Uwaga! Od 1 lutego br ISKB w nowej odsłonie INFORLEX.PL Finanse Publiczne - Wypróbuj

Forum

czwartek, 21 styczeń, 2010, 08:49
autor: ~Vena
Witam, Mam wątpliwości co do zasadności wypłacenia trzynastej pensji za rok 2009 osobom (nauczyciele) które: a/ były zatrudnione do 19 czerwca, dostały ekwiwalent za urlop - od stycznia do czerwca 2009 nie upłynęło pełnych 6 miesięcy, b/ w ciągu roku 2009 były na macierzyńskim przez 7 miesięcy - fizycznie przepracowały 5 miesięcy, c/ były zatrudnione od 12 marca, czyli na pewno przepracowały 6 miesięcy w roku 2009, ale zatrudnione są na zastępstwo, d/ osoby zatrudnione zgodnie z organizacją roku szkolnego od 01.IX., ale miały w ciągu tych 4 miesięcy 2009 L-4. Na szkoleniu prowadzący stwierdził, że w takim przypadku nie powinny mieć wypłaconej 13 pensji, tak samo w przypadku, jeśli były zatrudnione wymagane 6 miesięcy ale w tym czasie przebywały na chorobowym... Proszę o szybką odpowiedź :)
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:16
autor: ~Ewa
Odp: Trzynasta pensja w budżetówce
Witam, mam podobny problem jestem zatrudniona od stycznia 2008 r. w 2009 przebywałam za zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim 190 dni, czy mam prawo do trzynastki za 2009 r.
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:23
autor: ~dana
Najgorsze jest LENISTWO!!!!

~Vena temat był wałkowany 1000 razy,poszukaj sobie w wyszukiwarce OK?

Zwymiotować można co chcwila ktoś pyta kolejny raz o 13-kę , o to samo!!
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:47
autor: ~Vena1
Moze ktos potrzebuje odpowiedzi szybko, nie ma czasu na szperanie...
jesli nie chcesz... nie odpisuj... To jest forum dla miłych i uczynnych ludzi którzy lubia sobie nawzajem pomagac!
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:50
autor: ~MF
Odp
W pełnej wysokości należy się ono bowiem tylko takiemu zatrudnionemu, który efektywnie przepracował cały rok kalendarzowy u danego pracodawcy. Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego - uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (sygn. akt III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26). Decydujące znaczenie ma więc rzeczywiste świadczenie pracy, a nie fakt pozostawania w stosunku pracy. To powoduje, że trzeba odliczać okresy nieprzepracowane, czyli okresy niepozostawania w stosunku pracy oraz przypadające na czas trwania stosunku pracy okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy - tu: okres nieobecności w pracy usprawiedliwiony chorobą. Należy przy tym pamiętać, że nie jest okresem nieprzepracowanym zwolnienie od świadczenia pracy ze względu na zadania związkowe (por. wyrok SN z 13 grudnia 2005 r., sygn. akt II PZP 9/05, OSNP 2006/7-8/109).
PRZYKŁAD
Pracownik placówki oświatowej, który przez 182 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, musi mieć zatem co najmniej 6 miesięcy efektywnie przepracowanych, aby za 2008 r. została mu przyznana trzynastka proporcjonalna (art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Każdy miesiąc w tym minimalnym 6-miesięcznym okresie powinien być liczony jako 30 dni (bez względu na faktyczną liczbę dni miesiąca), czyli o przyznaniu prawa do trzynastki można mówić wtedy, jeśli przepracował 180 dni (6 miesięcy × 30 dni). Należy bowiem postępować zgodnie z art. 114 k.c., bo art. 2 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie określa ani sposobu liczenia 6-miesięcznego okresu, ani nie wymaga ciągłości zatrudnienia. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że między okresami zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w roku kalendarzowym mogą występować przerwy. Dzięki temu przy ustalaniu prawa do trzynastej pensji pracodawca może uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia pracownika w danym roku kalendarzowym (por. uzasadnienie uchwały SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4).

Aby ustalić, czy pracownik obsługi przepracował 6 miesięcy (180 dni), należy zsumować okresy jego efektywnej pracy. Załóżmy, że przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., czyli 182 dni. Od 1 lipca do 31 grudnia pracował, czyli efektywnie przepracował 184 dni (ten wynik to suma liczby dni miesięcy z okresu lipiec - sierpień). Oznacza to, że trzynastka powinna być mu przyznana.
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:54
Odp
Nie ma czasu na szperanie,a ma czas na klikanie i oczekiwanie aż odpowiedzą??? Hipokryzja
czwartek, 21 styczeń, 2010, 10:57
dana... Ciebie nikt nie zmusza... Nie chcesz... nie pisz...
czwartek, 21 styczeń, 2010, 11:13
To moze przeczytaj to co pisze MF-przeanalizuj,dostosuj do siebie.....?
Wolisz klikać,twoja sprawa
czwartek, 21 styczeń, 2010, 11:48
dana... zestresuj sie... na stronie głównej sa juz 3 tematy odnosnie DWR :]
czwartek, 21 styczeń, 2010, 11:52
... zestresuj sie... ~Vena1 a co chciałaś napisać?

Bo chyba nie do końca rozumiesz słowa któwrych używasz?!

Zestresuj???? Ci to jest i po jakiemu to?
czwartek, 21 styczeń, 2010, 11:58
"Zestresuj???? Ci to jest i po jakiemu to?" - to jest dopiero kalambur :P
PS jesli cos cytujesz... to należy to ując w cudzysłów :P
nie staraj sie błyszczeć... bo Ci nie wychodzi :)
czwartek, 21 styczeń, 2010, 12:18
autor: ~Jola
Ok, MF a gdzie w ustawie mówi się o efektywnym czasie pracy? Inny pogląd prezentuje Departament Wynagrodzeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z jego poglądem, prawo do trzynastki uzależnia od długości całego okresu pozostawania w stosunku pracy u danego pracodawcy, przemawia również za tym argument, że trzynastka i tak jest liczona tylko od wynagrodzenia za pracę, nie zaś od świadczeń z ubezp. społecznego np. zasiłku chorobowego, czy macierzyńskiego. Za tym poglądem przemawia również zasada uprzywilejowania pracownika.
czwartek, 21 styczeń, 2010, 12:40
autor: ~MF
OK,OK róbta co chceta ja podaję tylko wyroki sądu i cześć!!!
Od pieniactwa są inni
Jola chcesz się kłócić? Zaczepny ton za tym przemawia

Jola polityka czeka na ciebie
czwartek, 21 styczeń, 2010, 13:20
autor: ~Jola
Bez przesady, jaka kłótnia?
Takie nasze prawo, jak kto chce.
czwartek, 21 styczeń, 2010, 15:23
"dana... zestresuj sie..." teraz zacytowałam

wytłumacz to,co to znaczy? mam się zestresować?

To dopiero łamigłówka panny od błyszczenia, która ma czas na pyskówki ale nie na szukanie własciwej odpowiedzi,baba z jarmarku,a feee

Złap "wenę" i do roboty
czwartek, 21 styczeń, 2010, 16:12
autor: ~Tato
vena1 każe danie ZESTRESOWAĆ SIĘ????

No to ona wtedy nas pobije :)))

