga byc kontrole i odkladanie tej wyplaty ?

pozdr
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 09:19
autor: ~halinka
witam! mam pytanie i mam nadzieje ze ktos bedzie znal odpowiedz na moj konkretny przyklad. Otoz dzialanosc prowadzilam od 8 pazdziernika 2009, zawiesilam ja w marcu 2011, z powodu martwego okresu i zaleglosci w zus za 4 miesiace skladek. Wystapilam juz do zus z pismem o mozliwosc rozlozenia zadluzenia na raty.Obecnie jestem w ciazy w 4 tygodniu, i moje pytanie brzmi czy jesli odwiesze dzilanosc i bede oplacac regularnie juz skladki to czy mimo tamtego zadluzenia bede objeta ubezpieczeniem, dodam ze oplacam niski zus, i co w moim przypadku zrobic zeby dostac wysoki zasilek macierzynski?
pozdrawiam
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 09:55
autor: ~halinka
witam! mam pytanie i mam nadzieje ze ktos bedzie znal odpowiedz na moj konkretny przyklad. Otoz dzialanosc prowadzilam od 8 pazdziernika 2009, zawiesilam ja w marcu 2011, z powodu martwego okresu i zaleglosci w zus za 4 miesiace skladek. Wystapilam juz do zus z pismem o mozliwosc rozlozenia zadluzenia na raty.Obecnie jestem w ciazy w 4 tygodniu, i moje pytanie brzmi czy jesli odwiesze dzilanosc i bede oplacac regularnie juz skladki to czy mimo tamtego zadluzenia bede objeta ubezpieczeniem, dodam ze oplacam niski zus, i co w moim przypadku zrobic zeby dostac wysoki zasilek macierzynski?
pozdrawiam
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 09:58
hej Halinka z tego co piszesz to wynika ze zrobilas przeewe wydaje mi sie ze w tym przypadku powinnas niezwlocznie uregulowac zalegle skladki oraz podniesc skladke do maksimum pyt tylko brzmi jak zus do tego podejdzie bo z tego co sie orietuje moze robic problemy zwiazane z tymi zaleglosciami bo u nich 1 dzien opoznienia t jak rok gdzies indziej

pozdr
wtorek, 14 czerwiec, 2011, 18:38
wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy
www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf dzial o zasilkach macierzynskich i chorobowych prosto ze zrodla :) szczerze polecam wiele ciekawych i wartych uwagi rzeczy
wtorek, 28 czerwiec, 2011, 09:09
autor: ~magda
Teraz całość składek wysokiego zusu wynosi 3001,70 zł
wtorek, 28 czerwiec, 2011, 09:09
autor: ~magda
Teraz całość składek wysokiego zusu wynosi 3001,70 zł
środa, 29 czerwiec, 2011, 10:22
o matko to jaki zasilek z takiej kwoty?
sobota, 16 lipiec, 2011, 09:33
Witam wszystkich, a teraz z innej bajki o tacierzynskim, jesli wasi partnerzy prowadza działalnosc gosp to tez im sie nalezy taki zasilek, (choc słyszałem ze sie nie nalezy) ksiegowa mi wszystko wyjasniła i jest wszystko OK. Jest też mały myczek tacierzynski przysługuje do ukonczenia 1 roku życia dziecka, jesli ktos moze to niech sie wstrzyma z tym tzcierzynskim do przyszłego roku styczen 2012, dlaczego???? dlatego bo w roku 2011 przysługuje tylko 1 tydzien zasiłku a w roku 2012 bedzie to 2 tygodnie wiec zus wyplaci poprostu więcej.

iza jesli chodzi o ten wysoki zasiłek to jest to 250% sredniej krajowej nie wiem ile jest teraz ale pewnie cos kolo 9 tys zł. Ja żonie zdeklarowałem 6 tys. złotych skladka jest troche niższa a różnica przy wyplacie wg mnie nie za wielka
poniedziałek, 18 lipiec, 2011, 17:23
Jarku a czy moglbys podac liczby albo roznice miedzy 9 a 6 tys?
do tej pory zus od najwyzszej skladki byl platny ok 2600 najwyzsza podstwawa ok 8350zl teraz podstawa zus wynosi jak mowi magda 3001zl to od takiej kwoty zus wyplaaca wiecej niz 5700netto tylko pyt ile?
pozd
środa, 20 lipiec, 2011, 02:37
autor: ~kas
do ppp
czy możesz powiedzieć z jakiego miasta jesteś i jak dalej toczy się ta sytuacja?
niedziela, 24 lipiec, 2011, 12:24
autor: ~ela
od roku prowadze dziallnosc. 17 lipca wycofałam sie ze składki chorobowej. zamierzam ja ponownie placic na poczatku sierpnia. porod mam na wrzesien. w zusie panie powiedzialy ze wystarczy wycofac sie ze skladki na kilka dni aby wysoki zasilek macierzynski byl naliczany od nowej podstawy. ale tutaj czytam ze zasilek chorobowy musi byc przerwany na 30 dni a wiec jak to jest naprawde? czy panie z zusu wprowadzily mnie w blad?
niedziela, 24 lipiec, 2011, 12:50
autor: ~ela
od roku prowadze dzialanosc . 17 lipca zrezygnowalam ze skladki chorobowej. zamierzam ja wznowic na poczatku sierpnia. panie w zusie doradzily aby wcofac sie na kilka dni ze skladki chorobowej aby wyski zasilek macierzynski byl naliczany od nowej podstawy. ale przeczytalam w internecie ze trzeba sie wycofac ze skladki chorobowej na 30 dni aby stracic ciaglosc. czy panie w zusie wprowadzily mni w blad?
piątek, 29 lipiec, 2011, 20:33
tak, panie w ZUS źle Panią poinformowały. Musi być przerwa dłuższa niż 30 dni. Na 100%.
poniedziałek, 1 sierpień, 2011, 17:52
Ubezpieczalam sie w czerwcu podstawa teraz to 8665,83. Wszystkie składki łącznie wynoszą 3024,25. Radzę przeczytać poradnik na stronie www ZUS-u tam jest dokładnie opisane wszyto o zasilkach.
środa, 24 sierpień, 2011, 20:35
Zaplacilam zus za 10 dni kwietnia i 14 dni maja (podstawa 8350),potem przeszlam na macierzynski ,zus wyplaca mi okolo 2300,oczywiscie w tych miesiacach podstawa byla w wysokosci 8350.Czy nie powinni mi liczyc od podstawy ?Wydaje mi sie ze powinnam dostawac pelna kwote tzn.okolo 5700.Dziekuje z góry na odpowiedz.
środa, 24 sierpień, 2011, 20:35
Zaplacilam zus za 10 dni kwietnia i 14 dni maja (podstawa 8350),potem przeszlam na macierzynski ,zus wyplaca mi okolo 2300,oczywiscie w tych miesiacach podstawa byla w wysokosci 8350.Czy nie powinni mi liczyc od podstawy ?Wydaje mi sie ze powinnam dostawac pelna kwote tzn.okolo 5700.Dziekuje z góry na odpowiedz.
środa, 24 sierpień, 2011, 21:31
czwartek, 25 sierpień, 2011, 10:20
hej doris a przed podwyzszeniem skladki robilas przerwe w skladce na dobrowolne chorobowe? i czego placilas po kilka di w 2 miesiacach?
niedziela, 28 sierpień, 2011, 22:32
mialam przerwe 11 miesiecy,odwiesilam dzialalnosc 20 kwietnia,a przeszlam na macierzynski 14 maja stad koncowka kwietnia i poczatek maja.
poniedziałek, 29 sierpień, 2011, 13:06
z tego co wiem trzeba zaplacic za 1 pelny miesiąc czyli od1 do 30 czy 31 dnia miesiaca :)
poniedziałek, 29 sierpień, 2011, 17:57
Według poradnika ZUS: jeśli ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód z pierwszego niepelnego miesiąca kalendarzowego. Jednakże wyłącza sie miesiące, w których ubezpieczony wykonywał dzialalnosc przez mniej niż polowe miesiąca.
Tak wiec w twoim przypadku tak myśle ani 10 dni w kwietniu ani nawet 14 dni w maju nie są wystarczające aby ZUS wziął z nich podstawę. Wiec podstawę masz standardowa 60%
poniedziałek, 29 sierpień, 2011, 21:29
Z tego co się orientuje macierzyński jest wypłacany bez okresu wyczekiwania,więc bez względu na ilość opłacanych dni, jak to rozumieć.Marlena napisz proszę jaką kwotę powinnam otrzymywać według tego co podałaś, chcę mieć pewność.
czwartek, 1 wrzesień, 2011, 15:40
Zasada wyliczenia podstawy do zasiłku zarówno chorobowego jak i macierzyńskiego jest taka sama, jeśli masz juz do niego prawo (czyli jak pisałam wyżej). Od podstawy odejmuje sie 13.71% i ta kwotę dzieli sie przez 30 dni. Wychodzi dniowka która sie mnoży przez ilośc dni zwolniena, urlopu. Przy zasiłku chorobowym odejmuje sie jeszcze 19%. Najlepiej zadzwonić do ZUS aby wyjaśnili skąd taka kwota, skoro oczekiwalas innej
czwartek, 1 wrzesień, 2011, 21:21
Chce sie odwolywac od tej decyzji ,ale niebardzo wiem jak sie za to zabrac,bo z tego co zrozumialam co piszesz Marlena ,to powinnam dostac pelna nalezna kwote ,a nie czesc jak zostalo mi wyplacone.
piątek, 2 wrzesień, 2011, 08:04
Doris, zadzwoń i sie upenij, jeśli zasiłek wyplacili ci z podstawy 60% a nie z tej która deklarowalas 250% to pisz odwołanie. Nie chciałabym abyś sie kierowała moimi wpisami bo nie jestem kompetentna osoba w kwesti zasiłków. Wiem tylko tyle co sama wyczytałem na stronie ZUS i dzwoniąc do ZUS. Jak dla mnie nie miałeś tego pełnego miesiąca ubezpieczenia, przed urlopem macierzyńskim aby mozna było wyliczyć zasiłek z deklarowanej przez ciebie podstawy. Niby nie ma okresu wyczekiwania ale zasada jest taka, ze jeśli zwolnienie zaczyna sie w miesiącu w którym przystąpilas do ubezpieczenia to ZUS wylicza zasiłek z podstawy 60%. Ale oczywiście zachęcam do walki o swoje. Powodzenia
czwartek, 15 wrzesień, 2011, 19:49
autor: ~kelly
Czesc, od jakiegoś czasu wałkuję ten temat i mam pytanko.. Czy jeśli obecnie pracuję na umowie zlecenie do końca września, będzie to ponad 3 i pół miesiąca, a chorobowe mam opłacane i otworzę działalność 1 października, opłacę najwyższą składkę, to czy mogę iść na chorobowe od 1 listopada? jestem w 5 mieś ciąży. Jak wyliczą mi wtedy chorobowe? Teściowa księgowa pytała w ZUSie w 2 różnych miejscach i jednomyślnie opowiedzieli, że niby zasiłek chorobowy będzie wyliczony za październik gdyż ciągłość w płaceniu składki jest zachowana,że niby nie będą brali pod uwagę podstawy z tytułu zlecenia, gdyż idę na chorobowe już z tytułu działalności gospodarczej.,.. Hmm nie wiem czy zrozumiale opisałam mój problem ale może ktoś z Was się na tym zna i potwierdzi bądź zaprzeczy tym informacjom.
Acha, jeszcze jedno, czy kwota zasiłku chorobowego będzie tak samo wysoka co macierzyński skoro opłacę skłądkę od najwyższej podstawy? Nawet jeśli chorobowe będę ciągnąć do porodu a potem przejdę na macierzyński??
czekam na info, dzięki z góry!
czwartek, 29 wrzesień, 2011, 16:21
autor: ~Marti
Cześć, chciałabym się dowiedzieć czy któraś z Was miała kontrolę zwolnienia lekarskiego w domu pod swoją nieobecność bo np były akurat na zakupach czy z młodszym dzieckiem na spacerze? Jak wtedy zachował się ZUS i jak udało się udowodnić że było się faktycznie z dzieckiem na spacerze a nie w swojej firmie która jest zarejestrowana pod innym adresem niż miejsce zamieszkania. Z góry dzieki za informacje:)
niedziela, 2 październik, 2011, 10:39
autor: ~Ewa
Witam Wszystkich:)
Chciałabym się poradzić - może kogoś spotkał podobny przypadek jak mój. 10 czerwca założyłam firmę i od razu płaciłam najwyższe składki. 31 lipca urodziłam dziecko. Pierwszy macierzyśnki (za sierpień i jeden dzien lipca) dostałam 9 wrzesnia. Nie była to jednak kwota, o której jest tutaj najczęsciej mowa (ok.5,5tys.) Dostałam ok. 4400zł. i nie rozumiem dlaczego, nawet po wizycie w ZUS. Ogólny dochód określili mi na 5317zł - czy ktoś wie na jakiej podstawie? Wytłumaczono mi tam pobieżnie, że kwota brutto to ok. 4900 a mnie wypłącono netto. Do tego jeszcze potracono podatek 950zł. Nie łapię się w tym. Byłam przekonana, że już po odliczeniu wszystkiego dostanę ponad 500zł. Proszę o jakieś uświadomienie, a może mam prawo do odwołania?
Pozdrawiam, Ewa.
niedziela, 2 październik, 2011, 10:50
Odp
Miało być, że dostnę ponad 5000zł., a nie 500.
niedziela, 2 październik, 2011, 11:34
Ja myślę, że dobrze ci wyliczyli, bo podstawą zasiłku jest kwota zadeklarowana do ubezpieczenia minus składki społeczne. Oczywiście od zasiłku ZUS jako płatnik pobiera zaliczkę na podatek, bo zasiłek nie jest zwolniony z pdof. Natomiast ulgę rozliczysz sobie dopiero w rocznym PIT, bo ZUS nie uwzględnia ulgi przy wyliczaniu zaliczki.
Nie trzeba sugerować się tym co piszą na forum, bo nie każdy ma odpowiednią wiedzę w tym zakresie.
wtorek, 4 październik, 2011, 17:53
Witam
Postanowiłam jeszcze do was zaglądnąć i powiedzieć, że zadzwonili mi dziś z zusu i za dwa dni przeprowadzą mi kontrolę, wiecie jak wyglądają te kontrole?
wtorek, 4 październik, 2011, 19:11
Droga ,,a'' wysłałam do Ciebie maila. Jeżeli możesz, to proszę odpisz.
wtorek, 4 październik, 2011, 20:36
Witam
Przepraszam ale dawno nie sprawdzałam skrzynki, niestety dziś się nie mogę zalogować, jakieś problemy tech, spróbuję jutro.
czwartek, 6 październik, 2011, 20:08
Mi tez policzyli z 1 miesiąca, i zapłacili tylko 2300,oni biorą nie z podstawy tylko ustalaja swoja wedlug oplaconych dni w 1 miesiacu,tak sadze,bo jestem teraz na etapie odwolania .Czekam na sprawę jaki bedzie werdykt
czwartek, 6 październik, 2011, 20:11
Witam
piszę w sprawie Ewy
może ta kwota wzięła się stąd, że składkę miałaś naliczoną od 10 czerwca a nie za cały miesiąc.
czwartek, 6 październik, 2011, 22:29
autor: ~anna
Witam, jestem w podobnej sytuacji do "a" i bardzo chcialabym sie dowiedziec, jak przebiegla kontrola z zusu oraz w jakim miescie ma miejsce cala sytuacja. Z gory dziekuje za odp.
czwartek, 6 październik, 2011, 22:33
Odp
Moja sytuacja wyglada nastepujaco: termin porodu mam na 14 lutego 2012, planuje otworzyc dzialalnosc od poczatku stycznia 2012. Domyslam sie, ze jesli oplace najwyzsza skladke, to kontrola z zusu mnie nie ominie i dlatego chcialabym sie do niej jak najlepiej przygotowac. Bede bardzo wdzieczna za wszelkie informacje od Pan, ktore juz przez to przeszly. Pozdr.
piątek, 7 październik, 2011, 08:27
autor: ~Przeciwna!!!!
Co za hieny!!!!!!!!!!!!!!!
To ja płacę wysoki ZUS,moi znajomi też,a taka naciagaczka jedna z drugą chce moim kosztem i milionów innych Polaków sięgać do weorka do którego prawie nic a nic nie wkłada?????????????