vena1 a kto tu mówi o błyszczeniu? tobie takie myśli chodzą po głowie? po to tutaj zajrzałaś?
zajrzyj dziewczę do słownika czasami(nie wstydź się po to on jest) i zobacz znaczenie niektórych słów
czwartek, 21 styczeń, 2010, 20:02
autor: ~kam
w razie wątpliwości proszę o pisemną opinię radcę prawnego - i postępuję zgodnie z tą opinią
poniedziałek, 25 styczeń, 2010, 16:36
autor: ~Tedzik
Czy do trzynastki wliczane sa premie a jesli tak to czy musza byc regularne ??
czwartek, 4 luty, 2010, 18:58
autor: ~Eliza
Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi, czy przysługuje mi 13-ta pensja za przepracowany 2009 rok, pomimo, że moja umowa wygasła z dniem 31.12.2009 i nie jestem już pracownikiem tego zakładu?
czwartek, 4 luty, 2010, 19:03
autor: ~madzia
Jeżeli cały rok przepracowałaś, to jak najbardziej przysługuje 13-ta pensja.
piątek, 5 luty, 2010, 14:02
autor: ~Eliza
Bardzo dziękuję za odp.
piątek, 5 luty, 2010, 15:17
autor: ~Jacek
Dzień dobry, ja odnośnie pytania Elizy z 4.02 201.. a jezeli w 2009 roku przepracowałem w budetówce 9 miesiecy tzn, razem 10 gdyz było to od 1 grudnia 2008 do 30 września 2009, i obecnie nie pracuje, to czy tez otrzymam 13-tke, za przepracowane 9 mies. w ubiegłum roku?... zaznaczam iż nie znalazłem zadnego przepisu dotyczacego otrzymania trzynastki obecnych czy byłych pracowników, oczywiscie nie licze na nagrode za cały rok a tylko za okres przepracowany, z góry dziękuje za szybką odpowiedz. pozdrawiam. Jacek
piątek, 5 luty, 2010, 15:28
autor: ~Jacek
Dzień dobry, ja odnośnie pytania Elizy z 4.02 201.. a jezeli w 2009 roku przepracowałem w budetówce 9 miesiecy tzn, razem 10 gdyz było to od 1 grudnia 2008 do 30 września 2009, i obecnie nie pracuje, to czy tez otrzymam 13-tke, za przepracowane 9 mies. w ubiegłum roku?... zaznaczam iż nie znalazłem zadnego przepisu dotyczacego otrzymania trzynastki obecnych czy byłych pracowników, oczywiscie nie licze na nagrode za cały rok a tylko za okres przepracowany, z góry dziękuje za szybką odpowiedz. pozdrawiam. Jacek
sobota, 13 luty, 2010, 12:15
autor: ~ela
przebywałam na zwolnieniu lekarskim przez 92 dni będąc w tym w szpitalu pracowałam do sierpnia w tym przebywałam na urlopie wypoczynkowym czy mi się należy jakaś część trzynastki bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi czy trzynastkę liczy się od września czy stycznia
sobota, 13 luty, 2010, 18:50
autor: ~do Jacka
Powinieneś dostać,u nas na osobnej liście są osoby zwolnione i oni dostają proporcjonalnie do czasu zatrudnienia za dany rok. Tak więc warto za jakiś tydzień dwa zadzwonić do byłej pracy/bynajmniej u nas maja być wypłacone do końca lutego/
poniedziałek, 15 luty, 2010, 09:46
autor: ~Oddech
Witam. Czytając to forum wiele się dowiedziałam, ale nie potrafię znaleźć podobnego pytania, ani odpowiedzi, na moje pytanie...
Otóż pracuję w budżetówce i w roku 2009 r. były pewne zawirowania z moim etatem, tzn. do końca maja byłam zatrudniona na podstawie jednej umowy o pracę (czasowej), potem złożyłam podanie o przeniesienie mnie za porozumieniem stron na inne stanowisko (w trybie art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej w związku z art. 29 § 4 Kodeksu Pracy) i od 1 czerwca do 31 grudnia byłam zatrudniona na nowej umowie (również czasowej). Od 1 stycznia 2010 r. jestem zatrudniona na tym etacie już na stałe (nowa umowa o pracę). Cały czas u jednego pracodawcy, bez dnia przerwy (poza urlopem wypoczynkowym).
Czy w takim przypadku przysługuje mi trzynastka i za jaki okres będzie naliczona?
poniedziałek, 15 luty, 2010, 10:09
Witam. Czytając to forum wiele się dowiedziałam, ale nie potrafię znaleźć podobnego pytania, ani odpowiedzi, na moje pytanie...
Otóż pracuję w budżetówce i w roku 2009 r. były pewne zawirowania z moim etatem, tzn. do końca maja byłam zatrudniona na podstawie jednej umowy o pracę (czasowej), potem złożyłam podanie o przeniesienie mnie za porozumieniem stron na inne stanowisko (w trybie art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej w związku z art. 29 § 4 Kodeksu Pracy) i od 1 czerwca do 31 grudnia byłam zatrudniona na nowej umowie (również czasowej). Od 1 stycznia 2010 r. jestem zatrudniona na tym etacie już na stałe (nowa umowa o pracę). Cały czas u jednego pracodawcy, bez dnia przerwy (poza urlopem wypoczynkowym).
Czy w takim przypadku przysługuje mi trzynastka i za jaki okres będzie naliczona?
poniedziałek, 15 luty, 2010, 13:15
autor: ~zenia
A ja pracowałam w Zakładzie od 2005 roku i zwolniłam się w maju ubiegłego roku, czy należy mi się trzynastka za przepracowane 5 miesięcy?
poniedziałek, 15 luty, 2010, 14:09
autor: ~~do Jacka
zależy jaka była forma rozwiazania umowy!
wtorek, 16 luty, 2010, 00:19
autor: ~rozwiązanie za porozumieniem stron.Pozdrawiam
rozwiązanie za porozumieniem stron w szkole wyższej,pozdrawiam
wtorek, 16 luty, 2010, 09:20
autor: ~bala
do Oddech za cały 2009 rok pełna trzynastka
wtorek, 16 luty, 2010, 09:21
autor: ~tes
Należy Ci się trzynastka za 5 m-cy.
środa, 17 luty, 2010, 08:19
do bala: dziękuję za odpowiedź! :*
czwartek, 18 luty, 2010, 08:21
No i faktycznie, wczoraj dostałam pieniądze :)
Ale wg moich wyliczeń [(12m-cy * miesięczna pensja + "grusza") * 8,5%] powinnam dostać o prawie 100 zł więcej. Czy od 13-stki jest jakieś potrącenie, czy błąd wynika z tego, że liczyłam kwoty netto?
poniedziałek, 22 luty, 2010, 15:36
autor: ~Justyna Majchrowska
Witam. Pracuje w szkole jako referent od 03.09.2007 r. od 01.06.2009 r. przebywałam na zwolnieniu lek. Od 21.09.2009 na urlopie macierzyńskim. Czy przysługuje mi 13-tka. A co z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki
Społecznej, popartą uchwałą SN z 13 grudnia 2005 r. (II PZP 9/05, OSNP
2006/7-8/109), o prawie do trzynastki decyduje przepracowanie
odpowiedniego okresu rozumiane jako pozostawanie w stosunku pracy, a nie
czas efektywnego wykonywania pracy. Konsekwencją takiego rozumienia
"przepracowanego okresu" jest wliczanie do czasu niezbędnego do
uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego absencji
chorobowych i urlopu macierzyńskiego. Czy w takim przypadku powinnam otrzymać?
poniedziałek, 22 luty, 2010, 16:10
autor: ~mf
~Oddech "grusza" nie wchodzi do 13-ki no i nie ma kosztów uzyskania przychodu,ulgi podatkowej, tylko podatek i Zus
czwartek, 25 luty, 2010, 15:59
autor: ~goja
Mam pytanie, jak oblicza się wysokość trzynastki, bo moja jakoś dziwnie mała:)
czwartek, 25 luty, 2010, 16:11
autor: ~Anna
do Justyny Tak za czs faktycznie przepracowany czyli od stycznia do maja
czwartek, 25 luty, 2010, 19:46
autor: ~z
~gojanie bądź marudna,poszukaj sobie w necie albo w tym 1000-cu postów które tu są.Nudny temat
czwartek, 25 luty, 2010, 21:09
wiem, to okropnie nudne ale naprawdę nikt nie wie jakie składniki wchodzą do trzynastki? dlaczego nie dostajemy pełnej pensji tylko lekko okrojoną?
piątek, 26 luty, 2010, 16:50
autor: ~soldier
Odp: Trzynasta pensja w MW
Czy trzynastka w KPW Gdynia była dziś wypłacana ?
piątek, 26 luty, 2010, 16:51
autor: ~soldier
Odp: Trzynasta pensja w MW
Czy trzynastka w KPW Gdynia była dziś wypłacana ?
środa, 3 marzec, 2010, 10:17
autor: ~chomiczek
dzisiaj mój organ prowadzący potwierdził, że należy sie 13-ka pracownikowi, który przepracował "efektywnie" w 2009 roku tylko 149 dni a resztę przechorował.
środa, 3 marzec, 2010, 11:22
autor: ~n
~goja bo dostajesz 8,5%
środa, 3 marzec, 2010, 17:39
n, dzięki domyślam się ze to 8,5%, to od rocznego dochodu brutto, dlatego taka rozbieżność:)
czwartek, 20 maj, 2010, 14:25
autor: ~kasia.m
ja pracowałam od 1 grudnia 2008 do 31 maja 2009. czy należy mi się 13-tka?? nie byłam na jakimkolwiek zwolnieniu. Proszę szybko o odpowiedz.
czwartek, 20 maj, 2010, 14:42
autor: ~111
Nie
poniedziałek, 14 czerwiec, 2010, 17:57
autor: ~klara
Witam!Pracuje w budżetówce od września 2008 r. mam umowę na czas nieokreślny.Od stycznia 2010 r. do obecnie nie byłam na żadnym zwolnieniu lekarskim.Teraz jestem w ciąży i od 18 czerwca 2010 r. muszę iść na zwolnienie lekarskie (takie są zalecenia lekarza) Czy w takim wypadku będzie mi przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie za 2010 r. Okres od 18 czerwca do 30 czerwca to będzie wynagrodzenie za dni choroby.Proszę o odpowiedź
poniedziałek, 14 czerwiec, 2010, 18:42
autor: ~wioletta
Nie będzie ci się przysługiwało bo nie przepracujesz faktycznie 6 miesięcy
poniedziałek, 14 czerwiec, 2010, 18:43
autor: ~wioletta
Odp
Wracając do poprzedniej wypowiedzi , - przy założeniu że zwolnienie lekarskie będziesz miała do końca roku
wtorek, 7 grudzień, 2010, 11:09
autor: ~JOWI
CZY W GRUDNIU MOŻNA WYPŁACIĆ TRZYNASTKĘ???
środa, 29 grudzień, 2010, 08:13
autor: ~Marek
Trzynasta pensja w budżetówce
A jeżeli jest chorobowe z powodu wypadku przy pracy ? Czy należy się trzynastka w pełnej wysokości ?
środa, 29 grudzień, 2010, 08:19
autor: ~qery
A przepisy przeczytałeś?!
wtorek, 18 styczeń, 2011, 08:50
autor: ~maja
czy ktoś z Was powiadamia pracowników o wysokości naliczonej 13-tki przed jej wypłatą? czy jest jeszcze taki wymóg? kiedys pracownicy mieli czas na reklamację, a teraz?
dzieki za odpowiedź
wtorek, 18 styczeń, 2011, 09:39
autor: ~Agnieszka
Nikt nikogo nie powiadamia,kiedyś też nie było powiadomień o wysokości tylko wisiała lista uprawnionych do niej,a to różnica.
Teraz jest ustawa o ochronie danych osobowych list z uprawnionymi się nie wywiesza,a czas na reklamacje jest PO :)
wtorek, 18 styczeń, 2011, 10:04
dzięki Agnieszka pozdrawiam
wtorek, 18 styczeń, 2011, 11:27
autor: ~NIUNIA
MAM WATPLIWOSCI CZY DO PODSTAWY TRZYNASTKI WLICZYC WYNAGRODZENIE ZA GODIZNY
NADLICZBOWE, CZY NADLICZBOWE GODZINY SA SKLADNIKIEM PERIODYCZNYM CZY NIE, BO WYDAJE MI SIĘ ZE NIE POWINNY BYC WLICZANE, A NIGDZIE NIE MOGĘ SIE DOSZUKAĆ
ODPOWEDZI, JESLI KTOS WIE PROSZE O ODPOWIEDZ
wtorek, 18 styczeń, 2011, 11:45
autor: ~Zosia
Katalog świadczeń, których nie zaliczamy do trzynastki, dotyczy:

● jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

● wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

● gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

● wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

● ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

● dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

● kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

● nagród z zakładowego funduszu nagród, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

● odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

● wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Najwięcej problemów związanych jest z analizą, czy dany składnik wynagrodzenia powinien zostać uwzględniony przy naliczaniu trzynastki czy też nie. Dodatkowe składniki wynagrodzenia – aby mogły zostać zaliczone do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego – muszą spełniać następujące warunki:

● muszą mieć charakter składnika wynagrodzenia pracownika,

● mogą mieć stały charakter (np. wypłacane wraz z wynagrodzeniem zasadniczym),

● ich wypłata może mieć regularny charakter, powinny być wypłacane albo w równych odstępach czasu, albo co pewien czas (okres).

Trzynastkę obliczamy jak wynagrodzenie za urlop i uwzgledniamy:
w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się takie składniki wynagrodzenia, jak:

- wynagrodzenie zasadnicze,

- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

- dodatek za staż pracy,

- dodatek specjalny,

- dodatek za języki obce,

- premie i nagrody periodyczne,

- dodatek funkcyjny.
wtorek, 18 styczeń, 2011, 11:51
autor: ~NIUNIA
DZIEKI ZA WYCZERPUJACA ODPOWIEDZ, ALE NADAL MAM WATLIWOSCI CZY POD PODSTAWY 13
WLICZYĆ TYLKO NORMALNE WYNAGRODZENIE ZA GODZINY NADLICZBOWE CZY ROWNIEZ DODATEK
ZA GODZINY NADLICZBOWE BO NADAL NIE JESTEM PRZEKONANA CZY TE SKLADNIKI MAJA
CHARAKTER STALY
wtorek, 18 styczeń, 2011, 12:12
autor: ~zenek
~NIUNIA dostałaś odpowiedź i tłumaczenie jak "Pastuch KROWIE na ROWIE" (przepraszam Zosię za tego pastucha)
Czy ty NIUNIA chcesz zeby ktos podjął za ciebie decyzję i zdjął odpowiedzialność? I chcesz usłyszeć TAK????

A co tu Zosia napisała "- wynagrodzenie za godziny nadliczbowe" to ty jeszcze włos na czworo!!!!!! Inwencji zero!!!!!!!!!!!Jaki dodatek do cholery????