A wychowuj sobie nawet i druzynę piłkarską ale zapracuj na swoje dzieci oszustko!!!!!

Jeszcze szczytem jest pytanie nas jak w majestacie prawa oszukać!!!!!!!!!
piątek, 7 październik, 2011, 08:37
witam
to jak przebiega kontrola to opowiem po, czyli pod koniec przyszłego tyg, a to w jakim mieście zostawię tajemnicą, nie chcę sobie zaszkodzić.
tak do tej naszej PRZECIWNICZKI: to jest moja druga działalność, płaciłam kilka lat zus nigdy nie korzystałam z chorobowego, więc teraz uważam, że to mi się należy!!!!!!!!!!!!
piątek, 7 październik, 2011, 09:24
~a za to korzystali wszyscy twoi bliscy, rodzina,przyjaciele,więc płaciłas na nich a to i tak było mało,WYŁUDZACZE I OSZUŚCI!!!!!!
Oby kontrola przetrzepała was na wylot!!!
piątek, 7 październik, 2011, 09:42
dziekuje Ci a :)))
Bede czekac z niecierpliwoscia i oczywiscie trzymam kciuki za Ciebie i wszystkie inne "hieny" :D
piątek, 7 październik, 2011, 12:46
Droga Pani ~Przeciwna, zgadzam się z Panią, kontrola ma być ,rzetelna.
Jestem w 100% pewna, że gdyby Pani była w takiej sytuacji, bez wahania skorzystałaby Pani z takiego zasiłku. I proszę nie obrażać nas, wszystkie kobiety, od wyłudzaczy i oszustów, dobrze jest krytykować zasłaniając się psełdonimem, nie zasługujemy na to! Nie łamiemy prawa, taką mamy ustawę.
Pozdrawiam serdecznie.
piątek, 7 październik, 2011, 12:50
~a a to nie jest anonimowe? mam personalia podać? proszę również swoje podać,będę przynajmniej wiedziała komu zawdzieczam wyłudzajacy konsumpcyjny stosunek jaki jest tu prezentowany
HIENY I WYŁUDZACZE!!!!!
piątek, 7 październik, 2011, 19:47
Do póki nikogo nie urażam to mogę być anonimowa
piątek, 7 październik, 2011, 19:59
Nie przejmujcie się i nie reagujcie na takie PRZECIWNICZKI. Ją boli to, że to jest wszystko zgodne z prawem, a że może niesprawiedliwe to inna sprawa. Państwo żałuje kobietom w ciąży na badania, potem na szczepionki, teraz jeszcze doszły do tego przedszkola, więc trzeba być przedsiębiorczym i sobie radzić. Otwieranie firmy w specyficznym momencie niewiele ma wspólnego z oszustwem.
Droga ,,a'' składkę miałam od 10 czerwca, to jest za 20 dni, a przecież miałam też składkę w lipcu za 30 dni. Jak więc mogłabym nie spełnić warunków do najwyższego zasiłku?? Widzę DORIS dostała jeszcze mniej.
piątek, 7 październik, 2011, 20:36
Nie przejmujcie się i nie reagujcie na takie PRZECIWNICZKI. Ją boli to, że to jest wszystko zgodne z prawem, a że może niesprawiedliwe to inna sprawa. Państwo żałuje kobietom w ciąży na badania, potem na szczepionki, teraz jeszcze doszły do tego przedszkola, więc trzeba być przedsiębiorczym i sobie radzić. Otwieranie firmy w specyficznym momencie niewiele ma wspólnego z oszustwem.
Droga ,,a'' składkę miałam od 10 czerwca, to jest za 20 dni, a przecież miałam też składkę w lipcu za 30 dni. Jak więc mogłabym nie spełnić warunków do najwyższego zasiłku?? Widzę DORIS dostała jeszcze mniej.
piątek, 7 październik, 2011, 20:43
Ale miesiąca w którym urodzisz w ogóle nie biorą pod uwagę, równie dobrze mogłaś zapłacić składkę za lipiec od zwykłej podstawy.
piątek, 7 październik, 2011, 20:49
autor: ~heniek
Odp
-PRZECIWNA- czy ty jestes jakas po***ana. zus okrada nas na kazdym kroku.co miesiac trzeba placic im na czas bo jak sie ktos spozni jeden dzien to zaraz naliczaja kolosalne kary.po za tym nie licz na to ze dozyjesz jakiejs emerytury bo do tego czasu ta instytucja juz nie bedzie istniala,tak ze popieram te wszystkie dziewczyny ktore chca odzyskac to co sie im nalezy.
piątek, 7 październik, 2011, 21:38
autor: ~heniek
Odp
-PRZECIWNA- czy ty jestes jakas po***ana. zus okrada nas na kazdym kroku.co miesiac trzeba placic im na czas bo jak sie ktos spozni jeden dzien to zaraz naliczaja kolosalne kary.po za tym nie licz na to ze dozyjesz jakiejs emerytury bo do tego czasu ta instytucja juz nie bedzie istniala,tak ze popieram te wszystkie dziewczyny ktore chca odzyskac to co sie im nalezy.
sobota, 8 październik, 2011, 00:40
autor: ~cytrynkaaga
Witam Wszystkich forumowiczów ;)
Oczywiście popieram Heńka co do komentarza na temat samolubnej pani "przeciwnej"

Ja rownież jestem mamą i wiem ile poświęcenia i pieniędzy kosztuje wychowanie dziecka. Dodam jeszcze tylko, że jeśli zdecydujemy się z mężem na drugie dziecko to postapię tak samo jak poprzedniczki.
Pozdrawiam:)
poniedziałek, 10 październik, 2011, 08:21
~cytrynkaaga sam nick wystarczy,bez komentarza.
Decyduj się na dziecko,czemu nie,nawet na 5,8,albo 12,ale zarób na nie.
Jeśli tyle kosztuje to "poświęcenia i pieniędzy" to zastanów się czy warto......

ja tez jestem mamą,ale uczciwie zapracowałam na dziecko,a nie wyłudzałam z instytucji państwowych.
Trzeba zwrócić uwagę i ja to zrobię,odpowiednim osobom w państwie na ten mechanizm wyłudzania.
Dość tego!!! Ja na wasze dzieci pracowała nie będę!!!!!
poniedziałek, 10 październik, 2011, 08:54
Ale nasze dzieci kiedyś na Ciebie będą pracować.
A Państwo prędzej czy później samo się dopatrzy, że dało taką możliwość i na pewno ją odbierze, także Pani przewrażliwiona niech się nie wysila, a reszta, która ma pomysł na biznes, niech KORZYSTA!
poniedziałek, 10 październik, 2011, 14:56
Wasze dzieci nigdy nie bedą na mnie pracowały - gdybyś pomyślała to wiedziałabyś dlaczego!!
Ale tacy tylko wyłudzać już i w tej chwili potrafią a perspektywiczne myślenie jest poza waszym zasięgiem
wtorek, 11 październik, 2011, 11:08
autor: ~marlena
Ewo, ~a ma rację, miesiąca w którym urodzisz w ogóle nie biorą pod uwagę, a jesli ubezpieczylaś sie miesiac wczesniej od 10 to od tego dnia naliczaną masz podstawę. Jak pisalam wczesniej:"jeśli ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepelnego miesiąca kalendarzowego".

Co do Przeciwnej, mam wrazenie ze nie wie jak to jest prowadzić DG, ja prowadze jednoosobową juz od 5 lat i oprócz niewątpliwej zalety jaką jest brak szefa jest sporo stresów: dbanie o klientów, zdobywanie nowych, pamietanie o skladkach, łażenie po urzedach jesli cos chce sie załatwić i dbanie o księgowośc. To bardzo dużo w porównianiu z praca na etacie, gdzie totalnie o tym sie nie mysli. Mozliwośc dostania wiekszego macierzynskiego, daje przynamniej mi szanse na to ze te kilka tygodni po porodzie moge poswiecic dziecku 100% uwagi, a nie myslec o tym aby nadganiac z robotą i pracowac po nocach aby jak to Przeciwna okresliła "zapracowała na dzieci". Z tego wynika ze kobiety prowadzące jednoosobą DG nie maja prawa do posiadania dzieci i przynajmniej przez pierwszy okres po urodzeniu poświęcic im dość uwagi. Wysoki zasilek macierzynski (choc w jakims stopniu) daje mi jakiegoś rodzaju spokój i poczucie bezpieczeństwa. Państwo nie daje kobietom (przedsiębiorcom) nic poza tym, Ja płacąc przez kilka lat składki miesięczne po ponad 800 zł nie mam z tego nic, zapomogę która wystarczy na opłaty i moze troche na jedzenie. Kobiety przedsiebiorcy nie mają urlopu wychowaczego, dodatkowo pracownikowi czas wychowywania dziecka wlicza się do okresu zatrudnienia, przedsiębiorcy nie.Mozna pisac bardzo duzo na ten temat. Wyłudzać panstwo, ciekawe, biorąc pod uwage to, ze 40% mojego dochodu to podatki dla państwa plus ZUS. Mylisz sie równiez w tym ze nasze dzieci nie beda na ciebie zarabiac. ZUS to wielki worek, nikt nie ma indywidualnych kont, na które zbierane sa pieniądze. Konta w ZUSie sa tylko wirtualne, tam nie ma konkretnych pieniędzy, ale tylko zapisane cyferki. Jeszce jedna rzecz jesli nie masz nic mądrego do powiedzenia na tym formum to po co tu zagladasz i tylko stresujesz matki i kobiety w ciązy.?
wtorek, 11 październik, 2011, 11:09
Ewo, ~a ma rację, miesiąca w którym urodzisz w ogóle nie biorą pod uwagę, a jesli ubezpieczylaś sie miesiac wczesniej od 10 to od tego dnia naliczaną masz podstawę. Jak pisalam wczesniej:"jeśli ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepelnego miesiąca kalendarzowego".

Co do Przeciwnej, mam wrazenie ze nie wie jak to jest prowadzić DG, ja prowadze jednoosobową juz od 5 lat i oprócz niewątpliwej zalety jaką jest brak szefa jest sporo stresów: dbanie o klientów, zdobywanie nowych, pamietanie o skladkach, łażenie po urzedach jesli cos chce sie załatwić i dbanie o księgowośc. To bardzo dużo w porównianiu z praca na etacie, gdzie totalnie o tym sie nie mysli. Mozliwośc dostania wiekszego macierzynskiego, daje przynamniej mi szanse na to ze te kilka tygodni po porodzie moge poswiecic dziecku 100% uwagi, a nie myslec o tym aby nadganiac z robotą i pracowac po nocach aby jak to Przeciwna okresliła "zapracowała na dzieci". Z tego wynika ze kobiety prowadzące jednoosobą DG nie maja prawa do posiadania dzieci i przynajmniej przez pierwszy okres po urodzeniu poświęcic im dość uwagi. Wysoki zasilek macierzynski (choc w jakims stopniu) daje mi jakiegoś rodzaju spokój i poczucie bezpieczeństwa. Państwo nie daje kobietom (przedsiębiorcom) nic poza tym, Ja płacąc przez kilka lat składki miesięczne po ponad 800 zł nie mam z tego nic, zapomogę która wystarczy na opłaty i moze troche na jedzenie. Kobiety przedsiebiorcy nie mają urlopu wychowaczego, dodatkowo pracownikowi czas wychowywania dziecka wlicza się do okresu zatrudnienia, przedsiębiorcy nie.Mozna pisac bardzo duzo na ten temat. Wyłudzać panstwo, ciekawe, biorąc pod uwage to, ze 40% mojego dochodu to podatki dla państwa plus ZUS. Mylisz sie równiez w tym ze nasze dzieci nie beda na ciebie zarabiac. ZUS to wielki worek, nikt nie ma indywidualnych kont, na które zbierane sa pieniądze. Konta w ZUSie sa tylko wirtualne, tam nie ma konkretnych pieniędzy, ale tylko zapisane cyferki. Jeszce jedna rzecz jesli nie masz nic mądrego do powiedzenia na tym formum to po co tu zagladasz i tylko stresujesz matki i kobiety w ciązy.?
wtorek, 11 październik, 2011, 12:30
autor: ~do ~marlena
A kto zmusza cię do bycia "przedsiebiorczą kobietą"???
To twój wybór i twoje ryzyko,trzeba było wybrać pracę na etacie,ktoś ci nie dał?
Wyboru dokonałaś więc widocznie te wszystkie niby trudności które opisujesz wkalkulowałaś w rentowność firmy i opłaca się?
Bo ja gdyby mi się nie opłacało,na pewno rzuciłabym w diabły.

Zapominasz ponad to o jednym,a mianowicie:każda kobieta na etacie ma tylko pensję,ty masz możliwość dwojenia i trojenia zysków,jednym słowem odkładania.

Nie wysnuwaj wniosków,które są ci wygodne typu "Z tego wynika że kobiety prowadzące jednoosobą DG nie maja prawa do posiadania dzieci "
A posiadaj sobie cały żłobek nawet,ale nie oczekuj, że ja będę dokładać do ich wychowania i twojego żerowania na mnie i innych do mnie podobnych
To nie ma nic do rzeczy z wyłudzaniem pieniedzy,co też się dokonuje!!!!!!

Powtarzam za ~Przeciwna!!!! - jeśli tylko będę miec taką możliwość (a myślę,że tak" natychmiast zwrócę uwagę na "złodziejski" zapis przepisów i na 100 % zostanie zlikwidowany.
wtorek, 11 październik, 2011, 12:59
Nie wiem gdzie wyczytałać w moim wpisie ze narzekam,przedstawilam tylko jak ja widze cała sprawę. Tak sie sklada ze zarówno mogę ocenic sytułacje zarówno z pozycji pracownika jak i przedsiebiorcy i tym sie róznimy. Jestem dumna ze swojej przedsiębiorczości a etat nie wyklucza dorabiania sobie. Zal mi tylko takich kobiet jak wy (chyba ze jestes mężczyzną), które przesączone jadem, nienawidzą wszystkich którym powodzi sie lepiej, bo włozyli w to wiecej wysiłku i swojej pracy. Prosiłabym abys darowała sobie odpowiedź na mój wpis, gdyż nie ma sensu dalsza koresondemcja. Twoj tekst: A kto zmusza cię do bycia "przedsiebiorczą kobietą"??? jasno dowodzi ze taka kobieta nie jestes, a wiec i dyskusja z toba nie jest na moim poziomie.
wtorek, 11 październik, 2011, 13:24
autor: ~~do ~marlena
Skąd ty kobieto wyciagasz takie niedorzeczne wnioski!???: -"jasno dowodzi ze taka kobieta nie jestes" albo "nienawidzą wszystkich którym powodzi sie lepiej, bo włozyli w to wiecej wysiłku i swojej pracy" czy taki "i tym sie róznimy"

A co ty wiesz kim jestem,co robię i czym się różnimy???
Ze mna dyskusja nie jest na twoim poziomie???Masz rację nigdy tak wysoko się nie wdrapiesz "bazarówo"

Pytasz gdzie w twoim tekście wyczytałam narzekanie?
TUTAJ :jest sporo stresów: dbanie o klientów, zdobywanie nowych, pamietanie o skladkach, łażenie po urzedach jesli cos chce sie załatwić i dbanie o księgowośc.

Ja w przciwieństwie do ciebie czytam ze zrozumieniem,spróbuj to nie jest trudne.
Odpowiedzi będę tyle zamieszczać ile razy przyjdzie mi na to ochota - to demokracja się nazywa -wiesz?
wtorek, 11 październik, 2011, 19:32
Moje drogie "naciągaczki" ;)
Nasza droga Pani Przeciwna, jest po prostu zazdrosna, bo sama nie dostała takiego zasiłku, musiała się zadowolić groszami. (pewnie wtedy jeszcze o nim nie wiedziała)
Zgadzacie się? Bo niby dlaczego nas tutaj terroryzuje? Oczywiście pytanie moje jest kierowane do nas "naciągaczek" nie do Pani Przeciwnej.
środa, 12 październik, 2011, 11:34
Chyba każdy tutaj zauważa, że zarówno Przeciwna jak i ~~do ~marlena wypowaidają się z nastawieniem agresywnym i obrażającym innych. A to oznaka słabości i bezsilności. Niech sobie piszą ile chcą, niech się obrażają i nawet odgrażają, bo to ich poziom. Chcą się czuć ważne wczuwając się w rolę ZUSu. My mamy ważniejsze problemy i choć ~~do ~marlena twierdzi że ,,sporo stresów: dbanie o klientów, zdobywanie nowych, pamietanie o skladkach, łażenie po urzedach jesli cos chce sie załatwić i dbanie o księgowośc'' to narzekanie, to dla nas to po prostu fakty i na tym się skupiajmy, a nie na ich wyrzutach. Zawiść była, jest i będzie. Nas rozliczy ZUS a nie one. Dlatego IGNORUJMY ich wpisy.