Zapytaj w szefa może ci zdejmie ciężar z pleców
środa, 19 styczeń, 2011, 11:27
autor: ~Doris
Mam takie pytanie: chodzi mi mianowicie o dopełnienie trzynastki. Zakładając że pracownik powinien przepracować 253 dni. Przepracował 209 dni, urlop wypoczynkowy 20 dni, chorobowe 31 dni, nadgodziny 25 dni.
13 wynosi 2411,08 i teraz zastanawiam się jak liczymy:
1) 2411,08 :229 x 253
2) 2411,08: 254 x 278 - z nadgodzinami
3) 2411,08:254 x 253
zastanawiam się czy nadgodziny doliczamy czy nie. Nie mogę nigdzie znaleźć na ten temat informacji a potrzebuję tego pilnie czy może się orientujecie ?
środa, 19 styczeń, 2011, 11:32
Mam takie pytanie: chodzi mi mianowicie o dopełnienie trzynastki. Zakładając że pracownik powinien przepracować 253 dni. Przepracował 209 dni, urlop wypoczynkowy 20 dni, chorobowe 31 dni, nadgodziny 25 dni.
13 wynosi 2411,08 i teraz zastanawiam się jak liczymy:
1) 2411,08 :229 x 253
2) 2411,08: 254 x 278 - z nadgodzinami
3) 2411,08:254 x 253
zastanawiam się czy nadgodziny doliczamy czy nie. Nie mogę nigdzie znaleźć na ten temat informacji a potrzebuję tego pilnie czy może się orientujecie ?
środa, 19 styczeń, 2011, 11:35
autor: ~autorka
~Doris a może w sprawie nadgodzin poczytasz sobie "Zosię" ?
środa, 19 styczeń, 2011, 11:43
hm... czytałam wiem że nadgodziny się zalicza do 13 ale nie wiem czy przy obliczaniu dopełnienia. Czyli czy aby na pewno jest to wariant 2 który wskazałam.
środa, 19 styczeń, 2011, 13:06
ja bym dopelnila w ten sposob;
przeliczylabym kazdy miesiac tak jakby pracownik była w pracy przyjmujac dni chorobowych, urlopow i innych nieobecnosci jako 8 godzin razy stawka plus reszt ktora otrzymal gdy byl w pracy, a jesli wynagrodzenie miesieczne to miesieczne w calosci plus reszte dodatkow jakie otrzymal
środa, 19 styczeń, 2011, 13:13
generalnie chodzi o to czy do przepracowanych dni doliczyć 25 dni nadgodzin czy nie doliczać.
środa, 19 styczeń, 2011, 17:16
autor: ~jarson221
Witam szanownych kolegów i koleżanki prosił bym was o pomoc na temat 13-stki a mianowicie ,pracowałem w firmie np.X przez pełen rok od grudnia 2009 do stycznia 2011 dostałem propozycje z innej firmy dwa dni temu i ją przyjąłem ,w firmie X złożyłem wypowiedzenie za porozumieniem stron bez świadczenia pracy gdy zapytałem o 13-nastkę nikt nie potrafił mi powiedzieć czy mi się należy,dodam że za cały rok przepracowany bez zwolnień i nagany
pozdrawiam i proszę o pomoc
środa, 19 styczeń, 2011, 17:17
Witam szanownych kolegów i koleżanki prosił bym was o pomoc na temat 13-stki a mianowicie ,pracowałem w firmie np.X przez pełen rok od grudnia 2009 do stycznia 2011 dostałem propozycje z innej firmy dwa dni temu i ją przyjąłem ,w firmie X złożyłem wypowiedzenie za porozumieniem stron bez świadczenia pracy gdy zapytałem o 13-nastkę nikt nie potrafił mi powiedzieć czy mi się należy,dodam że za cały rok przepracowany bez zwolnień i nagany
środa, 19 styczeń, 2011, 17:26
środa, 19 styczeń, 2011, 19:07
autor: ~Joanna
Jeśli pracowałeś w jednostce która 13tki ma i wypłaca :-))) to ci się jak najbardziej za 2010 rok 13tka należy, pracodawca ma czas do końca marca by ją wypłacić.
czwartek, 20 styczeń, 2011, 12:56
autor: ~roombru
jaką podstawę wziąć do "13" jeśli wynagrodzenie za I/2010 wypłacone było w lutym, a za XII/2010 w styczniu 2011? Czyli otrzymano 11 wynagrodzeń w roku 2010
czwartek, 20 styczeń, 2011, 12:57
jaką podstawę wziąć do "13" jeśli wynagrodzenie za I/2010 wypłacone było w lutym, a za XII/2010 w styczniu 2011? Czyli otrzymano 11 wynagrodzeń w roku 2010
czwartek, 20 styczeń, 2011, 13:00
autor: ~klod
No to w styczniu 2010 było chyba płacone za grudzień 2009?
czwartek, 20 styczeń, 2011, 13:07
czwartek, 20 styczeń, 2011, 13:38
czwartek, 20 styczeń, 2011, 14:52
piątek, 21 styczeń, 2011, 08:31
autor: ~mika
czytam i wciąż mam wątpliwości jeśli chodzi o efektywny czas przepracowany wg.Sądu-proszę o radę jeśli pracownik nauczyciel przepracował od 01.01.10 do 30.06.2010 i miał 28 dni kalen. zwol.lekarskiego- drugi przypadek pracował od 01.01.10 do 31.08.10 i w tym miał 52 dni kalen. zwolnienia lekarskiego i dwa miesiące urlopu - czy należy się w takim przypadku "13" ,biorąc pod uwagę interpretacje sądu -będę bardzo wdzięczna za pomoc.
piątek, 21 styczeń, 2011, 08:34
jeśli otrzymałam w 2010 r. jednorazowy dodatek specjalny to wchodzi on w podstawę 13-nastki? Bardzo proszę o pomoc, bo szefowa powiedziała mi, że nie
piątek, 21 styczeń, 2011, 08:42
autor: ~szef
Bo nie! Słuchaj szefa! Dlatego jest szefem bo wie lepiej.
Nieperiodyczne wypłaty nie wchodza do 13-ki
piątek, 21 styczeń, 2011, 08:43
autor: ~grzech
Odp
~mika a co ma urlop z 13-ką wspólnego?
piątek, 21 styczeń, 2011, 09:17
-grzech chodzi o efektywny czas pracy a urlop nie jest-sama mam wątpliwości dlatego proszę o pomoc? wg.prawa oświaty (art.2 ust.1 i2 że okres zwolnienia lekarskiego,urlopu macierzyńskiego,wypoczynkowego ,dni wolnych z tyt.opieki należa do okresów nieprzepracowanych w rozumieniu art.2 ust.1 i2 ustawy-mam wątpliwości co do urlopu wypoczynkowego jako okresu nieprzepracowanego i nie liczonego do efektywnego czasu pracy-a warunkiem jest przepracowanie co najmniej
6 miesięcy(poza wyjatkami od 01.09
piątek, 21 styczeń, 2011, 09:38
autor: ~.....
~mika szkoda słów jeśli tacy ludzie jak ty zajmuja się liczeniem pieniędzy innych :((((
]Ty poprostu nie rozumiesz co czytasz
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 07:54
Jeśli pytałam to znaczy że czegoś nie zrozumiałam i zamiast pomocy dostałam nóż w plecy
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 08:03
autor: ~fan
"Nożem w plecy" nazywasz to że inni czytać za ciebie nie chcą? Czy to że twardo nie napiszą ci co masz zrobić?
O urlopach akurat jest napisane bardzo wyraźnie,tak że nie pozwala zapis na jakiekolwiek "nierozumienie"
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 11:44
Dzięki za postawienie mnie do pionu-należało mi się.
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 11:55
autor: ~fan
Super jeśli są ludzie którzy zdają sobie z tego sprawę :)
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 19:43
autor: ~pepa
Odp: Trzynasta pensja
Czy trzynastkanależy się pracownikom domów kultury
poniedziałek, 24 styczeń, 2011, 20:09
autor: ~kultura
Niestety ale sie nie nalezy.
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:04
autor: ~elka
czy to prawda że za nadgodziny za grudzień a wypłacone w styczniu nie wliczamy do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za który były wypłacone
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:06
Odp
bardzo proszę o odpowiedz
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:09
autor: ~x
Doliczasz do tych dochodów które były "otrzymane" czyli dopiero 13 za 2011 w 2012 roku
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:15
dzięki
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:39
autor: ~Anna
W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za dwa dni opieki art 188 kp udzielonej w miesiącu, w którym pracownik był także na zwolnieniu lekarskim?
wtorek, 25 styczeń, 2011, 13:47
Odp
pytanie do X gdzie to pisze że nie liczyć do danego roku nadgodzin z grudnia
wtorek, 25 styczeń, 2011, 15:22
autor: ~yyy
odpowiedź dla ~elka : a gdzie jest napisane że odwrotnie???
wtorek, 25 styczeń, 2011, 16:11
autor: ~Beta
czy należy sie 13-tka dla pracownicy (nauczyciel akademicki,która przebywała na zwolnieniu lekarskim od 1.I.10-19.V.10, nastepnie przebywała na urlopie macierzyńskim 20.V.10-20.X.10, nastepnie na urlopie wypoczynkowym 21.X.10-23.XII.10 i od 24.XII.10-31.I.11 na urlopie wychowawczym. Proszę o szybką odpowiedź.Beta
wtorek, 25 styczeń, 2011, 16:15
autor: ~xxxxxx
~Beta zerzygać się chce od tego pytajstwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W koło to samo
A popatrz w przepisy durna
wtorek, 25 styczeń, 2011, 17:22
autor: ~Beta
Zamiast ubliżać,należy jak się chce odpowiedzieć to odpowiedzieć na pytanie , a jak nie to sie wcale nie odzwywać. Szkopuł jest w tym, że pracownik był w pracy tylko 44 dni. No wię co płacić, czy też nie? Dziękuję za konkretną odpowiedzieć.
czwartek, 3 luty, 2011, 17:30
autor: ~Krzychna
Niech mi ktoś wytłumaczy - czemu instytucja nadrzędna( powiat ) swoim pracownikom trzynastą pensję wypłacił, a instytucją podległym jak oświata czy Powiatowy Rejon Dróg - nie. Według mnie wszyscy pracownicy są równi i powinni dostać pieniądze równocześnie. Konkretnie chodzi o powiat grójecki woj. mazowieckie. Dziękuję za konkretną odpowiedź.
piątek, 4 luty, 2011, 08:10
autor: ~Województwo
~Krzychna a jaka w/g ciebie moze tu paść "konkretna odpowiedź"?
Oczekujesz ze konkretami na twoje pytanie sypną decydenci powiatu grójeckiego?
Nie badx smieszna!! nawet jesli masz racją to CO Z TEGO????
Zawsze tak było że jednostka nadrzędna najpierw wypłaca swoim pracownikom a później jednostkom podległym.
W terminie czyli do 31 marca się zmieszczą więc żadnych praw nie naruszają.
zawsze moga powiedzieć ze nie dysponowali odpowiednia iloscia srodków aby przekazać na jednostki.
Mam dla ciebie propozycję: przenieś się do pracy w jednostce nadrzędnej i nie podnoś ciśnienia sobie i innym OK? Pasuje?
piątek, 4 luty, 2011, 10:25
autor: ~biała2122
Trzynasta pensja w budżetówce
Mam nurtujące mnie pytanie i jednocześnie prośbę na odpowiedź...mianowicie, pracowałam od 2007 roku do 31 maja 2010 roku w jednej z placówek budżetowych i w dniu 1 czerwca 2010 r. przeszłam za porozumieniem stron do innej placówki. Moje pytanie jest takie czy za ten okres 5 miesięcy czyli do 31 maja 2010 r. należy mi się trzynastka za ten okres? czy skoro była ciągłość pracy to się należy? Bo w tej drugiej placówce to już wiem, że za okres 7 miesięcy się należy. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.
niedziela, 6 luty, 2011, 22:21
autor: ~pawłłeełł
witam, chciałbym się dowiedzieć czy należy się 13 pensja kobiecie przebywającej od połowy marca ubiegłego roku do grudnia na zwolnieniu- będąca w ciąży, zaś od początku grudnia- na wychowawczym.. Tak się zastanawiam, ponieważ będąc w ciąży i na zwolnieniu otrzymuje się normalną pensję, jak to jest??
dziękuję za odpowiedź
niedziela, 6 luty, 2011, 22:23
witam, chciałbym się dowiedzieć czy należy się 13 pensja kobiecie przebywającej od połowy marca ubiegłego roku do grudnia na zwolnieniu- będąca w ciąży, zaś od początku grudnia- na wychowawczym.. Tak się zastanawiam, ponieważ będąc w ciąży i na zwolnieniu otrzymuje się normalną pensję, jak to jest??
dziękuję za odpowiedź
środa, 16 luty, 2011, 07:41
autor: ~Aneta
Witam,
pracuję w budżetówce na 9/10 etatu już od 07/2009 za 2009 nie dostałam trzynastki widaomo dla czego za cały rok 2010 dostałam włąśnie wczoraj:) czy jak kończy mi się umowa 31.06.2011 mam prawo dostać za pół roku?
środa, 16 luty, 2011, 08:14
~biała2122 w/g mnie nalezy ci sie w poprzedniej jednostce proporcjonalnie do okresu przepracowanego :) U mnie byś dostała.
~pawłłeełł tej kobiecie sie nie należy.Bez znaczenia jest fakt otrzymywania wynagrodzenia,poczytaj rozporzadzenie które wyklucza niektóre okresy zatrudnienia
poniedziałek, 21 luty, 2011, 15:59
autor: ~AM
Trzynasta pensja a L4 z powodu WYPADKU W PRACY.
Dostałam 13 i wydaje mi się, że jest tego trochę mało. Miałam wypadek W PRACY i przebywam na zwolnieniu lekarskim od pażdziernika 2010r. Skoro był to wypadek w pracy to otrzymuję 100% pensji. Jak to jest z 13 w tym wypadku? Też 100%, czy znowu stracę tak jak na wyrównaniu itp. Proszę o odpowiedz życzliwą i cierpliwą osobę.Pozdrawiam AM.
poniedziałek, 21 luty, 2011, 16:03
Bez znaczenia,ze był to wypadek w pracy i ze otrzymujesz 100% wynagrodzenia.
Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim( nie swiadczyłaś pracy) nie wlicza się do okresu za który należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Ale.....może w waszym regulaminie wynagradzania jest zapisane inaczej....sprawdź.
W/g rozporzadzenia w tej sprawie nie należy się 13-ka
wtorek, 22 luty, 2011, 19:32
Agnieszka- ta kobieta dostała 13tkę- oczywiście nie pelną - tylko mniejszą część wynagrodzenia, ale zawsze to coś.
pozdrawiam
czwartek, 24 luty, 2011, 17:58
autor: ~Iza
Witam!!!!!Mam Pytanko pracowałam w firmie ok.15 miesiecy, z dniem 31.12.2010 wygasła mi umowa i nie dostałam nowej, mam przepracowany pełny rok i z tego co wiem to firma wczoraj wypłaciła koleżankom zyski tzw.13 ale w tytule przelewów napisali że to wypłata i nic wiecej, czy mi sie nalezy ta 13 jak o nią walczyć i gdzie pomimo tego że nazwali ja inaczej????
Pozdrawiam i dzieki za odp.
czwartek, 24 luty, 2011, 17:59
Trzynasta pensja
Przepaszam ale nie dodałam pracowałam w prywatnej firmie NG2
czwartek, 24 luty, 2011, 18:00
Trzynasta pensja
Przepaszam ale nie dodałam pracowałam w prywatnej firmie NG2
piątek, 25 luty, 2011, 08:25
~pawłłeełł wiem o tym :)~AM pytała więc tylko odpowiedziałam :)