Marlena, to co napisałaś: "jeśli ubezpieczenie powstało w trakcie miesiąca a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód z pierwszego niepelnego miesiąca kalendarzowego.'' to tylko cytowałaś siebie, czy jest to może zapis z jakiegoś konkretnego przepisu? W moim przypadku byłoby to wręcz komiczne, bo urodziłam 31 lipca:)
Pozdrawiam - ''NACIĄGACZKA''
środa, 12 październik, 2011, 16:18
Ewo, cytat pochodzi z przewodnika po ubezpieczeniach ze strony internetowej ZUS. Jesli dobrze to zinterpretowałam to rzeczywiście, gdybyś urodziła o jeden dzień pózniej, miałabyś pełna podstawę jaką deklarowałać do ubezpieczenia i z tego wyliczony zasiłek.:)
czwartek, 13 październik, 2011, 08:33
Niestety Ewo, w 100% zgadzam się z ~marleną
czwartek, 13 październik, 2011, 09:04
Złodziejki!!!!!!
czwartek, 13 październik, 2011, 19:38
Po mojej kontroli! PAMIĘTAJCIE DWA RAZY NIE BĘDĘ POWTARZAŁA::::::::::::::::: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moje drogie, jeżeli nie chcecie mieć kontroli to w miesiącu za który podnosicie podstawę (przypominam, że musi to być miesiąc poprzedzający miesiąc porodu) musicie zapłacić w US podatek dochodowy adekwatny do podstawy. ZUS wysyła pismo do US czy w danym miesiącu wpłynął podatek dochodowy, i w jakiej kwocie, jeżeli nie wpłynął lub jest za niski to kontrolują, jeżeli jest wystarczający to ok! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
poniedziałek, 17 październik, 2011, 19:48
autor: ~anuko
Interesuje mnie ten wątek, sama jestem w podobnej sytuacji, opłacam wysokie składki. To co piszesz wydaje mi się dziwne... myślę, że ZUS nie ma prawa grzebać w dokumentach księgowych, a tym bardziej zwracać się w naszej sprawie do US. Mają tylko prawo kwestionować podleganie ubezpieczeniu, a nie wysokość opłacanych składek. O tych decyduje przedsiębiorca. Nie jestem ekspertem, ale dużo czytam na ten temat i wydaje mi się, że tak właśnie jest. Proszę o opinie kompetentne osoby.
wtorek, 18 październik, 2011, 14:41
Droga anuko, też tak myślałam.
Mam znajomą która pracuje w zusie przy zasiłkach i mówiła mi, ze w tej sprawie zus ma prawo wglądu do wszystkich dokumentów jakich sobie zażyczą, a o tym, że piszą pismo do us to dowiedziałam się podczas mojej kontroli. Przy mojej kontroli kserowali wszystkie dokumenty, faktury, dowody sprzedaży, nawet brali namiary na moich klientów.
wtorek, 18 październik, 2011, 20:51
Do "a" :) Czy moglabys napisac nieco wiecej o tym jak przebiegała kontrola z Zusu? mam nadzieje, ze wszystko poszlo ok i nie mieli sie do czego przyczepic :) Pozdrawiam!!!
środa, 19 październik, 2011, 12:17
autor: ~anuko
Moja sytuacje jest nieco inna. Prowadzę działalność nieprzerwanie od 5 lat, działalność nie jest fikcyjna i nie została założona w celu uzyskania świadczenia. Jestem dla zusu wiarygodnym płatnikiem,najpierw byłam na preferencyjnym zusie, potem na normalnym. Składki zawsze płaciłam w terminie. Przez cały czas płaciłam też składkę chorobową. W lipcu zawiesiłam opłacanie składki chorobowej (przerwa dłuższa niż 30 dni), a od sierpnia zadeklarowałam opłacanie wysokich, choć nie maksymalnych składek. Za sierpień, wrzesień i październik opłacam wysokie składki, potem chcę już iść na L4, brzuszek coraz większy i pracuje mi się coraz gorzej. Mam nadzieję otrzymać wysoki zasiłek chorobowy, a następnie taki sam macierzyński. Czy ktoś z Was przerabiał podobny scenariusz? Bardzo proszę o informacje. Odnośnie kontroli w US - mam dochody i podatek, ale nie aż takie, które by się bezpośrednio przekładały na tak wysoką składkę ubezpieczeniową. Co w takiej sytuacji?
Pozdrowienia dla wszystkich zaangażowanych w sprawę :)
piątek, 21 październik, 2011, 02:20
autor: ~mąż
Witajcie
Zastanawiamy się z żoną czy może ona otworzyć działalność taką samą jaką prowadzę ja. Czy ZUS może to jakoś zakwestionować przy wypłacie macieżyńskiego? Termin porodu mamy na kwiecień.
Mamy czyste intencje, bo moja mała firma ma na tyle zleceń, że nie jestem w stanie ich przyjąć, więc żona mogłaby zająć się klientami, na których ja już nie mam czasu. Prowadziłaby drugą działalność o takim samym profilu.
Tylko czy nie jest to jakoś obwarowane przepisami, że nie wolno? Czy ZUS nie będzie nas brał za oszustów?
piątek, 21 październik, 2011, 10:35
Drogi ~mężu, po co otwierać dodatkową firmę, lepiej zrób z żony współwłaściciela. A zus nie może zakwestionować macierzyńskiego.
środa, 26 październik, 2011, 22:34
autor: ~mąż
Prowadzę z pomocą żony niewielką działalność. Żona figuruję w Urzędzie Pracy i wychowuje 2- letnią córkę. Narazie w mojej branży jest ok, ale jak będzie za rok - niewiem.
Żona jako współwłaściel musi płacić od razu cały ZUS. Nie mam szans na usyskanie dotacji na stworzenie stanowiska pracy dla żony - jestem o tym przekonany. Jeśli firmę dopadnie kryzys to co zrobić z naszymi dwoma dużymi ZUSami? I jak to załatwić - zwolnić żonę? Nie znam tego tematu. Ale wydaje mi się, że nie ma plusa w robieniu z żony współwłaściciela. Zakładając swoją firmę płaci mały ZUS, być może jest szansa na dotację z UP (choć również wątpię), a przy braku roboty poprostu rozwiązuje działalność.
Dziękuę Ci "a" za pomysł. Proszę o więcej:)
piątek, 28 październik, 2011, 23:06
autor: ~AA
Witam jestem w 4 miesiącu ciąży pracuję bez umowy i tylko do końca tego roku będę mieć tą pracę. Zastanawiam się otwarciem działalności gospodarczej by nie zostać później bez grosza. Jak się za to zabrać? Jakie opłacać składki? Jak długo? czy po porodzie również? i jakiej kwoty mogę się spodziewać na macierzyńskim? i jak długo wypłacają te pieniądze? Proszę o pomoc. Z góry Dziękuję i pozdrawiam
środa, 2 listopad, 2011, 13:35
autor: ~Baba Jaga
Witam, ja także miałam kontrolę z ZUS, czy "naciągaczki" ;) :D wiedzą ile trzeba po zakończeniu kontroli czekać na decyzję/wypłatę? Pozdrawiam, "Naciągaczka"
środa, 2 listopad, 2011, 16:59
Witam, ja także miałam kontrolę z ZUS, czy "naciągaczki" ;) :D wiedzą ile trzeba po zakończeniu kontroli czekać na decyzję/wypłatę? Pozdrawiam, "Naciągaczka"
środa, 2 listopad, 2011, 18:33
środa, 2 listopad, 2011, 20:49
Witam, ja miałam kontrolę po wypłacie całego zasiłku, Pan który przeprowadzał kontrolę, mówił, że zus na odpowiedź ma 60 dni od daty podpisania protokołu, mówił mi, że jeżeli będzie wszystko ok to w ogóle się nie odezwą, ale mi się wydaje, że muszą tak czy inaczej dać jakąś odpowiedź.
środa, 2 listopad, 2011, 22:15
No to inna sytuacja, ja urodziłam na początku sierpnia i na dzień dobry się przyczepili :/ urlop macierzyński kończy mi się w grudniu, jak tak dalej będzie i będę musiała się odwoływać to do tego czasu nie powącham ani złotówki :/ mi Pan kontroler powiedział, że mam czekać 7-14 dni a potem dzwonić do zus, tydzień po zakończeniu kontroli dostałam kolejne pismo powiadamiające, że do zakończenia postępowania wyjaśniającego wypłata zostaje wstrzymana .... ogólnie rzecz biorąc w porównaniu z kontrolami o których naczytałam się na forach, moja była lajt - żadnych konkretnych pytań czemu, jak i za co opłaciłam tą wysoką składkę, oczywiście zostałam poinformowana że gdyby nie taka składka to kontroli by nie było, co jednak nie oznacza że te pieniądze mi się nie należą, tymczasem mojej księgowej powiedziano, że chcą sprawdzić czy nie doszło do wyłudzenia zasiłku. Ogólnie Pan był u mnie 3 razy: poinformować o kontroli, spisać protokół - który zresztą Pan sam spisywał, ja tylko przytakiwałam, bo mówił konkretnie, na temat i zgodnie z moją sytuacją oraz po raz trzeci podpisać gotowy protokół. U księgowej był 2 razy. Szczerze mówiąc im dłużej czekam na odp.tym bardziej chodzę na rzęsach :/ a ostatnie pismo "o wstrzymaniu wypłaty do końca postępowania wyjaśniającego" w sumie upewniło mnie że tak łatwo nie będzie a znając moje szczęście będzie odmowa i cały cyrk z odwołaniami i sądami... :(
czwartek, 3 listopad, 2011, 08:46
Moja droga Babo Jago, nie poddawaj się, bądź dobrej myśli, w razie czego wal do sądu (doszły mnie słuchy, że kobiety zawsze wygrywają) Ja jestem bardzo zdeterminowana i jeżeli dojdzie do walki, będę walczyć do końca, aż pójdzie po mojej myśli.
czwartek, 3 listopad, 2011, 09:25
....a w/g was w ZUS-ie pracują sami idioci i oczywista oczywistość że wszystkie wyłudzaczki będą dostawać swoje "zapracowane" wysokie świadczenia,a pozostali idioci będą pracować na te "sprytne"
czwartek, 3 listopad, 2011, 17:16
Ja też słyszałam że wszystkie takie sprawy sąd orzeka na korzyść kobiet. "Przeciwna", ZUS dostał info że ma wypłacać i tyle, nie nasza wina że jest takie prawo, a Ty musisz być już za stara na dzieci lub ich nie chcesz i poprostu zazdrościsz ! Państwo, us i zus r*chają nas non stop, nie widzę powodu żeby sie im nie odpłacić tym samym ! Poza tym dla kogoś kto ma dobry pomysł na firmę a nie posiada funduszy na jej rozkręcenie taka kwota zasiłku będzie wielce pomocna ! Do tego utrzymanie takiego niemowlaczka kosztuje, miałaś dzieci - powinnaś wiedzieć, nie miałaś - nie dziwię się skąd ten Twój głupi upór. Skoro państwo chce wyrównać niż demokratyczny to wydaje mi się że od kiedy weszła w życie ta ustawa liczba urodzonych dzieci się zwiększyła ! Jeśli ktoś chce ten zasiłek wyłudzić i zamknąć firmę po urlopie macierzyńskim, zus i tak mu się dobierze do ***, a pozostałe działalność będą prowadzić - będziemy państwem z największym procentem przedsiębiorczych kobitek
do a - a Ty nie miałaś przypadkiem kontroli na początku zasiłku? Nie chce mi się wertować od początku forum, a wydaje mi się że coś takiego "obiło" mi się o oczy - sledzę to forum od kiedy byłam w ciąży :) szkoda tylko że ten pomysł z odprowadzeniem podatku opatentowano dopiero teraz :(
piątek, 4 listopad, 2011, 21:41
Baba Jago, nasza ~a miała kontrolę po wypłaceniu całego zasiłku.
AA, otwierając firmę płać najwyższe składki (od najwyższej podstawy). Musisz mieć opłacony min. jeden pełny miesiąc, żeby móc ubiegać się o najwyższy zasiłek. Po porodzie, przez cały okres urlopu macierzyńskiego (5 miesięcy) płacisz tylko składkę zdrowotną (ok. 245zł.)
wtorek, 15 listopad, 2011, 13:29
No to zaczynamy zabawę z ZUS i odwołaniami :/ czy ktoś przeszedł przez tą maszynerię do "końca'? Chodzi mi o odwołanie, sąd i co potem.. . chodzą słuchy że w sądach wygrywamy my, a jak na razie nie pojawił się tu nikt kto wywalczył coś w sądzie.... ~a , a jak u Ciebie?
wtorek, 15 listopad, 2011, 13:39
autor: ~Własna firma a ciąża!
Jestem w 5 miesiącu ciąży, od roku opłacam składki zus, które w przeciwieństwie do krajów ościennych nie są wcale takie niskie!! Ostatnio od księgowej usłyszałąm ze macierzyńskie dostane opłakane poniewaz opłacam najnizsze składki a o wychowawczym nie mam co marzyć!!
I gdzie tu sprawiedliwość???!!!! Niech nikt mi tu nie piep... o naciaganiu ZUSu bo co w takiej sytuacji miałaby zrobić samotna matka która prowadziła firme? TYLKO sznur! I to nie jest ŻADNE naciąganie skoro Sąd Najwyższy orzeka iż matka ma PRAWO zapewnic dziecku środki do życia, ja jesli tylko nie będzie za póżno mam zamiar się zagłębić w ten temat!
wtorek, 15 listopad, 2011, 15:54
Zagłębiaj się bo warto :) nie warto tylko tracić nerwów na szarpaninę z Zus-em, ale cóż, widocznie nie ma nic za darmo :/
czwartek, 17 listopad, 2011, 20:10
Ja tak jak pisałam wyżej jestem w trakcie odwoływania ,sprawa na polowe stycznia ,ogolnie jestem juz nastawiona pesymistycznie,ale walcze.Jak sie skonczy dam znac oby pomyslnie.
piątek, 18 listopad, 2011, 17:50
~ Doris, a Ty miałaś kontrolę i wstrzymanie zasiłku czy po jego otrzymaniu? Z tego co się doczytałam sprawa w sądzie, ponieważ wypłacili Ci mniej niż powinni? Czemu z góry zakładasz że będzie źle? hu hu do stycznia jeszcze szmat czasu, kiedy składałaś pismo o odwołanie? Aż się boję pomyśleć kiedy mi wyznaczą termin :/
piątek, 18 listopad, 2011, 18:45
~ Doris, a Ty miałaś kontrolę i wstrzymanie zasiłku czy po jego otrzymaniu? Z tego co się doczytałam sprawa w sądzie, ponieważ wypłacili Ci mniej niż powinni? Czemu z góry zakładasz że będzie źle? hu hu do stycznia jeszcze szmat czasu, kiedy składałaś pismo o odwołanie? Aż się boję pomyśleć kiedy mi wyznaczą termin :/
poniedziałek, 21 listopad, 2011, 14:52
Zasiłek mi wypłacili okolo 2300 za m-ąc,zakladam że odwołanie nic nie da,bo czytałam iż muszę mieć opłacony miesiąc od deski do deski ,a ja mam od 20 do 14 wiec chyba nici z tego.Najlepiej zapłacić od 1 do ostatniego danego miesiąca.
piątek, 25 listopad, 2011, 21:53
Tutaj chodzi o to, że ZUS nie bierze pod uwagę miesiąca, w którym nastąpił poród. Też o tym nie wiedziałam. Także racja, najlepiej mieć opłacony miesiąc do pierwszego do ostatniego. Doris w takim wypadku dostała zasiłek tylko za 10 (lub 11) dni danego miesiąca.
środa, 7 grudzień, 2011, 15:15
autor: ~Katis
Otworzyłam działalność na początku lipca, za ten miesiąc opłaciłam pełną składkę, urodziłam na początku sierpnia. Kontrola z zus, odmowa zasiłku - wykluczenie z ubezpieczenia chorobowego. Na dniach przychodzi pismo z odmowa, oczywiście będę się odwoływać. Problem w tym, że macierzyński kończy mi się za ok. 3 tyg., okazało się że jestem w kolejnej ciąży która jest zagrożona i muszę leżeć. Moje pytanie brzmi, co będzie gdy po skończeniu macierzyńskiego pójdę na L4? Proszę o odp.pod kątem odmowy zasiłku jak i sprawy w sądzie i ewentualnego przywrócenia prawa do zasiłku. Czy nie iść na zwolnienie i jakość przeciągnąć te 90 dni? Proszę o jasne odpowiedzi, jestem w totalnej kropce... Pozdrawiam
środa, 7 grudzień, 2011, 20:21
Mam pytanie, po kontroli odmowiono mi wyplaty zasilku, czy jesli zmniejsze stawki ( zrobie korekte) do tych 60% to mam szanse na uzyskanie jakichkolwiek pieniedzy ? Nie mam sily ani czasu na ciaganie sie po sadach :/ Czytalam gdzies na forum ze w przypadku odmowy ubezpiecznia chorobowego (a co za tym idzie zasilku m.) ZUS zwraca wplacona wysoka sklaadke na chorobowe (korekta). Z gory dzieki za odp.
czwartek, 8 grudzień, 2011, 08:30
autor: ~ona
No i pięknie,nie będziecie się "żywić" z moich składek!!!!!!
czwartek, 8 grudzień, 2011, 18:43
autor: ~jestem za!!
~`ona i tak wyżywiło się nas tyle z "twoich składek' że teraz to możesz sobie poględzić a my i tak się z Ciebie śmiejemy :)
sobota, 10 grudzień, 2011, 18:53
do Katis, jeżeli pójdziesz od razu na zasiłek chorobowy, wezmą pod uwagę podstawę z lipca i dostaniesz coś około 6 000 tyś zł za miesiąc, oczywiście chorobowe wypłacają za dane zwolnienie czyli zwolnienie na dwa tyg płacą około 2 500 tyś i tak w koło. Przynajmniej odbijesz sobie na chorobowym! Pozdrawiam.
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 02:28
~a dziękuję za odp ;) a nie ma znaczenia że odmówili mi macierzyńskiego? Nie odebrałam jeszcze pisma z ZUS jaki jest powód odmowy i czy jest to wykluczenie z ubezpieczenia (taką info podali mi przez telefon a ostatnio dostałam pismo ze postępowanie nadal trwa :/ ale to już inna bajka) czy obniżyli do 60% :/
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 08:10
wydaje mi się, że nie ma to nic wspólnego z chorobowym, oddali ci różnicę za składkę z lipca? Jeśli nie, to chorobowe będziesz miała liczone od wysokiej podstawy. A z tym macierzyńskim to bym im nie popuściła, ponoć wszystkie sprawy w sądzie wygrywają kobiety.
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 13:25
~a chyba nie będzie tak miło - zadzwoniłam do tych Pań z ZUS i wyciągnęłam info że jestem wykluczona z ubezpieczeń społecznych - tak w ogóle to pierwsze słyszę o takim przypadku ... więc ni mam ani chorobowego, ani nic innego...co ciekawsze, ZUS nie zwrócił mi żadnych pieniędzy z nadpłaty za wysoka stawkę, więc jest jeszcze weselej :] jutro lub pojutrze mam się stawić po odbiór decyzji która krąży po mieście od miesiąca :/ więc nareszcie będę wiedziała coś konkretnie. Na razie załamka, myślałam że w najgorszym wypadku będzie 60% a tu klops.
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 18:04
moja droga ~Katis walcz o swoje, a jeżeli zapłaciłaś za lipiec zus od wysokiej podstawy to powinnaś mieć naliczane wszystko od niej, idź do dobrego radcy prawnego i poproś o poradę, lub jeżeli jesteś z dużego miasta to idź do innego ZUSU i przedstaw swoją sytuacje i poproś o radę, wbrew pozorom w zusie czasami znajdzie się jakaś przyjazna dusza.
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 18:36
Naprawdę dziwny przypadek Katis. Ciekawe na jakiej podstawie wykluczyli Cię z ubezp. społecznych...
A mam jeszcze takie pytanko - czy któraś z Was przedłużała sobie 20-tygodniowy urlop macierzyński o 2 tygodnie? Wszędzie są informacje jak to wygląda w przypadku pracownic i nie wiem, czy tak samo jest w przypadku kobiet prowadzących działalność. Jak to wygląda? Trzeba spełnić jakieś wymogi, żeby móc ubiegać się o przedłużenie?
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 19:10
~Ewo , tak !!!! Ja właśnie idę jutro do zus zlozyc taki wniosek i odebrac ta cholerna decyzje :/ podaj @ to wysle Ci wzor ;) pamietaj zeby zlozyc na 7 dni przed koncem zasilku. O dziwo info i przypomnienie o zlozeniu tego wniosku przeslal mi...uwaga uwaga... sam zus !!!!!!!! jutro wreszcie dowiem sie co i jak :/ wydaje mi sie ze wykluczaja tylko jesli skladka jest oplacona nie w terminie luib sa braki w dokumentacji, co u mnie nie mialo miejsca - chyba, bo zadnego pisma o tym nie dostala... nie wazne, jutro sie wyjasni, nie zaszkodzi tez wlaczyc w telefonie dyktafon, w razie czego bedzie dowodzik do sadu ;)
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 19:51
To rzeczywiście niespotykany gest ze strony ZUSu - nic tylko chwalić:)
Właśnie napisałam sobie ten wniosek, no ale jeżeli jest jakiś wzór to jak najbardziej jestem chętna:) Mój mail: ehb.t@wp.pl Z góry dziękuję:)
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 21:03
To rzeczywiście niespotykany gest ze strony ZUSu - nic tylko chwalić:)
Właśnie napisałam sobie ten wniosek, no ale jeżeli jest jakiś wzór to jak najbardziej jestem chętna:) Mój mail: ehb.t@wp.pl Z góry dziękuję:)
poniedziałek, 12 grudzień, 2011, 21:32
przedłużenie urlopu M to tylko formalność, wystarczy wypełnić wniosek
wtorek, 13 grudzień, 2011, 19:34
Dziś złożyłam wniosek i owszem - to tylko formalność.
Spotkała mnie jednak niespodzianka - przysługują mi 4 tygodnie, a nie 2. Sądziłam, że tylko 2 skoro urodziłam w 2011 roku, a tu jednak istotny jest okres urlopu macierzyńskiego :)
Katis jeszcze raz dzięki i jak tam Twoja decyzja w/s zasiłku?
Pozdrawiam
wtorek, 13 grudzień, 2011, 21:59
~Ewa nie za ma co ;) ja też dostałam 4 tyg. Co do decyzji to jest odmowna, najśmieszniejszy jest fakt, że nie ma podanego powodu... tylko że chciałam wyłudzić zasiłek..kazali obniżyć i złożyc korekte... tylko czemu tak twierdza skoro mój urlop jeszcze trwa i zielonego pojęcia nie mają co zrobię jak się zakończy !! Czy będę nadal opłacać wysokie stawki, czy zawieszę, czy obniżę..normalnie porażka :( ani chorobowego ani nic :/ piszę odwołanie, szkoda tylko że zostanę bez kasy przez dłuższy czas...ale nie podaruje im, idę na chorobowy po zasiłku, nie opłacę ani jednej składki póki nie wyjaśnię sprawy...
wtorek, 13 grudzień, 2011, 22:05
Odp
a poza tematem, czy ktoś miał doczynienia z Pania Przyborowską? Może skuszę się na pomoc w walce z ZUS.... a Wy same pisałyście dokumenty sądowe?
wtorek, 13 grudzień, 2011, 22:26
Odp
a poza tematem, czy ktoś miał doczynienia z Pania Przyborowską? Może skuszę się na pomoc w walce z ZUS.... a Wy same pisałyście dokumenty sądowe?
środa, 14 grudzień, 2011, 08:08
~ Katis nie rób korekty za miesiąc lipiec, jak pójdziesz od razu na chorobowy, to będziesz miała liczony od właśnie tej dużej podstawy, to jest około 6 200 za miesiąc. Na szczęście u mnie obeszło się bez sądu, ale jakby było inaczej nie podarowałabym ani grosza!!!
środa, 14 grudzień, 2011, 10:48
~a no właśnie w tym problem, że nie obejmuje mnie chorobowe :( jak to bez sądu? a pisałaś odwołanie?
piątek, 16 grudzień, 2011, 08:22
ja po prostu miałam kontrole , ale przeszła pozytywnie
piątek, 16 grudzień, 2011, 08:57
autor: ~przeciw naciąganiu obywateli!!!!!
No i SUPER!!!!!! Że odmawiają!!!!!!!!!!!!!
Myślałyście,że tam sami frajerzy pracują a wy takie światłe i cwane!!!!!

Kanciary!!!! To moje składki i wara wam od nich!!!!
piątek, 16 grudzień, 2011, 13:05
pffffff a i tak 80%kobitek zssilek dostalo a i my wywalczymy swoje i dobierzemy sie do twojej kasiuty :>
piątek, 16 grudzień, 2011, 13:16
~Katis no to dalej co rok to prorok urodź sobie drużynę koszykarzy i żyj za państwowe tzn nasze!!!!!
Błazna z siebie robisz babo! Nic nie masz i nie dostaniesz!!! Ot co!
piątek, 16 grudzień, 2011, 16:24
ot sie pomylilas, bo wyjasnilam sprawe i dostalam :] lyso Ci? teraz pojde sobie na chorobowke i bede zyla z Twojej kasiorki hehe
piątek, 16 grudzień, 2011, 20:12
autor: ~jetem przeciw
KUDE wyłudzacie moje pieniądze!!! Cwaniary Ciężarne!! i dlatego zus świeci pustaki w kasie!!!! brakuje im kasy na wypłaty chorobowego przy złamaniu reki a panie z brzuszkiem łowią kasę. żygac się chce ! fe!
,myślę ze te posty czytają tez pracownicy ZUS i oby czytali dokładnie!!
sobota, 17 grudzień, 2011, 10:17
autor: ~jestem za!!
zanim ustawa weszlaw zycie to tez nie bylo na chorobowe, a na wywalone w kosmos szklane siedziby zusu bylo . popieraw was babeczki
poniedziałek, 19 grudzień, 2011, 21:53
I co z tego, że pracownicy ZUSu to czytają? Gdybyś była taka do przodu, to byś straszyła nas ustawodawcami, a nie pracownikami ZUS, którzy przecież muszą postępować zgodnie z ustawami. I lepiej być w życiu cwaną i przedsiębiorczą, niż ofiarą losu.
Katis GRATULACJE :):):)
wtorek, 20 grudzień, 2011, 21:34
autor: ~Kasia
No dobra...

nie jestem w ciązy ale zżera mnie ciekawość.

Załózmy ze mam termin na 15 maja, płacę dwie składki chorobowe najwyższe... no i rodze. i co z tymi składkami? Zmniejsza je sie ? Czy sie nie opłaca nic na macierzyńskim?
wtorek, 20 grudzień, 2011, 21:36
Odp
aha, na macierzyńskim nie opłaca się składek. Ale kiedy zmniejszyć chorobową?
wtorek, 20 grudzień, 2011, 21:59
Odp
aha, na macierzyńskim nie opłaca się składek. Ale kiedy zmniejszyć chorobową?
środa, 21 grudzień, 2011, 08:18
Na macierzyńskim opłacasz tylko składkę zdrowotną (też wysoką)
Po urlopie macierzyńskim od razu możesz zmniejszyć podstawę wymiaru składek.
czwartek, 29 grudzień, 2011, 11:51
autor: ~dzasta
Cos nam temat umilkl... czy jest moze kolejna szczeliwa z wysokim macierzynskim? Czy ktoras z Was moze podzielic sie ewentualnymi problemami, przeszkodami w otrzymaniu wysokiego zasilku? W imieniu wszystkich czytajacych ten watek prosze o jakies nowe informacje:)

Ja jestem wlasnie w trakcie zalatwiania zasilku ale prowadze dzialalnosc ponad 2 lata, wiec mam nadzieje,ze pojdzie szybko i sprawnie:)

pozdrawiam i Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!
czwartek, 29 grudzień, 2011, 12:22
Bo z wyłudzaczkami nie rozmawiamy!!!!!!!
niedziela, 1 styczeń, 2012, 14:18
autor: ~do debili
~przeciw naciąganiu obywateli!!!!! zamknij r.yj i nie p.ierdol, bo to wlasnie z takimi jak ty nikt tu nie rozmawia i po c.*** tu wogóle wchodzisz? Acha, żeby się dowartościowac bo w robocie dno a w domu każdy olewa hehehe.
poniedziałek, 2 styczeń, 2012, 09:41
autor: ~do ~do debili
BŁĄD!!!!!!!!!

Ulżyłaś sobie ciężarna WYŁUDZACZKO!!!!!!
Rozumiem,hormony buzują więc wkurwienie na maxa,a pewnie jeszcze ZUS nie dał się naciagnąć!!!!! Cha,cha,cha i dobrze ci tak!!!

Zapracuj na swój macierzyński i WARA ci od moich składek!!!!