~Iza tak szczerze to nie wiem o co chcesz walczyć? Najpierw musisz znac regulamin tej firmy odnosnie wypłaty "zysku czy 13-ki?".
Kogo obejmuje a kogo nie.Czy wogóle nalezy się osobom które....no własnie odeszły same,nie przedłuzono umowy....itd
Ważne to, co mają w regulaminie zapisane.
Dodatkowo jeśli to firma prywatna to nie obowiazują ją uregulowania w sprawie 13-ek sfery budzetowej,chyba że tak jest napisane w tym regulaminie do którego musisz dotrzeć.
środa, 2 marzec, 2011, 12:25
autor: ~aga-k-1
witam, nie zjedzcie mnie od razu bo widzę, że forum jest dośc ostre, moje pytanie brzmi-czy element wynagrodzenia pracownika samorządowego podwyższającego kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, uwzględnia się w podstawie wymiaru "13"?(czyli po prostu szkolenie?)
środa, 2 marzec, 2011, 16:58
autor: ~Pensyl
Pracowałem na umowę od grudnia 2009 do czerwca 2010 w tym czasie w lutym 2010 korzystałem z urlopu bezpłatnego 1 dzień (słownie jeden dzień) Czy w związku z tym powinienem dostać jakąś trzynastkę za 2010 czy też z powodu tego jednego dnia urlopu bezpłatnego nie należy mi się trzynastka? Nie miałem innych nieobecności w pracy
wtorek, 19 lipiec, 2011, 10:13
autor: ~AGNESSS
witam serdecznie.
Mam również pytanie dotyczące wypłaty trzynastki w w budzetówce za rok 2011. Od 06.06.2010r. byłam na zwolnieniue lekarskim z powodu powikłań ciążowych. Na zwolnieniu lekarskim przebywałam do porodu tj. 27 grudnia 2010. Do 16 maja 2011r. Ponieważ nie wykorzystałam urlopu (czyli wakacji, bo pracuję w szkole), to przysługiwało mi 6 tygodni do odbioru po macierzyńskim czyli do 27 czerwca 2011r. Czy okres tych 6 tygodniodebranych za urlop z ubiegłego roku jest liczony jako okres efektywnej pracy? jak to rozumieć?
wtorek, 19 lipiec, 2011, 10:18
autor: ~k
wynagrodzenie za okres urlopu będzie w podstawie naliczenia trzynastki za rok 2011, wypłata tej 13 bedzie w przyszłym roku.
piątek, 28 październik, 2011, 16:34
autor: ~kate
Czy nalezy się trzynastka gdy jest rozwiazana umowa za porozumien stron w administracji panstwowej?
poniedziałek, 2 styczeń, 2012, 14:23
autor: ~bk
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co jest odciągane prócz podatku od 13tej pensji i nagród?
wtorek, 3 styczeń, 2012, 19:52
autor: ~adi
Pracowałem w zakładzie w którym przyznawana była 13-tka za 2009 i 2100r i ją otrzymałem.Jednak z dniem 01,06,2011 zakład przekształcił sie z budżetówki na spółkę Z.o.o co zaskutkowało wygaśnięciem stosunku pracy z dniem 31,05,2011 i nawiązaniem nowej umowy od 01,06,2011 która obowiązywała do 31,12,2011 czy w takim przypadku gdy przepracowałem pełny rok 2011 efektywnej pracy bez zadnych zwolnień należy sie roczna pensja za pierwszych 5 miesiecy roku czy za cały.
Jednak mam pewne obawy że firma zmieniając nazwę po 01,06,2011 nie uwzględniła w regulaminie wypłat 13-tki jako spólka a do 31,05 było tylko 5 miesięcy.Jak to jest faktycznie???
wtorek, 3 styczeń, 2012, 19:55
autor: ~kk
do bk jeszcze ZUS i jak masz komornika to i on
środa, 4 styczeń, 2012, 09:47
autor: ~Maja
Czy wliczacie do naliczenia trzynastki jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli (art.30a KN)?
środa, 4 styczeń, 2012, 10:15
~adi sam sobie odpowiedziałes na pytanie : za 5 m-cy naży ci się 13-ka,natomiast zapozostałe musiałbys wiedzieć czy w regulaminie spółki były uwzględnione 13-ki.
Nie tylko nazwa firmy sie zmieniła ale jej status również.
środa, 4 styczeń, 2012, 10:38
Czy wliczacie do naliczenia trzynastki jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli (art.30a KN)?
środa, 4 styczeń, 2012, 11:16
środa, 4 styczeń, 2012, 12:01
autor: ~małgorzata
tak, wliczam
środa, 4 styczeń, 2012, 12:47
autor: ~ona
Mam pytanie odnośnie składki rentowej od trzynastki za 2011r, a mianowicie jaką naliczać składkę płaconą przez płatnika 4,5%, czy 6,5% ????
Zaznaczam, że wypłata trzynastki jest planowana w lutym lub marcu 2012r.
środa, 4 styczeń, 2012, 14:32
czwartek, 5 styczeń, 2012, 09:09
Wysokość składki rentowej jest uzależniona od miesiąca, w którym bedzie wypłacona trzynastka czyli do 31 stycznia po staremu, póżniej po nowemu.
czwartek, 5 styczeń, 2012, 09:16
Wysokość składki rentowej jest uzależniona od miesiąca, w którym bedzie wypłacona trzynastka czyli do 31 stycznia po staremu, póżniej po nowemu.
czwartek, 5 styczeń, 2012, 10:15
autor: ~Julka,
Ewo no dobrze. Ale księgując w koszty roku 2011 trzynastkę naliczamy również składki ZUS pracodawcy. Czy wówczas należy przyjąć już składkę rentową w wys. 6,5% jeśli z góry wiemy, że wypłacimy ją w lutym lub marcu?
czwartek, 5 styczeń, 2012, 10:17
autor: ~sabcia
Czy wynagrodzenie za godziny postojowe wlicza się do podstawy naliczania 13tki?
czwartek, 5 styczeń, 2012, 13:05
autor: ~dp adi
Zakład budżetowy przekształcając sie w spółkę winien wszystkie roszczenia wypłacić swoim pracownikiem przed likwidacją, a więc również i 13tkę. Przecież zapewne robiliście na zakończenie działalności bilans, w którym powinny być uwzględnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników tez. Jeśli tego nie zrobił to gmina przejmuje wszystkie zobowiązania zlikwidowanego zakładu.
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 11:16
autor: ~marysia
moje pytanie jest raczej dziwne,ale chce się zapytać czy od tzw"13" odliczamy 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem bardzo proszę o odpowiedź pozdrawiam
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 11:54
autor: ~Grażyna
Poniawiam pytanie. Będę wypłacać "13" w lutym netto, a w marcu podatek i pochodne. Jaka wysokość składki rentowej ująć w zobowiązaniach ( par.4110) na dzień 30.12.2011?? i na jakiej podstawie prawnej??
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 12:07
autor: ~Iwona do marysi
My odliczamy z podstawy 13-tki 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 12:30
autor: ~waldi
~Grażyna podstawa moze być fakt ze ustawa jest podpisana przez prezydenta

U mnie tez odlicz sie z podstawy 2 dni opieki,zgodnie z wyrokiem SN z lipca
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 14:35
autor: ~Grażyna
mogę prosić o wyrok SN w tej sprawie?
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 14:54
autor: ~kate
a dni na oddanie krwi i badania z tym zwiazane tez sa odliczane przy 13?
dzieki za odpowiedz
poniedziałek, 9 styczeń, 2012, 15:03
Trzynastkę należy uzupełnić przed wliczeniem jej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, jeżeli podlegała ona proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby dni nieobecności w pracy. Co jednak istotne, nieobecność w pracy będąca podstawą uzupełnienia musi wynikać z przyczyn usprawiedliwionych, wpływających na zmniejszenie wysokości danego składnika wynagrodzenia, np. niezdolność do pracy z powodu choroby, opieki lub macierzyństwa.

Jak wynika z powołanego w odpowiedzi na pierwsze pytanie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie za dni wolne z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem (wynikające z art. 188 K.p.) oraz za dni urlopu okolicznościowego, podlega wyłączeniu z podstawy obliczenia trzynastki. Oznacza to, że składnik ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za te dni, a tym samym należy go uwzględniać przy obliczaniu podstawy wymiaru chorobówki po uprzednim uzupełnieniu do wysokości, jaką pracownik otrzymałby, gdyby w danym roku przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze.