W robocie złotko wcale nie dno!! kiedy mogę sobie siedzieć i klikać to znaczy że inni na mnie pracują :)))A w domu,hmmmmmmm bajka,nawet nie sięgasz w marzeniach tak daleko jak ja mam w domu :)))
wtorek, 3 styczeń, 2012, 20:13
Kobiety!!!!!!!!!!! Bez stresu, po co się obrażać?!?!
A dla wszystkich przeciwniczek: GDYBYŚCIE BYŁY W CIĄŻY TO TEŻ BYŚCIE CHCIAŁY TAKI ZASIŁEK!!
niedziela, 8 styczeń, 2012, 03:04
Hej, ja właśnie jestem na "wysokim" urlopie macierzyńskim i dostaje prawidłowo co miesiąc kaske. Wcześniej tez przebywalam na L4 za co tez miałam wyplacony zasiłek. Na razie obylo sie bez żadnej kontroli i czepiania ze strony ZUS. Do ~a, mam nadzieje ze kontrola mnie ominie po urlopie, chociaż domyślam sie ze wtedy to tylko nadgorliwość ZUS aby uprzykrzyc życie. Na szczęście cały czas prowadzę działalność i wystawiam faktury. Cieżko trochę pogodzić prace i opiekę nad dzieckiem wiec automatycznie muszę pracować trochę mniej i dlatego cieszę sie ze jest możliwość wyższego zasiłku aby przeżyć ten czas spokojnie. Wszystkim ubiegajacym sie i walczącym życzę powodzenia :)
środa, 11 styczeń, 2012, 01:14
autor: ~Śledząca wątek
Mam pytanie: prowadzę pierwszą działalność prawie dwa lata; w maju będę musiała przejśc na duży ZUS, opłacam dobrowolną składkę chorobową od najniższej podstawy. Jeśli dobrze zrozumiałam, macierzyński jest liczony na podstawie średniej z ostatnich 12 m-cy, a więc jeśli rodziłabym we wrześniu, dostanę marne grosze. Czy jeśli zrobię sobie przerwe w składce chorobowej na 31 dni - a może lepiej zawiesić działalność, duży ZUS to już jest dla mnie problem - to macierzyśki będzie liczony na podstawie składek po tej przerwie? Dodam, że nie chcę maksymalnych stawek macierzyńskiego, wystarczyłoby mi nawet ok. 2000 zamiast spodziewanych koło 400 zł (z których jeszcze będe musiała zapłacić zdrowotne). Z reszty to nawet na pampersy nie starczy... Będę b. wdzięczna za odpowiedź!
czwartek, 12 styczeń, 2012, 18:01
do wypłaty macierzyńskiego wystarczy miesiąc poprzedzający poród z wysoką podstawą, ale trzeba zrobić wcześniej przerwę w dobrowolnym chorobowym, jeżeli jesteś już w ciąży zrób przerwę teraz następnie zapłać trzy duże składki i idź na chorobowe, ja bym tak zrobiła
piątek, 13 styczeń, 2012, 00:06
autor: ~Śledząca wątek
Dziękuję za sugestię!
piątek, 13 styczeń, 2012, 08:37
autor: ~§§§
No to się doigrałyscie!!!!!!!!!!!
Właśnie wczoraj poinformowałem kogo trzeba, aby zainteresował osoby mające wpływ na zapisy ustaw i rozporządzeń w kwestii naciągania ZUS-u a przede wszystkich nas płacących uczciwie składki, aby przyjrzeli się temu wątkowi na Forum .
Waszym pouczeniom i kombinacjom, a przede wszystkim niuczciwym praktykom należy położyć kres.
Jestem więcej niz pewien,żśe kontrole zostaną wzmożone,przepisy odpowiednio skonstruowane, aby was wpędzić w pułapkę,abyście "beknęły" za te oszustwa.
sobota, 14 styczeń, 2012, 16:51
Ale się boję! Prawie się popłakałam!
Skoro masz takie wpływy to zrób coś z rodzinnym żeby było troszkę wyższe, przecież za te grosze to nawet na pampersy brakuje!
Mam pomysł: Zmieńmy to forum na zbiór sugestii aby poprawić nasze Państwo, nasza koleżanka/kolega ma znajomości, wszystko załatwi!!!
Czy ktoś jeszcze dzięki znajomością chce coś osiągnąć?
Śmiało kochane w ten sposób możemy odmienić nasz los!
sobota, 14 styczeń, 2012, 22:48
autor: ~stasiu513
witam....

obserwuje wasze wypowiedzi i śmiac mi się chce jak sie przekomarzacie " zus jest dobry" "zus jest zły" okradacie zus....itd.

Ludzie przytocze przykład mojego ojca...poruwnując wasze opinie na temat zus. Ojciec ma 57 lat i jest po 4 zawałach, jak stwierdził zus jest nie zdolny do pracy. Ja to wiedziałem jakieś 5 lat temu po 2 zawale. Zus przyznał mu rete na okres roku, w dniu dzisiejszym swierdzono że ojciec jest jednak zdolny i ma szukac sobie pracy gdzie wyniki sie pogorszyły o jakieś 30% od wyników przed renta. Wiec zus to banda złodziei ktorzy za nasze pieniadze sie bawia, daja sobie podwyżki, wczasy, doplaty, dofinansowania. Wystarczy pojechac nad moze i zobaczyc pensjonaty zusu !!!!!!!!!!!!! A wam starczy na camping na polu namiotowym. Głowna ich siedziba w marmurach i granitach, a wy piszecie do biednej kobiety która przez zalozenie dzialalnosci chce od nich kase wyciagnac: " ze to wyłudzenie" "cwaniactwo" WEZ SIE PUKNIJ FACET I KOBIETA. Moja malzonka tez teraz zaklada dzialalnosc by czerpac korzysci i tak jest w calej PL.... lepiej zeby narodzone dziecko mialo lepsza przyszlosc, a nie pozniej w wiadomosciach sluchasz o porzuconych dzieciach albo domach dziecka.

Brawo dla Ciebie kolezanko. Zakladaj dzialalnosc i ciagnij ile sie da od zlodziei..........
My naszych emerytur nie dozyjemy na 100% a placimy cale zycie.
nawet na pogrzeb nie starczy od zusu, wiec sie prywatnie ubezpieczac.

POZDRAWIAM
sobota, 14 styczeń, 2012, 23:01
autor: ~STASIU513
DO PAJACY NA TYM FORUM
PONOWNIE

JEDEN PAN SIE OKRESLIL "NIEWOLNIKIEM CUDZYCH DZIECI". WEZ SIE BARANIE PUKNIJ W ŁEB!!!!!!!! CZY WIESZ ZE ZA TWOJE SKLADKI TE KOBIETY DOSTAJA TAKA KASE CZY MOZE IDZIE NA PAPIER TOALETOWY DO KIBLI W ZUSIE......

JAK CZYTAM TWOJE OPINIE TO MI TEZ SIE ZACHCIEWA.
PO TWOIM DIALOGU SADZE ZE JESTES BYLYM TREPEM KTORY PLACI 850 ZŁ ZUSU, I MA KIOSK RUCHU.

PAJAC Z CIEBIEEE
DAJ KOBIETA SIE DOROBIC NA ZUSIE BY DZIECI CHODZILY UBRANE I ZADBANE. BY MIALY CO JESC.
PEWNIE SAM NIE RAZ DALES SIE ZROBIC PRZEZ ZUS, LABO JESTES JEDNYM Z NICH A JA TAKICH NIE LUBIE.

NIE JEDNA NA TEJ STRONIE DALA BY CI W PYSK.
SAM BYM PAJACU CI MORDE OBIL....

SZKODA SLOW NA CIEBIE I TWOJE MOCE PRAWNE.
KOGO DURNIU POWIADOMILES????? HEHEHEH
TAKIEGO KRWEZNIKA I PROSTAKA JAK TY NIKT NIE SLUCHA A STRONE TO MOGA SOBIE KONTROLOWAC,,,,CO MYSLISZ ZE PIERWSZY NA TO WPADLES....
sobota, 21 styczeń, 2012, 23:33
autor: ~phera
Masakra,wiele można zrozumieć. Nie ma nic złego jeśli kobieta w ciąży założy firmę, która będzie prowadzić. Ale ustawiać sobie wszystko pod zasiłek, tworzyć fikcyjne zatrudnienia, to już poniżej poziomu. Dotyczy najczęściej kombinatorek którym się zwyczajnie pracować nie chce. Sama znam kilka takich przypadków. Osoby które nie potrafią zadbać o dzieci także finansowo nie powinny ich mieć. Zasiłek się w końcu skończy... Nie wiem kwestia etyki. JA pracuję, ciąże planuję ale zasiłek będę pobierać za to co sobie sama wypracuję, będąc uczciwą wobec siebie przede wszystkim. Można krytykować , mówiąc że Zus Kradnie, Państwo kradnie, ale to samo można powiedzieć o takich osobach. Kradniecie, czas i pracę innych którzy wkładają w tę pulę która należy się nagle tym którzy nie włożyli w nią nic... wtf?
środa, 25 styczeń, 2012, 00:25
autor: ~Marta
Jestem na L4 do końca stycznia (od paru miesięcy). Chciałabym założyć firmę i trafiłam na to forum :), a mam już 37 lat i chciałabym mieć dziecko. Przyznam, że czytałam wszystko od początku i już się gubię. Czy ktoś mi może pomóc jak zaplanować otwarcie firmy i ciążę (jeśli się ją da planować). Co jeśli będę osiągać małe dochody?
Bardzo proszę o radę, mąż nie pracuje od 2 lat - kłopoty ze zdrowiem :( i wszystkim ja się zajmuję...
środa, 25 styczeń, 2012, 07:52
autor: ~Matka
~Marta jeśli ty piszesz tak:"Czy ktoś mi może pomóc jak zaplanować otwarcie firmy i ciążę (jeśli się ją da planować)."
To dla mnie oznacza ze świadome macierzyństwo to dla ciebie abstrakcja,w twojej sytuacji moze lepiej nie mieć dzieci..........po co je krzywdzić?
środa, 25 styczeń, 2012, 08:05
autor: ~ZUS,US,ministerstwo......-ogólnie urząd
Odp
~STASIU513
Pomijam ortografię której używasz, ona już mówi mi kim jesteś - pieniaczem, nieukiem, wyzyskiwaczem, rodem z byłej "samoobrony"

Wóćmy do tematu ZUS-u....nie masz bladego pojęcia o pieniądzach w budżecie i o ich przeznaczeniu.
Nie wiesz, że pieniądze tam wpływające są dzielone w/g określonego klucza.
Nie wiesz również, że żadna instytucja publiczna, w tym ZUS, nie może środków przeznaczonych, czy pobranych na określony cel przeznaczyć na dowolne wydatki.
Środki mają swoją klasyfikację budżetową i tak np.środków zaplanowanych na zakup papieru nie mogę przeznaczyć na wynagrodzenia, podobnie jak dochodów (w tym składek w przypadku ZUS czy podatku w US) nie można wydać nanagrody lub podwyżki płac.
Budynki ZUS-u są z tzw.środków na inwestycje, a nie ze składek, ale to zbyt skomplikowana materia dla ciebie i wielu z was.
JARZYSZ!!!!!!
Co ja takiemu nierozgarniętemu "niecztającemu" "niepiśmiennemu" będę tłumaczył mechanizm finansowego funkcjonowania jednostek sektora finansów publicznych.
Baran pozostanie na łące,tam jego miejsce.
Żyjcie w swoim pieniactwie, niewiedzy, oszustwie i naciąganiu.
środa, 25 styczeń, 2012, 21:25
autor: ~ala
do ~ZUS,US,ministerstwo......-ogólnie urząd koleś przeczytaj swój wpis ,żenada
czwartek, 26 styczeń, 2012, 08:26
~ala, co dla ciebie oznacza słowo "żenada".
Chyba go poprostu nie rozumiesz, tak jak nie rozumiesz tego co napisałem.....stąd twój zawód, wręcz życiowy (nie mylić z zawodem wykonywanym)
czwartek, 26 styczeń, 2012, 15:54
autor: ~Matka Polka;))
popieram wypowiedz

~STASIU513
sobota, 14 stycznia, 2012, 23:01
DO PAJACY NA TYM FORUM

ci PAJACE jak ich okresliacie sa albo pracownikami pewnej instytucji zwanej ZUS albo nigdy nie mieli do czynienia z kobieta w ciązy i życiem po porodzie które wbrew oczekiwania jest wielka skarbonka bez dna;)) POPIERAM WSZYSTKIE MATKI KTÓRE COKOLWIEK CHCA ZROBIC DLA SWOICH NIENARODZONYCH DZIECI!! JABYM WIEDIAŁA O TYM PRZED PORODEM SAMA BYM SIE POSTARAŁA O TAKIE MACIERZYŃSKIE!!!!
czwartek, 26 styczeń, 2012, 16:00
autor: ~ZUS
Wy tylko wiecie jak robić i rodzić dzieci,a dalej.............pomysłu,rozumu,środków na życie brak.........
czwartek, 26 styczeń, 2012, 18:35
autor: ~Matka Polka
BEZCZELNY !!!!! WYPRASZAM SOBIE TAKIE OBRAŹLIWE WYPOWIEDZI TO ŻE KOBIETA JEST W CIĄŻY NIE OZNACZA ŻE JEST POZBAWIONA ROZUMU!! A DZIECI TO SAME SOBIE RACZEJ NIE JESTEŚMY W STANIE JAK TO NAPISAŁEŚ- ''ZROBIĆ''.I ŚRODKI DO ZYCIA Z REGUŁY SA DOPÓKI NIE ZDECYDUJEMY SIE NA MACIERZYŃSTWO ,WTEDY WŁAŚNIE TACY JAK LUDZIE WASZEGO POKROJU PATRZA NA NAS JAK NA KOGOS KTO NIEWIEM JAKIE ZŁO WYRZĄDZIŁ ŻE Z ''BRZUCHEM'' CHODZI!!! CO ZA IDIOTA!!! SZKODA SŁÓW.
czwartek, 26 styczeń, 2012, 22:16
autor: ~ala
do ZUS,US,ministerstwo......-ogólnie urząd
Wóćmy nanagrody JARZYSZ!!!!!! Baran pozostanie na łące,tam jego miejsce.