Uzupełnienia można dokonać na dwa sposoby, omówione w ust. 153 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, tj.:

-poprzez podzielenie kwoty trzynastki przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni obowiązujących do przepracowania (z uwzględnieniem dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy),

-z zastosowaniem metody przewidzianej dla stałych składników wynagrodzenia.
wtorek, 10 styczeń, 2012, 08:37
autor: ~marysia
witam pierwszy raz przygotowuje trzynastą pensję , i tak wracając do sposobu odliczania opieki nad zdrowym dzieckiem np jeżeli pracownik miał w/wymienioną opiekę w m-cu kwietniu płaca była 1646,64 jeżeli to podzielę przez 30 dni tj 54,89 zł i taka kwotę odejmę od podstawy "13" czy to będzie dobrze proszę o odpowiedz i pozdrawiam wszystkich miłego dnia
wtorek, 10 styczeń, 2012, 09:09
będzie dobrze :)
wtorek, 10 styczeń, 2012, 18:29
autor: ~gizela
13 a 2 dni opieki kp
mam pytanie o dwa dni opieki z kp czy podstawę 13 pomniejszamy w danym miesiącu o dwa dni opieki jako podst/30*2 dni czy jako 16 godzin (podst/ suma godzin pracy w miesiącu*liczba godzin ??? jest na to jakaś podstawa prawna że powinno się rozliczać na dni lub na godziny??? bo rozumiem że zgodnie z założeniem ze owe 2 dni opieki kp są traktowane jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy powinnam podstawę 13 pomniejszyć??? pozdrawiam
wtorek, 10 styczeń, 2012, 18:33
30a KN
jeszcze jedno pytanie kwotę wyrównania 30a KN wliczacie w całości do podstawy 13 czy w wysokości 1/12????
wtorek, 10 styczeń, 2012, 18:41
30a KN
jeszcze jedno pytanie kwotę wyrównania 30a KN wliczacie w całości do podstawy 13 czy w wysokości 1/12????
środa, 11 styczeń, 2012, 10:18
autor: ~sisimon
Oczywiście że w całości 8,5% kwoty dodatku a nie 1/12. Mam inny problem. Zastępowałem księgowa 2 m-c gdyż była na chorobowym. Dostałem za to w jednym m-cu dodatek specjalny. Czy należy go wliczyć do podst. "13" ? Już się tylu artykułów naczytałem że mam dość. Jedni piszą że tak, inni że nie. A ty bądź mądry i pisz wiersze :) he he
środa, 11 styczeń, 2012, 12:28
autor: ~kropa
Witam! właśnie liczę "13" nauczycieli i mam do Was pytanie:) czy ekwiwalent za urlop dodaje się do podstaw "13" i czy zwroty z ZUS należy odjąć od podstawy?? pozdrawiam serdecznie i liczę na Waszą pomoc
środa, 11 styczeń, 2012, 12:29
autor: ~kropa
Witam! właśnie liczę "13" nauczycieli i mam do Was pytanie:) czy ekwiwalent za urlop dodaje się do podstaw "13" i czy zwroty z ZUS należy odjąć od podstawy?? pozdrawiam serdecznie i liczę na Waszą pomoc
środa, 11 styczeń, 2012, 14:55
dodatek specjalny wliczmy tylko i wyłącznie gdy ma charakter periodyczny czyli powtarzalny i stały a nie gdy jest wypłacany jednorazowo tak myślę... a co z tymi 2 dniami opieki kp wie ktoś jak to korygować???
środa, 11 styczeń, 2012, 16:44
zależy przede wszystkim od tego jaki to jest dodatek specjalny czyli za co przyznany to rozjaśni trochę sytuację
piątek, 13 styczeń, 2012, 19:59
autor: ~monia
pracownik obsługi do 31.o8.2011 był zatrudniony w szkole stosunek pracy został roz
piątek, 13 styczeń, 2012, 21:54
autor: ~ksiegowa szkoły
jak potrącacie do 13 tki 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem dzieliie przez 30 czy przez czas nominalny .czy u wszystkich potrącacie jednakowo chodzi mi czy u nauczycieli przez 30 a administracja przez nominalny
niedziela, 15 styczeń, 2012, 21:09
autor: ~gosia
bardzo proszę o pomoc, czy dostanę 13 pensję, gdy pracuję od 01.01.2011 r. do 30.06.2011 r. i w miesiącu kwietniu wzięłam 2 dni urlop - opieka nad dzieckiem. Czy pracodawca wypłaci mi 13 pensję.
poniedziałek, 16 styczeń, 2012, 14:06
autor: ~b
opieka nad zdrowym dzieckiem - tak
opieka nad chorym dzieckiem- ?. Trzeba przepracować 180 dni
środa, 18 styczeń, 2012, 12:15
autor: ~magi
witam wszystkich. mam ogromną prośbę. czy bylibyście w stanie powiedzieć mi czy otrzymam 13-kę? do 2-go lutego przebywałam na urlopie macierzyńskim. od 3-go lutego do końca marca na urlopie wypoczynkowym, później urlop wychowawczy, od 1go września wróciłam do pracy, do końca 2011 maiłam 3 dni zwolnienia lekarskiego na dziecko oraz wykorzystane 2 dni opieki.z góry dziękuje
środa, 18 styczeń, 2012, 12:59
Jeśli po powrocie do pracy od 1-go września + dni urlopu wypoczynkowego czyli te 0d 3-go lutego do końca marca, po odjęciu 3 dni zwolnienia lekarskiego RAZEM wyjdzie 180 to otrzymasz 13-kę
czwartek, 19 styczeń, 2012, 10:01
autor: ~ja
Pracownik zatrudniony 1 lipca 2011r., w grudniu wykorzystał 2 dni opieki z art. 188 kp. Czy należy mu się trzynastka?
czwartek, 19 styczeń, 2012, 16:42
autor: ~Julia
Witam, mam pytanie od 2008r. do maja 2011 pracowałam w jednej firmie.Nie zostałam zwolniona-umowa wygasła.Od 04 czerwca 2011 do 04 października 2011 pracowałam w innej firmie ale na zastępstwo. przez miesiąc byłam na zasiłku dla bezrobotnych a następnie od 08 listopada 2011 pracuję do nadal na umowę.Czy należy mi się 13 pensja i kto powinien mi ją wypłacić ??
czwartek, 19 styczeń, 2012, 16:50
autor: ~Julia
Witam, mam pytanie od 2008r. do maja 2011 pracowałam w jednej firmie.Nie zostałam zwolniona-umowa wygasła.Od 04 czerwca 2011 do 04 października 2011 pracowałam w innej firmie ale na zastępstwo. przez miesiąc byłam na zasiłku dla bezrobotnych a następnie od 08 listopada 2011 pracuję do nadal na umowę.Czy należy mi się 13 pensja i kto powinien mi ją wypłacić ??
poniedziałek, 23 styczeń, 2012, 10:34
autor: ~Lidka
Witam mam pytanie pracownik przepracował 6-miesięcy dokładnie od 01.01.2011-30.06.2011, w tym okresie był na zwolnieniu chorobowym 5dni czy należy mu się "13" pensja?
poniedziałek, 23 styczeń, 2012, 10:40
autor: ~Anka
NIE
poniedziałek, 23 styczeń, 2012, 11:27
~Julia przeciez my nie wiemy czy w twoich "firmach" regulamin płac przewidywał "13"-kę jesli to były jednostki budżetowe to wydaje się ze w żadnej nie dostaniesz
poniedziałek, 23 styczeń, 2012, 11:36
autor: ~julita
czy do podstawy 13 pensji wlicza się 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem
poniedziałek, 23 styczeń, 2012, 12:03
autor: ~Olaf
Czytaj odpowiedzi powyżej!!!!!!!!!!

art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, wynagrodzenie za dni wolne z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem (wynikające z art. 188 K.p.) oraz za dni urlopu okolicznościowego, podlega wyłączeniu z podstawy obliczenia trzynastki.
czwartek, 26 styczeń, 2012, 12:40
autor: ~Aga...
do megi i Agnieszka...
Megi po powrocie z urlopu wychowawczego jest jeden z tych wyjatków kiedy otrzymuje sie trzynastke bez względu na okres przepracowany ...wiec powinnas otrzymac ....tylko podstawa powinna byc pomniejszona o chorobowe i macierzyńskie...

~Agnieszka....megi nie musi miec przeprawowanych 183 dnio w roku w momencie jak przebywała na urlopie wychowawczym w tym roku ....poczytaj podstawy wypłacania trzynastej pensji....

co do potrącania urlopów okolicznościowych (dni na zdrowe dzieci, pogrzeby, sluby) to tak pomniejszamy podstawy do trzynastki ...

a jesli chodzi i dzielenie dni to u obsługi oświatowej dzieli przez czas pracy ...a u nauczycieli zawsze przez 30......
czwartek, 26 styczeń, 2012, 12:51
autor: ~Mela
~Aga w takim razie proponuję ci abyś przeczytała uchwałę Sądu Najwyzszego z 7 lipca 2011 r. (sygn. akt III PZP 3/11, Biul.SN 2011/7/26)
czwartek, 26 styczeń, 2012, 13:34
autor: ~/Grandzia/
Jak samemu można przeliczyć sobie 13 pensje jeśli się przepracowało cały rok bez zwolnienia lekarskiego.
czwartek, 26 styczeń, 2012, 13:38
autor: ~xc
Policz sobie swoje roczne wynagrodzenie,bez nagród,premii i 8,5 % od tego bedzie 13-ka brutto
czwartek, 26 styczeń, 2012, 17:37
autor: ~natii2002
Witam mam pewien problem, pracowałam u pracodawcy do połowy marca 2011, potem do połowy września przebywałam na zwolnieniu lekarskim z tyt. ciąży od połowy września do końca grudnia 2011 byłam na macierzyńskim, czy należy mi się trzynastka jakoś proporcjonalnie, bo w sumie to byłam 6 miesięcy na zwolnieniu a 3,6 miesiąca przepracowałam a macierzyński 3,5 miesiąca czy za macierzyński nie należy się 13? proszę o odpowiedź
piątek, 27 styczeń, 2012, 09:21
~Mela no przeczytałam i dokładnie tam jest napisane tak jak ja wyjaśniałam wyzej ...ze urlop wychowawczy w danym roku kalendarzowym zwalnia od obowiązku przepracowania u danego pracodawcny co najmniej 180 dni które uprawniaja do nabycioa prawa to "13"