...POEZJA CÓŻ ZA SŁOWNICTWO...TO TYLKO ŚWIADCZY Z KIM MAMY DOCZYNIENIA...
piątek, 27 styczeń, 2012, 09:00
Cytat ~Matka Polka:

"I ŚRODKI DO ZYCIA Z REGUŁY SA DOPÓKI NIE ZDECYDUJEMY SIE NA MACIERZYŃSTWO"

....wniosek nasuwa się sam....po co ci macierzyństwo jesli potem srodków do zycia brak? Najpierw zapewnij środki,potem decyduj sie na macierzyństwo....

i drugi:
"A DZIECI TO SAME SOBIE RACZEJ NIE JESTEŚMY W STANIE JAK TO NAPISAŁEŚ- ''ZROBIĆ''"

więc jak to? ktoś na siłę ci to zrobił? gwałt? sugerujesz, że to ktoś kto jest odpowiedzialny za brak dla ciebie i dziecka środków do życia?

Więc może wybieraj na ojca dziecka ludzi odpowiedzialnych ?

do ~ala
A z kim to macie do czynienia?
Jak pisałem wcześniej: wy zwyczajnie nie macie pojęcia jak finanse publiczne funkcjonują i tu jest wasz problem
Zamiast bronic sie przed zgłebieniem tematu wolicie pluć tutaj na tych którzy myślą poprawniej, z prostej przyczyny: mają trochę rozeznania
piątek, 27 styczeń, 2012, 14:35
autor: ~Przypadkowy wpis.....
Do ~ZUS,US,ministerstwo......-ogólnie urząd

Przeczytane kilka wątków i słowa same cisna sie na usta.....
Naucz sie czytac ze zrozumieniem głabie;)nie obrażaj kobiet- matek i ich męzów ciepła posadka i pierdzenie w stołek nie upoważnia cie do oceny innych ludzi a juz na pewno do stwierdzania czy macierzyński należy sie kobiecie w ciąży czy nie.Musisz byc poszkodowany przez los skoro tak sie wypowiadasz na tym forum o kobietach.Hm pewnie jakas cie puściła w kant albo he he co gorsza nie dopuściła;p Idz człowieku na siłownie i wyżyj sie tam a nie na tych kobietach które dobrze myśla.Ogólnie jestes idiota który niszczy dobre imie resztki męskiej populacji, bo kobieta to ty raczej nie jestes. D.ebilu!!!! !!!! za takie słowa twarza w twarz dostałbyś od niejednego ojca tych dzieci w r.yj bo twarzy to ty z pewnościa nie masz chowajac sie za monitorem pewnie przy biurku w pracy na koszt podatników!!! i ubliżajac kobieta.
piątek, 27 styczeń, 2012, 14:39
autor: ~Przypadkowy wpis.....
Odp
!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
piątek, 27 styczeń, 2012, 14:51
Nikt tutaj nie kwestionuje prawa do macierzyńskiego tłumoku "~Przypadkowy wpis....." Ale sposób pobierania zasiłku.
Zaróbcie najpierw na niego,a później zapewniajcie sobie i swoim miotom fundusze jako środki do życia
Wydaje się, że to ty nie czytasz ze zrozumieniem ch..amie.
Liznął baran trochę liter, podpatrzył wpisy o "czytaniu ze zrozumieniem" i wkleja gdzie popadnie,jeśli nawet nie pasuje do kontekstu.
Zabierz słomę z butów bo mi chodnik uwalałeś!!!!!!!Prostaku.
Co do mojego losu to....BARDZO,BARDZO go sobie chwalę!!!!!!!!!!!!!!
piątek, 27 styczeń, 2012, 14:54
Odp
~Przypadkowy wpis.....żal ci że się tak w życiu nie ustawiłeś jak ja?: ciepła posadka i pierdzenie w stołek , przy biurku w pracy na koszt podatników...............zżera cię zazdrość i żal du...pę ściska?
piątek, 27 styczeń, 2012, 14:57
autor: ~~Przypadkowy wpis.....
w czym ty masz rozeznanie głąbie w zatruwaniu życia innym?? popieram ala
''albowiem baran jest baranem
i nim zawsze pozostanie,''
a miot to jest z ciebie złamasie i lizac to ty mnie możesz ...w D.Nikt nie okrada nikogo bo najpierw słono płaci poza tym prwo jest prawem a to że ty jestes złąmasem który nie jest w stanie z niego skorzystac to wyżywa sie na innych siedzac przy biurku i udajac że pracuje ale juz niedługo żle trafiłes.
piątek, 27 styczeń, 2012, 15:00
autor: ~~~Przypadkowy wpis.....
Odp
oj ustawiłem sie i nie musze pierdziec dupa w stołek zeby godnie życ ale gwarantuje że ty juz niedługo będziesz pierdział dupa w stołek na koszt podatników.
piątek, 27 styczeń, 2012, 15:04
autor: ~,,,
Odp
no cóż 15 minęła urzędas skonczył na dzisiaj...
piątek, 27 styczeń, 2012, 15:21
Już się boję :))))
No to tyle waszego!!!!!!
piątek, 27 styczeń, 2012, 17:01
autor: ~'''
;)
sobota, 28 styczeń, 2012, 01:02
autor: ~facet
do ~ZUS,US,ministerstwo......-ogólnie urząd
Wiesz co, mam nadzieję że jesteś jakimś małolatem, bo to by cię jakoś tłumaczyło. W głowie mi się nie mieści, że mężczyzna może takim językiem pisać do kobiet. Z twoim rozeznaniem, którym się tak chwalisz jest również na bakier, bo żyjesz tu i teraz, nie zdając sobie sprawy, że dzieci (których matki tak tu obrażasz) to przyszli płatnicy twojej emerytury.
Skończ chłopie i oszczędź wstydu nam mężczyznom. Przerzuć się na portale randkowe i znajdź kobietę, bo dajesz tylko obraz zakompleksionego idioty zakochanego w sobie, bo nikt w nim zkochać się nie chce. Trudno się dziwić zresztą. Znasz człowieka z klasą klepiącego w klawiaturkę jak to się w życiu ustawił i jaki to ma stołek? Zastanów się chłopie nad sobą.
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 16:10
autor: ~do~facet
.....znam - siebie,bęcwale,dobrze mi tak właśnie,a z nudów....hmmmmmmm tak sobie klepię w klawiaturkę i nie obrażam kobiet tylko nie popieram złodziejstwa,widzisz baranie tę subtelną różnicę?
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 20:17
autor: ~do~do~facet
Baranie ty chyba nie wiesz co piszesz i obrażasz matole jak leci:
cytuje ''Zaróbcie najpierw na niego,a później zapewniajcie sobie i swoim MIOTOM fundusze jako środki do życia'' - PUBLICZNA OBRAZA DZIECI NIENARODZONYCH,
cytuje ; ''Wy tylko wiecie jak robić i rodzić dzieci,a dalej.............pomysłu,rozumu,środków na życie brak.........'' ; ''Ulżyłaś sobie ciężarna WYŁUDZACZKO!!!!!!
'' - PUBLICZNA OBRAZA MATEK,KOBIET CIĘZARNYCH,
podsumowujac jakis ham nudzi sie i klepie pierdoły na forum dla ludzi normalnych i żal mu h..ja ściska że on nie rodzi dzieci.DOBRANOC MYŚLE ŻE LEPIEJ NIE PISAC JUZ Z TYM IDIOTA I WIEKSZOŚĆ KIEDY TO PRZECZYTA ZGODZI SIE ZE MNA.ZATEM DOBRANOC.
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 20:20
To forum schodzi na psy, wasze wpisy powinni dać na WIOCHA.PL
wtorek, 31 styczeń, 2012, 08:15
autor: ~~do~do~facet
Słowo "cham" pisze się głąbie przez "CH"
Pieniacz z ciebie jak nie przymierzając pewni ludzie z pewnej partii,doszukujesz się czegoś,nie wiadomo czego,w czymś,co nie istnieje Zajarzyłeś?
wtorek, 31 styczeń, 2012, 12:12
autor: ~do~do~facet
Odp: PEWNY IDIOTA ZAKŁUCA FORUM MATEK POLEK!!!!!!!!!!!
NO I TU SIE GŁABIE MYLISZ ''HAM'' PISZE SIE PRZEZ DUŻE''H'' GDZIES TY BYŁ NA LEKCJACH J.POLSKIEGO??POZA TYM TO PRAWDA W OCZY KOLE??RACJA JEST ŻE OBRAŻASZ KOBIETY I ZGADZAM SIE Z ~a ZE TWOJE WPISY POWINNY ZNALEŹC SIE NA WIOCHA.PL .
wtorek, 31 styczeń, 2012, 12:53
autor: ~~do~do~facet
Nie "matek polek" tylko wyłudzaczek pieniędzy
Właśnie to powinno byc karalne,takie pouczenia jak nieuczciwie się dorobić,to wstyd aby na takim forum jawnie pouczano jak naciagać przepisy!!!!!

Słowo ZAKŁÓCA piszemy przez "Ó"
Chyba jednak za słowami poety CHAM przez "CH"
"Muzyka niech zagrzmi
Niech zapłonie stóg
A ty zadmij Chamie
Zadmij w złoty róg "
wtorek, 31 styczeń, 2012, 16:33
autor: ~do idioty powyżej
Zależy co ma sie na mysli mówiac HAM!!!!!dobrze wiem jak sie pisze zakłócac a skoro masz z tym problem to dalej studiuj słownik jezyka polskiego i od razu ''Styl i dobre maniery. Jak zachować klasę w każdej sytuacji''
Autor: Brigitte Nagiller- może jak poczytasz ze zrozumieniem to sie czegos nauczysz.
NARAZIE PROSTAKU NIE UBLIŻAJ KOBIETOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!STAN TWARZA W TWARZ PRZY NICH I IM TO POWIEDZ CIEKAWE CZY WTEDY BEDZIESZ CWANIAKOWAŁ.

''Nie jesteś kompletnym idiotą - paru części Ci brakuje ''.

TE SŁOWA WYŚMIENICIE DO CIE PASUJA;

''My dziewczyny, zgrana paka,
Pokonamy dziś chłopaka,
Pokonamy męski ród,
Jak podskoczą damy w dziób.

Weź za rękę chłopca tego,
Idź nad rzekę utop jego,
Jak utopisz krzyknij: Hej
O jednego durnia mniej!''.