".....Ustawodawca przewiduje sytuacje, w których możliwe jest nabycie prawa do "nagrody rocznej" mimo przepracowania krótszego okresu. Przepracowanie minimum 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku:

nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły,

zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,

powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

rozwiązania stosunku pracy w związku z: przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne, przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

podjęcia zatrudnienia w wyniku przeniesienia służbowego, na podstawie powołania lub wyboru, w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy, w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją, po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,

korzystania z urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
piątek, 27 styczeń, 2012, 10:45
autor: ~Mela
~Aga... PRZEPRASZAM :))) Masz rację,to ja pomyliłam się :)
piątek, 27 styczeń, 2012, 13:59
:)
piątek, 27 styczeń, 2012, 17:24
autor: ~rokii
witam czyli jak ktoś miał umowę od 1 stycznia do 30 czerwca i miał 2 dni okolicznościowego to 13-tka mu się należy? i tylko z podstawy do obliczenia wynagrodzenia odejmuje się mu to wynagrodzenie za te dwa dni okolicznościowego? czy wcale nie ma prawa do 13-tki?
niedziela, 29 styczeń, 2012, 14:54
autor: ~anitek
mam pytanko a jak w płatniku rozliczyć 13tkę nauczycielowi który jest obecnie na urlopie wychowawczym, jakie kody zastosować w RCA rozpisaćto na 2 ??
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 11:17
~Roki...dokładnie tak jak piszesz..tzn nalezy mu sie "13" z tym ze odejmujesz dwa dni okolicznościowego urlopu :)

~anitek uważam ze powinnaś rozbic na dwa raporty dla tej osoby z kodem 011000 dla "13" i z kodem 121100 dla wychowawczego ...z tym ze wiesz ze zminiła sie od 1 stycznia podstawa dla emerytalno -rentowych na wychowawczym ....
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 16:59
autor: ~wierny
od 4 sierpnia umowa na okres próbny od 4 listopada na czas nieokreślony, czy należy mi się 13 w budżetówce?
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 17:18
autor: ~wierny
od 4 sierpnia umowa na okres próbny od 4 listopada na czas nieokreślony, czy należy mi się 13 w budżetówce?
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 17:53
autor: ~~~~
nie przepracowałeś 6 mies. to się nie należy
poniedziałek, 30 styczeń, 2012, 18:29
autor: ~anitek
dzięki AGA tak zrobiłam masakra z interpretacją nowego przepisu obliczania podstawy skladek emerytalno-rentowych od stycznia trzeba ustalać indywidualnie średnią zarobków z 12-tu miesięcy tym samym nie ma ustalonej minimalnej podstawy składki natomiast jest maksymalna 2049,60zł. a podstawa dla zdrowotnego bez zmian 520zł
wtorek, 31 styczeń, 2012, 08:15
~anitek....no własnie nie ma podstawy do emerytalno-renotowych i dlatego zadzwoniłam do mojego ZUS i zapytałam co jesli ktos ma niższa podstawę z 12-tu miesięcy nawet od obecnej minimalnej ......wiec pani oniemiała i kazała zadzwonić za dwa dni to ona ustali ......zadzwoniłam i po dwóch dniach dowiedziałam sie ze wtedy PRAWDOPODOBNIE powinnam podać obecna minimalna ......i w sumie nie dowiedziałam sie nic nowego bo żadnych interpretacji co do takiej sytuacji nie ma ......a i ja przypuszczałam bez telefonów do, "SPECJALISTÓW" jak mi sie wydawało, ze własnie trzeba tak zrobic.....ehhhh nasz fiskus mnie rozbraja .....
wtorek, 31 styczeń, 2012, 08:19
autor: ~Jula
~Aga...rozumiesz co to "fiskus"? Bo nie wiem czemu piszesz o fiskusie,kiedy duskutujesz o ZUS-sie?
wtorek, 31 styczeń, 2012, 08:21
autor: ~on
Jak to ~Jula nie wiesz? To właśnie takie Agi sa księgowymi w budżetówkach :)))
Daj im "fiskus" zdrowie......
wtorek, 31 styczeń, 2012, 09:49
oj widze ze ktos tutaj od rana ma zły dzień......moze źle napisałam co do fiskusa...a generalnie nadepnęłam na odcisk komus z ZUS-u ...bo no cóz by nie pisac informacji tam zadnej .....

a nie dyskutuje tylko napisałam swoje zdanie ......dyskusja jak wiadomo polega NA CZYMS ZUPEŁNIE INNYM ...PRAWDA ~Julia...
i fakt przyznaje napisałam bzdure ..z tym ze sztuka sie do niej przyznac a nie wytakac ja innym .......

Pozdrawiam i zycze miłego dnia
wtorek, 31 styczeń, 2012, 10:29
"....moze źle napisałam co do fiskusa...." nie MOŻE,ale z pewnością źle!!!!
Nie mam odcisków,a dyskusja w necie własnie polega na tym,że jedno pisze a drugie podchwytuje temat i odpisuje,ale może tego też nie rozumiesz.......ale zdarza się......cóż,smutne to
wtorek, 31 styczeń, 2012, 11:21
~on ktos Ci dziś krzywde zrobił? czy masz juz tak ze bywasz z natury niemiły ...to współczuje ........
a chcałam tak na marginesie napisac ze to forum słuzy czemus innemu niz popisywaniem sie jaki to ja fachowcem jestem i "u..pierdziele" wszystkich co to napisza źle ....

tak masz racje napisałam bzdurę...Z PEWNOŚCIĄ ŹLE!!!!! aha i jestem ta "księgową z budżetówki" co to na niczym sie nie zna i tylko kaleczy dobre imie takich fachowców jak Ty .....
ja chyba bym na twoim miejscu tego nie przezyła i dla włąsnego spokoju tutaj nie zaglądła...czego Ci zycze ....
Pozdrawiam i zycze bys dla swoich współpracowników zapewne tez doskonałych fachowców bo przypuszczam ze na innych nawet nie spojrzysz...był nieco milszy ...uwiez inaczej wtedy sie pracuje:)