WIEC WYJDZ ZZA MONITORA I SPOTKAJ SIE Z TYM GRONEM KOBIET KTÓRE TAK TU PONIŻASZ ZOBACZYMY CZY WTEDY BEDZIE CI TAK WESOŁO... ...
środa, 1 luty, 2012, 16:42
autor: ~Mi się udało
Witam,
Opiszę wam moją sytuację. Dowiedziałam się że jestem w ciąży pod koniec lipca. Od 1.08.2011r założyłam działalność gospodarczą, opłacałam ZUS od najwyższej podstawy tj. ok 3100zł (tyle było...) i oczywiście pracowałam. Od 2.11.2011r poszłam na zwolnienie lekarskie, które oczywiście przesłałam do Zus-u wraz ze wszystkimi dokumentami (umowa z firmą, z którą współpracowałam, oświadczenia klientów, zaświadczenie od lekarza że jestem w ciąży, informacje o przelewach do US itp). Pierwsze świadczenie zostało mi wypłacone dopiero 4.01.2012r ale i tak się opłacało tyle czekać. Dostałam (jak dla mnie) ogromny zasiłek. I do dzisiaj nie miałam żadnej kontroli z ZUS-u, a termin porodu mam za tydzień. Wiec jeżeli macie Panie taką możliwość to nie zastanawiajcie się tylko zakładajcie działalność i płaćcie od najwyższej składki.
środa, 1 luty, 2012, 16:49
autor: ~Mi się udało
Witam,
Opiszę wam moją sytuację. Dowiedziałam się że jestem w ciąży pod koniec lipca. Od 1.08.2011r założyłam działalność gospodarczą, opłacałam ZUS od najwyższej podstawy tj. ok 3100zł (tyle było...) i oczywiście pracowałam. Od 2.11.2011r poszłam na zwolnienie lekarskie, które oczywiście przesłałam do Zus-u wraz ze wszystkimi dokumentami (umowa z firmą, z którą współpracowałam, oświadczenia klientów, zaświadczenie od lekarza że jestem w ciąży, informacje o przelewach do US itp). Pierwsze świadczenie zostało mi wypłacone dopiero 4.01.2012r ale i tak się opłacało tyle czekać. Dostałam (jak dla mnie) ogromny zasiłek. I do dzisiaj nie miałam żadnej kontroli z ZUS-u, a termin porodu mam za tydzień. Wiec jeżeli macie Panie taką możliwość to nie zastanawiajcie się tylko zakładajcie działalność i płaćcie od najwyższej składki.
poniedziałek, 6 luty, 2012, 10:33
autor: ~Lea
Witam!

ja założyłam firmę pod koniec listopada, termin porodu mam na czerwiec, zaczełam od najniższej skałdki, zwiększyłam na maksymalną, jakieś 2800 mies.
Jak to jest z tym czepianiem się kontroli o podatek do skarbówki ? nie jestem płatnikiem vat, bo nie muszę, a po co klienci mają przepłacać ;) księgowa tak ogarnia temat, żebym żadnych podatków płacić nie musiała, czy to oznacza niemal automatyczną kontrolę z ZUSU ? Zus naprawdę sprawdza klinetów ? wstyd mi jak pomyśle, ze będą nękani z powodu interesów ze mną, tylko popsuje mi to opinię ...

ale cieszę się bardzo, że wielu z Was udało się uzyskać dobre zasiłki i oczywiście gratuluję dzieciaczków :)
poniedziałek, 6 luty, 2012, 20:29
autor: ~zakład utylizacji szmalu
Jestem facetem w wieku 29 lat prowadzę swoja działalność gospodarczą od 6 lat. Rocznie płace około 25 tys zł składek na rzecz ZUS. Myślicie, że dałoby się cos wykombinować żebym też zaszedł wiąże i jakoś odzyskał wydane w tym czasie 150 tyś zł na ten ***ony ZUS
poniedziałek, 6 luty, 2012, 22:52
może niech ewentualna żona/dziewczyna zostanie wspólniczką i zaciąży ;)

była dzis w zusie i mam małe pytanko - jeżeli jestem samozatrudniona, 1 osobowa firma to składki na Fundusz Pracy i tak muszę opłacać, o ile nie płacę najniższej składki ? Pani w zusie sama nie była pewna ;) już tyle razy te kobiety wprowadziły mnie w błąd, że wolę się upewnić 100 razy :] z funduszem pracy to rzeczywiście wychodzi składka 2 800 + 200, więc równe 3 tys.
poniedziałek, 6 luty, 2012, 22:56
może niech ewentualna żona/dziewczyna zostanie wspólniczką i zaciąży ;)

była dzis w zusie i mam małe pytanko - jeżeli jestem samozatrudniona, 1 osobowa firma to składki na Fundusz Pracy i tak muszę opłacać, o ile nie płacę najniższej składki ? Pani w zusie sama nie była pewna ;) już tyle razy te kobiety wprowadziły mnie w błąd, że wolę się upewnić 100 razy :] z funduszem pracy to rzeczywiście wychodzi składka 2 800 + 200, więc równe 3 tys.
wtorek, 7 luty, 2012, 08:57
autor: ~ja
Poniżam WYŁUDZACZKI i NIEUDACZNIKÓW NIEZARADNYCH ŻYCIOWO którzy nie potrafią uczciwą pracą zarobić na potomstwo!!!!!!!!!
wtorek, 7 luty, 2012, 18:47
Mnie nie poniżyłaś :D jakbym była taka "nieżyciowa" nie zarobiłabym prawie 10 000 na opłaty zus :]
wtorek, 7 luty, 2012, 21:25
Do Lea: Tak, Fundusz Pracy musisz opłacać.

Do ja: Co to w ogóle za zestawienie stylistyczne: ,,poniżam wyłudzaczki...''? Jak to robisz? Bijesz je? Torturujesz? Obrzucasz obelgami? Chyba chciałaś/chciałeś napisać, że ,,gardzisz.'' I tak w ogóle, do Ciebie i do wszystkich innych czujących się wielce poszkodowanymi - twierdzicie, że to wyłudzanie i nieuczciwość. Od kiedy zakładanie i prowadzenie firmy w Polsce jest czynem nieuczciwym? Od kiedy zapłacenie składek w wysokości 3000zł./miesiąc do ZUSu jest czymś karalnym? Prawo na to pozwala i chociaż może dla was to niestosowne, to przestańcie obrażać kobiety, które po prostu wybierają właściwy moment na założenie firmy. Bo te, które zakładają fikcyjną firmę, żeby tylko zdobyć wysoki zasiłek to raczej zostają z kwitkiem, gdyż nie zdają sobie sprawy z kosztów związanych z prowadzeniem działalności. I Lea ma rację, nie jest się niezaradnym, skoro trzeba umieć zarobić na tak wysokie składki.
Lepiej się cieszymy, że w tym coraz trudniejszym do przełknięcia kraju rodzą się dzieci. (Pewnie zaraz ktoś rzuci się na mnie z wywodem, że na dzieci trzeba umieć zarobić, a nie żerować na składkach porządnych podatników:))
Pozdrawiam
wtorek, 7 luty, 2012, 21:47
autor: ~eska
mam prośbę do wszystkich którym się udało "wyłudzić":) z zus jak to zrobić po kolei żeby było dobrze:) jestem w drugim miesiącu ciąży a firme-dokładnie spółkę cywilną mam już od roku a więc nie jest to specjalne:) na razie płacę najniższe składki bo jest to moja pierwsza działalność... kiedy mam zacząć płacić więcej? czyli po te 3tyś. jak rozumie;P czy wystarczy tylko 3 miesiące przed porodem?
wtorek, 7 luty, 2012, 23:33
z tego co tu dziewczyny pisały powyżej musiałabyś przestać płacić składkę chorobową, a potem podnieść ją i płacić najwyższą, ale dokładnie poczytaj jeszcze :)

tak btw przecież PO MACIERZYŃSKIM dalej trzeba opłacać składki, raczej nikt nie zamknie firmy miesiąc po, bo wtedy zus na pewno by miał problem.
środa, 8 luty, 2012, 09:17
autor: ~ja
~Ewa czy ty wogóle rozumiesz słowo "poniżam"? żestawienie stylistyczne ci się nie podoba? No to już teraz wiem! Ty nie wiesz co to znaczy "pisać stylistycznie"
Ponieważ styl mojej wypowiedzi jest jak najbardziej prawidłowy, tobie proponuję zapoznać się z prawidłowym stylem pisowni.
Poniżanie:traktować kogoś pogardliwie i lekceważąco
Gardzenie:mieć za nic, nisko cenić, lekceważyć, poniżać, odtrącać

Wnioski wyciagnij sama (jeśli potrafisz) uzyłam słowa, które mieści sie w pojęciu forsowanym przez ciebie.
środa, 8 luty, 2012, 10:11
autor: ~eska
ja na razie płacę najniższą społeczną i zdrowotną... to mam zacząć płacić chorobową teraz niską a przed porodem wysoką? nie ogarniam tego;p
czwartek, 9 luty, 2012, 12:38
Droga ~ja!
Cieszę się, że potrafisz korzystać ze słowników:) Nie będę jednak brała z Ciebie przykładu i kopiowała ich treści. Zastanów się tylko nad jednym - gdybyś stała ze mną twarzą w twarz, to powiedziałabyś:
1. Poniżam Cię, Ewo!
czy
2. Gardzę Tobą, Ewo!

Ja nie mam żadnych wątpliwości :) Trzymaj się cieplutko w te mroźne dni i dużo uśmiechaj zamiast tracić czas na poniżanie.
wtorek, 14 luty, 2012, 11:26
autor: ~jaaaa
Witam , czytam wypowiedzi niektórych osób i aż się we mnie gotuje.
w 2010 r w listopadzie dostałam dotacje z urzędu pracy na założenie działalności, byłam już wtedy w 5 miesiącu ciąży, księgowa mi poradziła żebym opłaciła składki od wyższej podstawy i tak też zrobiłam po 90 dniach poszłam na l4( a powinnam cały czas być bo miałam problemy z ciążą)między czasie zatrudniłam pracownika, w marcu urodziłam w kwietniu dostałam pierwsze pieniądze w czerwcu przyszła kontrola - nie wykazała żadnych nieprawidłowości ponieważ moja firma nie była fikcją tylko na prawdę działała i zarabiała- więc nie uważam bym była naciągaczką zarobiłam na to swoją ciężka pracą, po macierzyńskim wróciłam do pracy jednak zdrowie nie pozwoliło mi na ciężką pracę więc za namową lekarza poszłam na l4. Dziś jestem w 6 tygodniu ciąży na zwolnieniu i oczywiście nadal mam wysoką podstawę zasiłku chorobowego i nie czuję się oszustką. Oszustami może czuć się nasze państwo, które zmusza nas do naginania prawa żeby żyć godnie.
Dziewczyny jeśli jesteście w ciąży i macie pomysł na działalność to ją zakładajcie i nie patrzcie tylko na kasę z zusu - to traktujcie jako bonus, rozwijajcie swoje firmy a będziecie dumne że wykorzystałyście swoją szanse "podwójnie". Pozdrawiam.
A co do składki na zwolnieniu i macierzyńskim to tylko składka zdrowotna jakieś 280 zł
czwartek, 16 luty, 2012, 22:10
autor: ~Izus
Witam! Moja sytuacja wygląda tak: pół roku prowadzę własną firmę, ale pracuję również na etacie zarabiam więcej niż najniższa krajowa, do ZUSu odprowadzam tylko składkę zdrowotną, czy istnieje jakiś sposób na to abym mogła podwyższyć swoje składki i uzyskać wyższe chorobowe i potem macierzyński? Do tej pory nie uzyskałam nigdzie jednoznacznej informacji, będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę powodzenia w potyczkach z ZUSem!
czwartek, 16 luty, 2012, 22:23
autor: ~Izus
Witam! Moja sytuacja wygląda tak: pół roku prowadzę własną firmę, ale pracuję również na etacie zarabiam więcej niż najniższa krajowa, do ZUSu odprowadzam tylko składkę zdrowotną, czy istnieje jakiś sposób na to abym mogła podwyższyć swoje składki i uzyskać wyższe chorobowe i potem macierzyński? Do tej pory nie uzyskałam nigdzie jednoznacznej informacji, będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam i życzę powodzenia w potyczkach z ZUSem!
piątek, 17 luty, 2012, 17:16
Do Jaaaa,

a jak wyglądała u Ciebie kontrola ? i po jakim czasie dostałaś 1 pieniadze za chorobowe ? bo teoreycznie zus ma te 30 dni, ale widzę ze w praktyce rzadko tego przestrzega :/
środa, 29 luty, 2012, 10:25
autor: ~maaama
Mnie poinformowała pani w Zusie, że mają 30 dni od opłacenia ostatniej składki (jeśli ktoś prowadzi działalność). Czyli np. ja jestem na macieżyńskim od 04.01 składkę za styczeń opłaciłam 13.02 to ZUS ma czas do 13.03 na wypłacenie zasiłku. Zobaczymy czy tak się właśnie stanie ...
niedziela, 16 wrzesień, 2012, 13:52
odp: wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy
-1'
autor: ~-1'
odp: wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy
1
-1'
1
sobota, 2 luty, 2013, 07:40
autor: ~a ja popieram
Hej ludzie, Nie wiem czemu tak naskakujecie na tę Panią. Do wszystkich "uczciwych": a jak ja pracowałam za granicą dla polskiej firmy i musiałam płacić wszystkie składki w Polsce a do lekarza i tak musiałam chodzić prywatnie za granicą to było ok? A jak moja mama pracuje całe życie i płaci składki, a emerytury chyba nie dostanie bo ZUS i KRUS się nie sumują o czym nikt nie mówi to jest ok? A jak moja babcia pracowała dłużej, niż musiała (do ok 75 roku życia), a emeryturę i tak ma poniżej tysiąca złotych, to gdzie reszta jej składek? Wiele innych takich przykładów mogłabym podać. Jeśli jest Pani dekoratorem i może coś z tego mieć, to proszę działać!

Twoja Odpowiedź

Autor: ~
Temat:  
Data:    2014-04-24 07:57

Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane

O serwisie

Internetowy Serwis Księgowego Sfery Budżetowej to płatny serwis skierowany do wszystkich osób zajmujących się rozliczeniami w jednostkach sektora finansów publicznych. Czytaj więcej....