fajnie zwrócic uwage kulturalnie ...ale to wymaga inteligencji i kultury wrodzonej ....ja sie krytyki nie boje ale chamstwa jakos sie brzydze....
wtorek, 31 styczeń, 2012, 12:09
uwiez.......a to piszemy przez RZ
sobota, 4 luty, 2012, 14:12
autor: ~xir
no to znaleźliście sobie miejsce do sprzeczania się :P czy ktoś ma jakieś pojęcie jak w tym roku wypadną 13stki dla policji?? bo cisza straszna w tym temacie...
niedziela, 5 luty, 2012, 15:59
autor: ~nana
witam! moja nieobecność w pracy trwała od 11 listopada 2010 r. do 3 lipca 2011 r. wróciłam 4 lipca 11 r. do pracy po chorobowym i macierzyńskim i pracowałam do 31 grudnia i nadal. byłam na urlopie wypoczynkowym zaległym i 2 tygodnie bieżącego, wzięłam też 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem w grudniu. czy należy mi się 13 -stka?
poniedziałek, 6 luty, 2012, 08:36
autor: ~###
~nana w idywidualnych sprawach bez podania info ile i kiedy ten macierzyński trudno rozwiązać twój rebus :)
poniedziałek, 6 luty, 2012, 11:48
autor: ~JUDYTA
Czy od 13 pensji potrąca się składkę na PZU?????
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:16
autor: ~wiola
od 1 stycznia do 8 wrzesnia pracowałam w jednej szkole w tym czasie byłam na zwolnieniu lekarskim z racji ciązy: 3 dni w maju, 7 dni w czercu i od 1 lipca do 7 wrzesnia. Potem urlop macierzyński od 8 wrzesnia do 26 stycznia czy przysługuje mi trzynastka
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:22
PZU? Przecież 13-ka jest płacona w m-cu w którym zawsze jest "jakaś" wypłata więc czemu chcesz PZU potrącać z 13-ki?
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:36
Czy od 13 pensji potrąca się składkę na PZU?????
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:42
Odp
Ja myślę,że nie powinno się potrącać 13 składki na PZU ale wciąż te 13 są niższe jak w poprzednich latach pomimo to, że nic się nie zmienia... więc już sama nie wiem... czyli "13" powinna być w wysokości moich miesięcznych poborów skoro nie byłam na zwolnieniu lekarskim a nawet większa bo bez potrąceń na PZU i np. zz...??
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:48
Odp
Ja myślę,że nie powinno się potrącać 13 składki na PZU ale wciąż te 13 są niższe jak w poprzednich latach pomimo to, że nic się nie zmienia... więc już sama nie wiem... czyli "13" powinna być w wysokości moich miesięcznych poborów skoro nie byłam na zwolnieniu lekarskim a nawet większa bo bez potrąceń na PZU i np. zz...??
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:56
~JUDYTA a czy ty czasami nie mylisz składek PZU i ZUS?
13-ki nie są niższe,przepisy się nie zmieniły,chyba,że twoje wynagrodzenie było nizsze.
A 13-ka nie może być w wysokości miesięcznej wypłaty ani tym bardziej wyższa,ponieważ to 8,5% rocznego wynagrodzenia,to nie jest 100% miesięcznego
poniedziałek, 6 luty, 2012, 12:59
Odp
poniedziałek, 6 luty, 2012, 13:08
Odp
Wydaje mi się na prostym przykładzie:
np. wynagrodzenie miesięczne 1500,00 x 12 m-cy = 18 000,00 x8,5%= 1530,00 to jest prawie to samo nie ma tylko kosztów uzyskania przychodu (jak wyczytałam wyżej) więc plus minus jest chyba takie same jak miesięczne wynagrodzenie, tylko bez potrąceń na składkę PZU (grupowe ubezpieczenie) chyba, że źle rozumuję...
poniedziałek, 6 luty, 2012, 13:24
Odp
Wydaje mi się na prostym przykładzie:
np. wynagrodzenie miesięczne 1500,00 x 12 m-cy = 18 000,00 x8,5%= 1530,00 to jest prawie to samo nie ma tylko kosztów uzyskania przychodu (jak wyczytałam wyżej) więc plus minus jest chyba takie same jak miesięczne wynagrodzenie, tylko bez potrąceń na składkę PZU (grupowe ubezpieczenie) chyba, że źle rozumuję...
poniedziałek, 6 luty, 2012, 14:18
autor: ~beja
ale jest ZUS i podatek wiec ok 1.010,-
poniedziałek, 6 luty, 2012, 16:38
autor: ~nana
do ### chorobowe do 8 maja 11 r. potem macierzyński do 3 lipca 11r. a od 4 lipca wykorzystałam urlop wypoczynkowy zaległy i 2 tygodnie bieżącego wtedy i wróciłam do pracy wzięłam też w grudniu 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem. zaznaczam że nie byłam na zwolnieniu chorobowym w drugiej połowie roku. interesuje mnie czy dostanę 13 stkę jeśli wymagane jest 6 miesięcy aktywnej pracy tj. 180 dni a wg mnie od 4 lipca do 31 grudnia nie " łapie mi całych 6 miesięcy" ale 181 dni licząc poszczególne dni tych miesięcy.
piątek, 10 luty, 2012, 18:43
autor: ~kaka
mi trzynastka sie tez nie na lezy i co mam zrobic ?
sobota, 11 luty, 2012, 16:51
autor: ~zielonooka
Mi też się nie należy zabrakło mi 5 dni, ponieważ pracowałam do 30 czerwca ( w tym czasie byłam 4 dni na zwolnieniu lekarskim w lutym i wzięłam 2 dni opieki) a od 01.07 poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu zagrożonej ciąży, 09.11.2011 jestem na macierzyńskim. Trochę to nie sprawiedliwe, że urlop wypoczynkowy się liczy a urlop macierzyński nie.
sobota, 11 luty, 2012, 22:04
zielonooka - a kto Ci powiedział, że nie masz prawa do 13? mnie się wydaje, że masz. Opisz dokładne z datami przebieg swojego zatrudnienia w 2011 r sprawdzę i dam Ci odpowiedź
wtorek, 14 luty, 2012, 22:45
autor: ~Monika
Ja zatrudniona jestem na czas neiokreślony Do 21 lutego bylam na zwolnienu @1 urodzilam dziecko i do 21 pazdzirnika bylam na urlopie macierzynskim i zaleglym urlopi uzupelniającym Czy w takim wypadku 13 nie nalezy mi sie????
środa, 15 luty, 2012, 00:42
autor: ~emeryt
Witam ! Nauczyciel-emeryt przepracował na umowę w szkole od /o1.09.2010 do 22.06.2011r.Czy za 2011r. należy mu się 13 pensja ?
środa, 15 luty, 2012, 07:10
autor: ~nuc
należała mu się w 2011r. za okres od września do grudnia, w 2012 nie należy mu się, bo nie przepracował pół roku
środa, 15 luty, 2012, 09:45
Moniko- moim zdaniem masz prawo do 13 w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego efektywnie okresu tj. od 22 października do końca roku i za czas kiedy przebywałaś na urlopie wypoczynkowym. Okres L4 i urlopu macierzyńskiego nie wchodzi do podstawy naliczenia 13.
środa, 15 luty, 2012, 11:28
Monika ma prawo do 13-ki proporcjonalnie do okresu przepracowanego,jeśli efektywny czas pracy wynosił 6 m-cy
Sąd Najwyższy Uchwała z dnia 7 lipca 2011 r. (sygn. akt III PZP 3/11, Biul.SN 2011/7/26)
środa, 15 luty, 2012, 13:05
autor: ~emeryt
Moje wątpliwości! Prawo do 13 przysługuje pracownikowi ,który przepracował mniej niż 6 miesięcy. Wynika to z; nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (art.2 ust.3 pkt.1 ustawy o trzynastkach )DZ.U.z1997r.Nr160,poz.1080ze zm. Zatrudnienie od 01.09 2010 do 22. 06 2011r. składało się z 4 kolejnych umów o pracę. Trzynastkę za 4 miesiące 2010 r. wypłacono, ale czy ten okres z 2011r. nie podlega tej ustawie. Dziękuję za pomoc-nauczyciel na emeryturze
czwartek, 16 luty, 2012, 09:25
autor: ~....
~emeryt moje zdanie jest takie ( ale podkreślam moje zdanie) ze pod pojęciem organizacja pracy szkoły polega na roku szkolnym czyli od 1 września do 31 sierpnia i jesli nauczyciel ma podpisana umowę na okres od 1 września do np 22 czerwca to jest na rok zajeć dydaktycznych to mu sie w ogóle nie nalezy "13" ani za 4 m-ce od 1 września ani za następny rok....bo sa dwa pojecia "organizacja pracy szkoły" i "organizacja roku szkolnego".
~k jesli monika przepracowała efektywnie 182 dni to faktycznie nalezy jej sie "13"....urlop wypoczynkowy zaliczamy do efektywnego czasu pracy ... trzeba by było szczegółowo przeanalizować jej zwolnienie.....
poniedziałek, 27 luty, 2012, 11:48
Witam pracowałam w budżetówce na umowę zastępstwo od maraca 2009 r. z dniem 3 czerwca 2011 zostałam zwolniona, (niestety cięcia wydatków i oszczędności) czy w takim przypadku przysługuję mi 13-stka ?
poniedziałek, 27 luty, 2012, 12:05
autor: ~PAweł
~Iza nie nalezy ci się 13-ka

I nie chrzań dziewczyno,ze przy umowie na zastepstwo zostałas zwolniona z powodu "cięcia wydatków i oszczędności" bo w to nikt nie uwierzy
poniedziałek, 27 luty, 2012, 13:45
No to twoja strata jak mi nie wierzysz że zostałam zwolniona, bo niestety wraz ze mną zostało zwolnionych jeszcze 30 innych osób pracujących na umowę zastępstwo, ponieważ Prezydent miasta zarządził oszczędności i zwolnienia a że najlepiej i najszybciej było rozwiązać stosunek pracy z osobami pracującymi na umowę zastępstwo,to od nas zaczęły się zwolnienia.
poniedziałek, 27 luty, 2012, 17:19
autor: ~Kamil
Witam
zatrudniony jestem od 4 lipca 2011 roku w budżetówce czy należy mi się trzynastka?
poniedziałek, 27 luty, 2012, 18:56
autor: ~Kamil
Witam
zatrudniony jestem od 4 lipca 2011 roku w budżetówce czy należy mi się trzynastka?
wtorek, 28 luty, 2012, 11:44
~Kamil nie nalezy Ci sie ....
poczytaj wyżej watki o tym komu sie należy ...i wtedy nie będziesz zadawał głupich pytań...

musisz miec przepracowane EFEKTYWNIE pół roku ( 182 dni) a od 4 lipca chyba nie ma tyle ..prawda?
wtorek, 28 luty, 2012, 11:50
Odp
hmmm ~Iza gdzies w budżetówce zatrudniaja na umowy na zastepstwo taka ilośc ludzi ? to w takim razie co to za zakład....

a to ze Paweł Ci nie wierzy to nie jego strata tylko logiczne jest ze cos dziwnego jest albo z Twoim byłym pracodawca albo Ty cos krecisz......
30 osób na umowe na zastępstwo w budżetówce az mi sie to w głowie nie miesci ...a ze zapytam za kogo były te zastępstwa?
wtorek, 28 luty, 2012, 16:34
MOPS Częstochowa i Urząd Miasta Częstochowy, ogólnie MPOS zatrudniał około 600 ludzi, więc naprawdę 30 zastępstw to to wcale nie jest aż tak dużo ludzi. A dziewczyna za którą ja pracowałam nadal przebywa na urlopie wychowawczym.
czwartek, 10 styczeń, 2013, 13:27
autor: ~gosc 1
Witam, mała prośba o pomoc . Jak obliczyć 13-stkę od wynagrodzenia prowizyjnego egzekutorów? jakie składniki się dodaje a które odejmuje. Czy średnią za urlop należy wliczyć czy też odjąć?
poniedziałek, 14 styczeń, 2013, 20:30
Pracowałam w gminnym ośrodku kultury od maja 2011r do sierpnia 2012 r miałam umowę na czas określony czy należy mi się 13 pensja
czwartek, 17 styczeń, 2013, 10:40
autor: ~marsunia
Maja nie nalezy Ci się 13-stka.
Ja z kolei pracuje cały 2012 rok na pol etatu jako sekretarka, drugie poł etatu mam na zastepstwo jako specjalista d/s plac od sierpnia 2012. Czy umowa na zastepstwo wlicza mi sie do mojej podstawy 13-stki?
czwartek, 28 luty, 2013, 10:39
autor: ~Ola
witam
Czy ktośmi pomoże? Jestem nauczycielem. Miałam mowę na czas określony od 1.09 2012 do 31. 08. 2013. Za okres pracy w 2012 dostałam 13 proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. W 2013 pracowalam od 1.01 do 3.05 potem poszłam na l4 w związku z ciążą i przedłużono mi umowę o pracę do dnia porodu czyli do 4. 10. 2013. Czy w takim przypadku dostanę 13 proporcjonalną za te miesiące od 1.01 2013 do 3. 05. 2013? Chce wiedzieć zanim sie zaczne rzucac do ksiegowej , żeby glupka z siebie nie robic.
niedziela, 26 styczeń, 2014, 16:57
autor: ~księgowa
Proszę się nie rzucać do księgowej

Twoja Odpowiedź

Autor: ~
Temat:  
Data:    2014-04-23 10:28

Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane

O serwisie

Internetowy Serwis Księgowego Sfery Budżetowej to płatny serwis skierowany do wszystkich osób zajmujących się rozliczeniami w jednostkach sektora finansów publicznych. Czytaj więcej....